Punët në lidhje me burimet e rinovueshme do të rriten me 170% në 10 vitet e ardhshme

Punësimi i rinovueshëm

Nëse jeni të interesuar të përgatiteni për një nga punët e së ardhmes, sigurisht që ky lajm do t'ju interesojë, pasi jeni në kohën më të mirë për të specializohen në një profesion se do të jetë shumë i nevojshëm tani e tutje siç e dimë sot nga burimet amerikane.

Në Shtetet e Bashkuara, ata që janë në punë që lidhen me industrinë e energjisë zënë deri në 8 përqind të të gjithë stafit që i nevojitet vendit në të gjitha llojet e punëve. Një nga kontrastet e mëdha me rënien e vendeve të punës në industritë e qymyrit dhe naftës janë burimet e rinovueshme, të cilat pritet të rriten me 170% sa i përket punësimit për dekadën e ardhshme ndërsa kombi godet 25% në burimet e ripërtëritshme.

Disa kompani energjetike janë duke filluar të ndjekin ekonomitë prapa burimeve të ripërtëritshme, kryesisht sepse nuk keni pse të paguani një furnizues dhe të merreni me të gjitha llojet e logjistikës për transportin për atë që është diellor, erë dhe hidroelektrik.

Në terma të përgjithshëm, punët që lidhen me energjinë e rinovueshme duhet të trefishohet deri në vitin 2017 sipas disa analistëve të industrisë. Ato përfshijnë pozicione në lidhje me furnizimin me energji elektrike për metodat e prodhimit diellor, erë, hidroelektrik, biomasë dhe gjeotermale, si dhe personelin për transmetimin, ndërtimin dhe mbështetjen.

Pjesa më e madhe e kësaj rritjeje kjo është për shkak të mandateve të shtetit që kërkon një përqindje të caktuar të energjisë nga burimet e rinovueshme (Kalifornia kërkon që 33% e të gjithë energjisë elektrike të prodhuar të vijë nga burimet e rinovueshme deri në vitin 2020) dhe subvencione nga qeveria federale

Edhe me çmime të ulëta të naftës dhe gazit, energjia e rinovueshme duket se po rritet me një ritëm shumë të shëndetshëm në Shtetet e Bashkuara. Nëse çmimet e lëndët djegëse fosile vazhdojnë të rriten afër niveleve të vitit 2008 në të ardhmen, zgjerimi i energjisë së rinovueshme mund të rritet me një ritëm edhe më të lartë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.