Pasojat e ndotjes së ujit

pasojat e ndotjes së ujit të oqeanit

Planeti po na kujton gjithnjë e më shpesh se nuk ka jetë pa ujë, siç janë thatësirat në rritje që kërcënojnë furnizimin me ujë të pijshëm në pjesë të ndryshme të botës. Llojet e ndryshme të ndotjes së ujit bëjnë që cilësia e këtij burimi të çmuar të përkeqësohet, gjë që paraqet një kërcënim për shëndetin e planetit. Fatkeqësisht, për shkak të aktiviteteve njerëzore, uji dhe ndotja janë dy fjalë të lidhura ngushtë. Shumë njerëz nuk e dinë mirë për Pasojat e ndotjes së ujit.

Për këtë arsye, ne do t'jua kushtojmë këtë artikull për t'ju treguar për pasojat kryesore të ndotjes së ujit dhe llojet e tij.

Llojet e ndotjes së ujit

lumenj të kontaminuar

Hidrokarburet

Derdhjet e naftës pothuajse gjithmonë kanë një ndikim në jetën e egër lokale ose në jetën ujore, por potenciali për përhapje është i madh.

Vaji ngjitet në pendët e zogjve të detit, gjë që kufizon aftësinë e tyre për të notuar ose për të fluturuar dhe vret peshqit. Rritja e derdhjeve të naftës dhe derdhjeve detare ka shkaktuar ndotje detare. E rëndësishme: Vaji është i patretshëm në ujë dhe do të formojë një shtresë të trashë vaji në ujë, duke mbytur peshqit dhe duke bllokuar dritën nga bimët ujore fotosintetike.

Sipërfaqja e ujit

Uji sipërfaqësor përfshin ujin natyror që gjendet në sipërfaqen e Tokës, si lumenjtë, liqenet, pellgjet dhe oqeanet. Këto substanca bien në kontakt me ujin dhe treten ose përzihen fizikisht me të.

absorbues i oksigjenit

Në trupat ujorë ka mikroorganizma. Këto përfshijnë organizmat aerobe dhe anaerobe. Uji shpesh përmban mikroorganizma, aerobe ose anaerobe, në varësi të substancave të biodegradueshme të pezulluara në ujë.

Mikrobet e tepërta konsumojnë dhe konsumojnë oksigjen, duke çuar në vdekjen e organizmave aerobikë dhe prodhimin e toksinave të dëmshme si amoniaku dhe squfuri.

Ndotja nëntokësore

Uji i shiut nxjerr pesticidet dhe kimikatet përkatëse nga toka dhe i thith ato në tokë, duke ndotur ujërat nëntokësore.

Ndotja mikrobike

Në vendet në zhvillim, njerëzit pinë ujë të patrajtuar drejtpërdrejt nga lumenjtë, përrenjtë ose burime të tjera. ndonjëherë ndodh një kontaminim natyror i shkaktuar nga mikroorganizma të tillë si viruset, bakteret dhe protozoarët.

Kjo ndotje natyrore mund të shkaktojë sëmundje të rënda njerëzore dhe vdekjen e peshqve dhe specieve të tjera.

Ndotja e lëndës së pezulluar

Jo të gjitha kimikatet janë lehtësisht të tretshme në ujë. Këto quhen "grimca". Këto lloj substancash mund të dëmtojnë apo edhe të vrasin jetën ujore.

Ndotja kimike e ujit

Dihet mirë se si industri të ndryshme përdorin kimikate që hidhen direkt në burimet e ujit. Agrokimikatet e tepruara në bujqësi për të kontrolluar dëmtuesit dhe sëmundjet ato përfundojnë në lumenj, duke helmuar jetën ujore, duke shkatërruar biodiversitetin dhe duke rrezikuar jetën e njerëzve.

Ndotja e lëndëve ushqyese

Shumë herë themi se uji ka lëndë ushqyese të shëndetshme për jetën, ndaj nuk është e nevojshme ta pastroni atë. Por gjetja e përqendrimeve të larta të plehrave bujqësore dhe industriale në ujin e pijshëm ndryshoi të gjithë pamjen.

Shumë ujëra të zeza, plehra dhe ujëra të zeza përmbajnë sasi të larta të lëndëve ushqyese që mund të nxisin rritjen e algave dhe barërave të këqija në ujë, ta bëjnë atë të papijshëm dhe madje të bllokojnë filtrat.

Rrjedhja e plehrave nga toka bujqësore ndot uji nga lumenjtë, përrenjtë dhe liqenet deri në oqean. Plehrat janë të pasura me lëndë ushqyese të ndryshme të nevojshme për jetën e bimëve, dhe uji i ëmbël që rezulton prish ekuilibrin natyror të lëndëve ushqyese thelbësore për bimët ujore.

