Forestalia pastron ankandin e ripërtëritshme

Muret e turbinave me erë

Siç është paralajmëruar nga Bashkimi Fotovoltaik Spanjoll (UNEF), energji eolica ka qenë përfituesi i madh i konkursit për kapacitet të ri të rinovueshëm të mbajtur sot, 17 maj.

El Forestalia Group ka arritur të jepet më shumë se gjysma e 2.000 megavat (MW) të energjisë që Ministria e Energjisë ka vendosur në tryezë për t'i dhënë një shtysë të re sektorit.

Siç është konfirmuar nga kompania aragonase për media, ajo ka fituar 1.200 megavat (MW) atë ato do të zhvillohen kryesisht në projekte në Aragon. 

Vitin e kaluar, në ankandin që përfundoi moratoriumin mbi energjitë e rinovueshme, grupi i kryesuar nga Fernando Samper (Pylltari) Ajo u dha më shumë se 400 MW -300 MW energji të erës dhe më shumë se 100 MW biomasë - nga 700 MW që u vunë në lojë.

Në total, Aragonese ka caktuar 1.500 MW e kapacitetit të erës ndërmjet të dy tenderëve dhe ka një kapacitet të instaluar prej 277,5 MW në komunitetin në fjalë, të shpërndarë në 13 ferma me erë.

Prania e fermave me erë

'Ankandi makro' i burimeve të rinovueshme vendosi 2.000 MW në lojë, të zgjerueshme në 3.000 MW nëse rezultati i ankandit ofron çmime konkurruese, siç tregohet nga Ministria e Energjisë. Në fakt, blloqet e alokuara tejkalojnë 2.000 megavat të diskutuar më lart.

Përveç Pylltaria, kompani të tjera gjithashtu kanë fituar disa blloqe. Për shembull Lojra konfirmoni se do të kishte fituar një bllok prej 206 MW. Nga ana e saj, sipas burimeve të industrisë Gaz Fenoza Natyrore ka fituar rreth 600 MW. Enel Green Power Spanja - një filial i Endesa -, do të ishte dhënë 500 MW. Megjithatë, IberdrolaNdërkohë, nuk do të kishte arritur asnjë prej blloqeve për të cilat ka bërë ofertë.

Flakët e gazit natyror

Ankandi, zhvilluar nga Operatori Spanjoll i Tregut Elektrik (OMIE), u zhvillua këtë mëngjes dhe përputhja u mbyll rreth mesnatës. Rezultati përfundimtar mund të ndryshojë në varësi të zgjidhjes së burimeve të mundshme, tregoni burimet e industrisë. Në këtë ankand të dytë, Ministria trefishoi garancitë që do të paraqiten për të siguruar që projektet ata kishin qëndrueshmërinë e nevojshme financiare.

Mungon që Komisioni Kombëtar i Tregjeve dhe Konkurrencës (CNMC) aprovoj, për të cilën ka një periudhë prej 24 orësh, dhe që Ministria e Energjisë i miraton ato.

Objektivi i ankandit të nisur nga Qeveria është të lejojë prezantoni teknologjitë më të efektshme të rinovueshme me kosto dhe se thirrja lejon Spanjën të përparojë në përmbushjen e objektivave të komunitetit në fushën e energjisë së rinovueshme për vitin 2020.

UNEF do të ngrejë ankesën e tij në BE

Energía njoftoi ankandin si teknologjikisht neutral. Sidoqoftë, nga sektori fotovoltaik u konsiderua se ata ishin të dëmtuar. Aq sa Bashkimi Kombëtar i Kompanive Fotolotaike (UNEF) paraqiti një apel në Gjykatën e Lartë kundër rregulloreve që në rast të barazimit Kjo u dha atyre më pak orë prodhimi dhe për këtë arsye një disavantazh në rast të barazimit. Edhe pse ankandi tashmë është zhvilluar, kjo procedurë para gjykatave vazhdon. Sidoqoftë, burimet e industrisë konsiderojnë se është shumë e vështirë që ajo të prosperojë.

Punëtorët e panelit diellor

Përkundër kësaj, pas përfundimit të ankandit, i cili ka përfunduar pa asnjë megavat të vetëm, shkoni në fotovoltaikë, UNEF ka treguar se do të paraqesë një ankesë pranë Drejtorisë së Përgjithshme të Konkurrencës të Komisionit Evropian, duke kuptuar se oferta nuk ishte në përputhje me parimin neutraliteti teknologjik. "Ata nuk na lejojnë të demonstrojmë konkurrencën tonë."

Në këtë ankand, energjia e erës mund të bëjë një zbritje maksimale në investimin që do të bëhet prej 66,01%, ndërsa fotovoltaiku mund të zbresë 59,84% në investimin që do të bëhet. Pjesa tjetër e teknologjive mund të bëjë një zbritje prej gati 100%.

Forestalia

Forestalia Group ka lindur në Zaragoza në 2011, rezultat i një karrierë e gjatë biznesi e mëparshme në promovimin e energjisë së rinovueshme, veçanërisht në kulturat e energjisë dhe energjisë së erës që nga viti 1997.

Aktualisht ka prodhime energjetike në Spanjë, Francë dhe Itali; ndërtojnë fabrika më e madhe e peletit dhe copëtimi i vendit në Erla (Zaragoza); promovon impiantet e gjenerimit të energjisë elektrike të biomasës në Aragon, Komunitetin e Valencias dhe Andaluzinë, dhe ferma të ndryshme të erës, veçanërisht në Aragon.

energjia e biomasës nga mbetjet e elementeve pyjore

Më 14 janar 2016, Forestalia Group ishte fituesi më i madh i ankandit të Ministrisë së Industrisë, Energjisë dhe Turizmit për alokimin e skema specifike e shpërblimit në objektet e reja për prodhimin e energjisë elektrike nga teknologjia e erës dhe e biomasës. Në energjinë e erës, Forestalia Group u dha 300 MW, nga 500 MW në ankand; dhe në biomasë, ajo fitoi 108,5 MW biomasë, nga 200 MW në ankand.

Shfaqja e Grupit Forestalia në tregun e energjisë do të prodhojë efekte shumë pozitive: Forestalia është e përkushtuar për një treg të hapur, konkurrues, transparent, efikasitet të lartë, kosto më të ulët dhe, në fund të fundit, më shumë përfitime në çmime për konsumatorin


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.