Pjesë të një bime

mbirjes

Shumica e njerëzve mund të identifikojnë kryesoren Pjesë të një bime pasi ka elektrone me një pemë polare në çdo bimë. Megjithatë, është e mundur që jo një secila të gjitha pjesët e një bime konkretisht dhe në detaje.

Prandaj, ne do t'jua kushtojmë këtë artikull për t'ju treguar se cilat janë pjesët kryesore të një bime në detaje dhe cilat janë funksionet e secilës prej tyre.

Pjesë të një bime

pjesë të një bime të përshkruara

Nëse përmbledhim se cilat janë pjesët kryesore të një bime, mund të themi se ato janë si më poshtë:

 • Rrjedha
 • Pasuri
 • Leaves
 • Grumbullohem
 • Fruta

Kjo tenton të dallojë pothuajse të gjithë. Megjithatë, karakteristikat e secilës pjesë të një bime nuk njihen gjerësisht në detaje të tilla në mënyrë të përgjithësuar. Do të shkruajmë një nga një se cilat janë pjesët e një bime.

Rrjedha

pjesë të një bime shtëpiake

Kërcelli është pjesa ajrore e një bime dhe një nga funksionet e saj është t'i sigurojë asaj mbështetje dhe strukturë, duke mbështetur organet e tjera të bimës mbi tokë, si gjethet dhe lulet. Karakteristika tjetër kryesore e tij është se shfaq gjeotropizëm negativ, që do të thotë se rritet në drejtim të kundërt të gravitetit. Edhe pse përmendëm se është pjesa ajrore e bimës, e vërteta është se ekzistojnë disa lloje kërcellësh dhe funksionet e tyre:

Rrjedhat mund të klasifikohen në mënyra të ndryshme, por ato klasifikohen më së shpeshti në bazë të mjedisit në të cilin gjenden, duke bërë dallimin midis kërcellit nëntokësor dhe atij ajror.

 • Rrjedhat nëntokësore ato ndahen në zhardhokë, rizoma dhe llamba.
 • Rrjedhat ajrore Ato mund të ndahen në kërcell të ngritur, stolone, kërcell ngjitës dhe kërcell të përdredhur, por ka edhe kërcell të veçantë si kërcell me gjemba, stolonifer ose tenda.

Siç thamë, një nga dy funksionet kryesore të kërcellit është të mbështesë të gjithë pjesën ajrore të bimës. Tjetra është transporti i lëndëve ushqyese dhe substancave nëpër brendësi të bimës. Nga rrënjët, i ashtuquajturi lëng i papërpunuar ngjitet në tubin e kërcellit deri te gjethet, ku pasurohet me dioksid karboni dhe prodhon një lëng të imët, i cili është ushqimi i bimës.

Pasuri

Rrënjët janë lehtësisht të dallueshme në shumicën e bimëve. Se merret me pjesën e degëzuar që zakonisht gjendet nën tokë. Shërben për të ushqyer bimën me lëndët ushqyese nga toka. Ata janë organi i parë që bimët zhvillohen kur mbijnë. Mund të thuhet se rrënjët janë pjesa më e rëndësishme e një bime. Ka lloje të ndryshme rrënjësh dhe ato mund të klasifikohen ndryshe në varësi të spirancës që ofron bima, formës dhe drejtimit të rritjes.

Rrënjët kanë një funksion shumë të rëndësishëm në bimë. Le të shohim se cilat janë funksionet kryesore të rrënjëve:

 • Siç thamë, një nga funksionet kryesore të rrënjëve është për të thithur ujin dhe lëndët ushqyese përmes qimeve të vogla thithëse që kanë, për të kaluar më pas ushqimin përmes kërcellit në pjesën tjetër të bimës.
 • Një funksion tjetër që ata përmbushin është të ankoroni të gjithë strukturën e bimës në mes, qoftë nga rrënjët nëntokësore të kapur thellë, ose nga rrënjët ajrore të ankoruara në bimë ose sipërfaqe të tjera.
 • Disa rrënjë kanë aftësia për të fotosintezuar ose ngjiten me bimë të tjera për të thithur lëndët ushqyese të tyre.

Leaves

rritja e bimëve

Gjethet janë një nga pjesët më të njohura të çdo bime, ato janë të pranishme pothuajse në të gjitha bimët pavarësisht nga shumëllojshmëria e formave, madhësive dhe madje edhe ngjyrave, përveç kësaj, gjethet e bimëve kanë funksione të rëndësishme si fotosinteza etj.

Janë organe bimore, përgjithësisht shumë të holla dhe me ngjyrë të gjelbër, që rriten nga lastarët ose kërcellet e bimëve. Ato mund të klasifikohen në mënyra të ndryshme: sipas petioles, kufijve, brinjëve dhe madje edhe formës. Nga ana tjetër, klasifikimi i saj më themelor bazohet në faktin nëse bima i mban gjethet gjatë gjithë vitit dhe ato janë shumëvjeçare, apo nëse i humbet në muajt e ftohtë dhe ato janë gjetherënëse.

Gjethet kryejnë kryesisht tre funksione:

 • Ata fotosintezojnë për të marrë energji kimike nga rrezet e diellit.
 • Ato i lejojnë bimët të marrin frymë dhe të shkëmbejnë gazra gjatë natës.
 • Ata djersiten, duke lejuar që uji i tepërt të rrjedhë nëpër to.

Lule

Në rastin e shumë bimëve, lulja është pjesa më tërheqëse për njerëzit dhe është përgjegjëse për riprodhimin e bimës. Lulet shpesh janë me ngjyra kaq të ndezura për këtë arsye: për të tërhequr insektet pjalmuese. Por megjithatë, të gjitha bimët riprodhohen përmes luleve.

Ka shumë lloje lulesh që ndryshojnë në madhësi, ngjyrë, formë dhe aromë. Lulet kanë hi, kurorë, stamens, filamente dhe pistila. Poleni është i pranishëm në stamenët (organet seksuale mashkullore të bimëve), dhe procesi i prodhimit të bimëve të reja ndodh kur poleni transportohet në pistilat e organeve femërore.

Fruta

Jo të gjitha bimët japin fryt, por ato që riprodhohen seksualisht me farë kanë tendencë të japin fryt. Kur lulja fekondohet, ajo prodhon fara që formojnë fruta rreth saj. Ashtu si me gjethet dhe lulet, ka shumë lloje frutash ose perimesh. Çdo frut që hani normalisht është fryt i një bime ose peme, por edhe frutat që i hamë si arra.

Funksioni i frutit zakonisht është të mbrojë farën duke lehtësuar shpërndarjen e saj përmes aktivitetit të kafshëve, të cilat konsumojnë frutat dhe e depozitojnë farën diku tjetër, duke lehtësuar kështu riprodhimin e specieve.

Fara është thelbësore për bimët që nga viti me to mund të përjetësojnë gjenet e tyre. Ka shumë lloje: me krahë, më të vogla se koka e një kunji, madhësia e një topi tenisi ... Për të mbirë, është e rëndësishme që kushtet të jenë të përshtatshme për secilën specie. Kështu, nëse, për shembull, vjen nga një habitat ku dimri është shumë i ftohtë, në mënyrë që ata të mbijnë do të jetë e nevojshme që temperaturat të jenë të ulëta.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë për pjesët e një bime me karakteristikat e saj.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)