Kuba ndërton 59 parqe diellore për të gjeneruar energji të pastër

Kubë

Kuba po lëviz në drejtime të tjera dhe kjo hapje na ka bërë të mundur që të flasim edhe për angazhimin e saj ndaj energjive të rinovueshme kur nuk e kemi bërë me vite. Kështu që ne mund të shtojmë në një vend tjetër që e merr veten seriozisht pavarësia e energjisë në një burim të pastër energjie që është në përputhje me mjedisin dhe botën në të cilën jetojmë.

Kuba filloi ndërtimin e 59 parqe diellore fotovoltaike me idenë e zvogëlimit të varësisë nga lëndët djegëse fosile dhe krijimin e tokave të tjera të shkreta në të cilat energjia e pastër është tërheqja kryesore për konsumin e energjisë elektrike.

Nga 59 parqe diellore, 33 duhet të ketë mbaruar në të njëjtin vit për të shkuar në të njëjtën kohë në sinkron me sistemin kombëtar të energjisë. Këto do të sigurojnë 59 megavat, që është ekuivalenti i gjysmës së një termocentrali konvencional.

Aktualisht nuk dihet se ku do të vendosen këto parqe diellore, megjithëse ato tashmë kanë filluar infrastruktura për t’i hapur rrugë në tokë dhe kështu fillojnë menjëherë ndërtimet.

Kuba dëshiron të jetë pjesëmarrës në këto qëllime globale për të lëvizur drejt zvogëlimit të gazrave serë në atmosferë, kështu që përdorimi i energjisë diellore, një nga burimet më premtuese të ripërtëritshme në këtë vend, është një objektiv thelbësor për të ndryshuar paradigmën e energjisë në të gjithë territorin kombëtar.

Mesatarja që Kuba merr nga rrezatimi diellor është më shumë se 1.800 kilovat për metër katror në vit, shifra që do ta vendosnin këtë vend Karaibe si një nga fuqitë energjetike nëse do të përfitonte prej tij.

Jo vetëm që do të mbetet në përdorimin e energjisë diellore, por tashmë u njoftua në shtator 2016 se ka plane për të ndërtuar shtatë ferma me erë në rajonin lindor me ndihmën e kompanisë spanjolle Gamesa. Në total ata do të ishin rreth 750 megavat më shumë në sistem.

Aktualisht vetëm 4% të energjisë elektrike të gjeneruar vjen nga burime të rinovueshme. Qëllimi është të arrijmë 24% deri në 2030.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.