Pasojat e ndotjes së ujit

dëmtimi i plastikës

Uji është i ndotur me ilaçin që e hedhim në tualet ose vajin që e hedhim në lavaman. Mbetjet e hedhura në det dhe lumenj janë shembuj të tjerë. E njëjta gjë ndodh me mikroplastika, përqendrimet e të cilave në oqean po rriten me shpejtësi. Sipas Kombeve të Bashkuara, 8 milionë plastikë përfundojnë në oqean çdo vit, duke ndryshuar jetën e ekosistemeve që jetojnë në të.

Pikërisht, kjo organizatë ndërkombëtare e përkufizon ndotjen e ujit si kontaminim të ujit, përbërja e të cilit ndryshon derisa të bëhet i papërdorshëm. Uji i ndotur do të thotë që njerëzit nuk mund ta përdorin këtë burim të çmuar. Ky përkeqësim përfaqëson një kërcënim serioz për planetin dhe vetëm sa do të përkeqësojë varfërinë e më të cenuarve.

Ndotja e ujit ka efekte shkatërruese në mbrojtjen e mjedisit dhe shëndetin e planetit. Disa nga pasojat më të rëndësishme të llojeve të ndryshme të ndotjes së ujit janë: shkatërrimi i biodiversitetit, kontaminimi i zinxhirit ushqimor, duke përfshirë përhapjen e substancave toksike në ushqim dhe mungesën e ujit të pijshëm.

Rezervat e ujërave nëntokësore furnizojnë 80% të popullsisë së botës. 4% e këtyre rezervave janë kontaminuar. Nga të gjitha llojet e ndotjes së ujit, ato kryesore lidhen me aktivitetin industrial pas Luftës së Dytë Botërore dhe deri më sot. Për shembull, çdo vit më shumë se 450 kilometra kub ujëra të zeza derdhen në det. Për të holluar këtë ndotje, u përdorën edhe 6.000 kilometra kub ujë të freskët.

Sipas Kombeve të Bashkuara, 2 milionë tonë ujëra të zeza derdhen në ujërat e botës çdo ditë. Burimi më i rëndësishëm i ndotjes është mungesa e menaxhimit dhe asgjësimit adekuat të mbetjeve njerëzore, industriale dhe bujqësore.

Disa lëngje mund të ndotin zona të mëdha uji në përqendrime të ulëta. Për shembull, vetëm 4 litra benzinë ​​mund të ndotin deri në 2,8 milionë litra ujë. Kafshët e ujërave të ëmbla po zhduken pesë herë më shpejt se kafshët tokësore.

Pasojat e ndotjes së ujit në oqean

Pasojat e ndotjes së ujit

Zona detare më e ndotur është Deti Mesdhe. Brigjet e Francës, Spanjës dhe Italisë janë disa nga rajonet më të ndotura në Tokë. Më pas në listë janë Detet e Karaibeve, Keltëve dhe Detet e Veriut. arsye? Mbeturinat detare, një nga problemet më serioze të ndotjes në oqean. Më shumë se 60% e mbetjeve që vijnë janë plastike. 6,4 milion ton plastikë Ata përfundojnë në oqean çdo vit.

Nëse nuk e duam planetin tonë dhe nuk marrim masa për të eliminuar ndotjen e ujit, oqeanet mund të kalojnë nga aleatët tanë në zbutjen e efekteve të ndryshimeve klimatike te armiqtë tanë. Këto trupa të mëdhenj ujorë veprojnë si zhytës natyralë për dioksidin e karbonit në atmosferë. Kjo bën të mundur reduktimin e gazeve serrë dhe ndikimet negative të krizës klimatike.

Tani për tani, shkencëtarët dhe ekspertët nga e gjithë bota po na paralajmërojnë se nëse nuk i ndryshojmë zakonet tona dhe ndalojmë lëshimin e këtij gazi ndotës, jeta në oqeane nuk do të mbijetojë për shkak të temperaturave në rritje dhe ky do të jetë një faktor tjetër që duhet marrë parasysh. llogari.

Për më tepër, mungesa e ujit dhe stresi hidrik janë probleme të tjera me të cilat duhet të përballemi. Sipas vlerësimeve të Programit të Kombeve të Bashkuara për Mjedisin, deri në vitin 2025, gjysma e banorëve të planetit do të përballen me mungesën e këtij burimi të çmuar. Çdo pikë uji i ndotur sot do të thotë humbje e ujit nesër.

Si të shmangni pasojat e ndotjes së ujit

Shmangia e ndotjes së ujit është në duart tona. Këto janë disa nga gjërat që mund të bëjmë për të eliminuar praninë e ndotësve në ujin tonë:

 • Reduktoni emetimet e dioksidit të karbonit
 • Eliminoni përdorimin e pesticideve dhe llojeve të tjera të kimikateve që kërcënojnë natyrën tonë
 • Pastrimi i ujërave të zeza
 • Mos i ujitni të mbjellat me ujë të ndotur
 • Promovimi i peshkimit të qëndrueshëm
 • Eliminoni plastika njëpërdorimshe

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë për pasojat e ndotjes së ujit.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.