Mbretëria e Bashkuar ndalon përdorimin e qymyrit për të gjeneruar energji elektrike 135 vjet më vonë

qymyrguri Ishte kombi i parë që përdori qymyr për të gjeneruar energji elektrike, 135 vjet më vonë, është e para nga ekonomitë e mëdha botërore në faza e saj jashtë (pak nga pak por pa ndalje).

Të Premten e kaluar, për herë të parë që nga Revolucioni Industrial, Mbretëria e Bashkuar jetoi një ditë të plotë pa djegur një kilogram qymyr për të gjeneruar energji elektrike. Sidoqoftë nuk është fundi i këtij burimi të energjisë fosile, i cili kontribuon fuqimisht ndaj ndryshimeve klimatike, megjithëse shumica e aktivistëve mjedisorë pranojnë ta festojnë atë si një moment historik.

Ndodhi midis orës 23.00:23.00 të enjten dhe 1:XNUMX të premten javën e kaluar. Njëzet e katër orë në të cilat West Burton XNUMX Central Power, i vetmi termocentral operativ me qymyr, ndaloi furnizimin me energji elektrike në rrjetin kombëtar. Të nesërmen pasdite, impiantet e gazit furnizonin 47% të energjisë elektrike të vendit; termocentralet bërthamore dhe turbinat e erës, 18% secila; panele diellore, 10% dhe 6% erdhi nga biomasa.

Data nuk është e rastësishme. Në pranverë, kur të jenë ditët zgjasin dhe familjet ndalojnë përdorimin e pompave të ngrohjes / nxehtësisë dhe akoma nuk përdorin kondicionimin e ajrit (e kuptoj që në MB nuk përdoret me të njëjtën frekuenca sesa në Andaluzi) Kërkesa për energji elektrike ka tendencë të jetë më e ulët, përveç kësaj, të Premten priren të jenë ditë të javës me më pak konsum, dhe për ta përfunduar atë ditën ishte në periudha e pushimeve Pashkëve (shumë fabrika u mbyllën).

Por nuk është një episod i izoluar (thonë ekspertët), përkundrazi është pjesë e një prirje më shumë se e qartë. Ka pasur edhe episode të tjera pa qymyr, edhe pse më e shkurtër, në vitin e fundit, dhe gjithçka tregon se ditë si e Premtja do të përsëriten çdo herë me më shumë frenencë.

Vitin e kaluar, qymyri kontribuoi "vetëm" 9% të energjia e gjeneruar në vend, krahasuar me 23% në 2015 dhe 40% në 2012. Në pesë vitet e fundit, dy të tretat e kapacitetit të instaluar në vend për gjenerimin e energjisë elektrike nga qymyri është eliminuar. Planet e qeverisë janë mbyllja e uzina e fundit e qymyrit në 2025.

Impianti i qymyrit

Në javët përpara zgjidhjes kundër ndryshimi i klimës dhjetor 2015 në Paris, Qeveria Britanike njoftoi qëllimin e saj për të largohet nga faza qymyr deri në vitin 2025 (afati i fundit). Impiantet e qymyrit janë mbyllur ndërsa energjia diellore dhe ere ato janë përhapur në të gjithë vendin, nxitur nga primet e prezantuara nga Qeveria për të përmbushur angazhimet e saj kërkuese për të ulur gazra serë.

Madje as shumë kritikuar Ndryshimi i qëndrimit i Theresa May ndaj energjive të rinovueshme ka arritur të frenojë trendin që e ka vendosur Mbretërinë e Bashkuar si të vendi i gjashtë në botë në kapacitetin e instaluar të energjisë diellore (Kush do të thoshte).

Në kohën e tij, qymyrguri ishte motori i epokës industriale të Mbretërisë së Bashkuar, ku impianti i parë në Londër në 1882. Ishte mirëmbajtja e ekonomisë dhe jeta e qindra njerëzve shpërndahen qytetet minerare në të gjithë vendin dhe kontribuar ndaj atyre mjegullave karakteristike të mot britanik.

Industria e qymyrit

Për fat të mirë së shpejti do të varet nga e kaluara në MB, siç është tashmë në vende si Zvicra, Belgjika ose Norvegjia. “Dita e parë pa qymyr në Mbretërinë e Bashkuar që nga ajo kohë Revolucioni Industrial shënon një pikë kthese në kalimi i energjisë”Tha Hannah Martin nga Greenpeace MB. “Vetëm një dekadë më parë, një ditë pa qymyr do të ishte e paimagjinueshme dhe për dhjetë vjet më shumë sistemi ynë i energjisë do do të jenë transformuar përsëri rrënjësisht".

 

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Josep dijo

  Në pranverë dhe Pashkë konsumi i energjisë elektrike zvogëlohet, ………… dhe rritet në destinacionet e pushimeve britanike.

 2.   Tomas Bigorda dijo

  Të gjithë po vijnë në Spanjë