Pamplona do të subvencionojë vetëkonsumin për banesat e zakonshme

vetëkonsumi në Spanjë dëmtohet nga taksat e tepërta

Fatkeqësisht, nuk është e zakonshme të gjesh programe ndihme vetë-konsumimi fotovoltaik Në vendin tonë. Kjo është arsyeja pse lajmi se këshilli i qytetit Pamplona do të nisë një iniciativë për të inkurajuar vetë-konsumimin në mesin e njerëzve në Pamplona.

Këshilli i qytetit të kryeqytetit Navarran ka prezantuar Plani i veprimit të energjisë. Një projekt që do të ketë një buxhet prej 926.250 euro që synon krijimin e një qyteti me një model më të qëndrueshëm dhe efikas, dhe zvogëlimin e varësisë energjetike të qytetit.

Plani i veprimit të energjisë

Qëllimi i këtij programi është të inkurajojë prodhimin e energjisë së rinovueshme në të gjitha llojet e ndërtesave, private dhe publike. Luftoni varfërinë energjetike dhe zvogëloni energjinë kërkesa për energji, të përpiqen të promovojnë kursimin e energjisë dhe efikasitetin e energjisë.

vetkonsumi

Vetëkonsumi

Nga ky plan mund të nxjerrim në pah objektivin e tij të rritjes së instalimeve fotovoltaike në shtëpitë shtëpiake dhe private, duke paraqitur kështu ndihma për vetkonsumi për shtëpi private.

Plani i veprimit të energjisë Pamplona ka 22 masa, vetë plani do të ketë një investim prej 926.250 €, dhe do të ekzekutohet gjatë vitit të ardhshëm.

vetëkonsumi i energjisë elektrike në familje

5 nga këto 22 masa do të synojnë promovimin e vetë-konsumit në shtëpi private, për të siguruar pajisje dhe qasje më të drejtpërdrejtë në instalimin e panele fotovoltaike, në mënyrë që të gjenerojë energji elektrike nga rrezatimi diellor.

energia diellore

Objektivi i këtyre 5 masave është zvogëlimi i kërkesa për energji të Pamplonës në ndërtesa private. Por ajo që po promovohet është vetë-konsumimi fotovoltaik dhe kursimi i energjisë në shtëpi, opsioni i shitjes së energjisë së tepërt në rrjet nuk parashikohet.

Qelizat diellore

motivoj që qytetarët të investojnë në një instalim fotovoltaik për vetë-konsum, këshilli i qytetit do të paraqesë një linjë ndihmash për individët.

Ata ende nuk e dinë të gjithë letrën i vogël të projektit, por parashikohet që deri në 50% të instalimit të mund të subvencionohet.

Për më tepër, 7 nga 22 masat janë të orientuar për t’u rritur energjitë e rinovueshme dhe vetë-konsumimi në Pamplona në ndërtesat komunale, duke soditur idenë e vetë-konsumit të përbashkët në ndërtesat zyrtare.

Një veprim tjetër është përmirësimi i modelit të energjisë dhe ul kërkesën tuaj energjia e qytetit, për atë edukim energjetik do të promovohet tek qytetarët e tij.

Për këtë, konferenca të ndryshme do të jepen në ndërtesat komunale, shkolla, institute dhe universitet. Për më tepër, mbahen disa punëtori për të ndihmuar ul faturën e energjisë elektrike, duke promovuar kursime dhe duke rritur ndërgjegjësimin për problemet aktuale dhe të ardhshme mjedisore.

Pamplona nuk është e vetmja

Cabildo de La Palma do të ndajë 200.000 euro ndihmë për vetkonsumi Individët do të duhet të instalojnë një impiant të vogël fotovoltaik në shtëpinë e tyre.

Ndryshe nga çfarë ndodh në Spanjën kontinentale, ndihma u dedikohet individëve që bëjnë bast për këtë energji e rinovueshme me fuqi të barabartë ose më të vogël se 10 kW të energjisë.

Në fakt, qëllimi i ndihmës është që të kryejë projekte të prodhimit të energjisë elektrike përmes sistemeve të panelit fotovoltaik për vetë-konsum në ato shtëpi që, me lidhje rrjeti të shpërndarjes, dëshirojnë të zvogëlojnë konsumin dhe të kontribuojnë në kursimin e energjisë.

Ministri i Nxitjes Ekonomike, Tregtisë, Energjisë dhe Industrisë së Cabildo de La Palma, Jordi Pérez Camacho, thekson mundësinë e madhe që këto grante ato nënkuptojnë për të gjitha familjet që besojnë në energjinë e rinovueshme dhe në këtë mënyrë ndihmojnë në qëndrueshmërinë e ishullit.

Bashkimi Evropian shtyn për ndryshimin e paradigmës

Parlamenti Evropian është i përkushtuar për të promovuar vetë-konsumimin e energjive të rinovueshme në të gjitha vendet e Bashkimit Evropian, përveç që u kërkon Shteteve të "sigurojnë që konsumatorët kanë të drejtë të bëhen vetë-konsumatorë të energjive të rinovueshme ”.

Për këtë, të gjithë konsumatorët duhet të jenë të autorizuar "të konsumojnë vetë dhe të shesin prodhimin e tyre të tepërt të energjisë së rinovueshme, pa iu nënshtruar procedurave dhe akuzave diskriminuese ose disproporcionale që nuk pasqyrojnë kostot.

Kongresi ka miratuar një amendament që kërkon të lejojë konsumin e energjisë elektrike nga burimet e rinovueshme të prodhimit vetanak dhe që mbetet brenda ndërtesave të tyre "pa iu nënshtruar taksave, tarifave ose taksave të çfarëdo lloji". Ky ndryshim mori 594 vota pro, 69 kundër dhe 20 abstenime.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.