Kosta Rika furnizohet për 300 ditë vetëm me energji të rinovueshme

energjia e erës në Kosta Rika

Kosta Rika tashmë ka përmbushur më shumë se 300 ditë në të cilën sistemi i tij elektrik ka funksionuar ekskluzivisht me energji të rinovueshme, veçanërisht me energji hidraulike.

Instituti i Energjisë Elektrike Kosta Rika (ICE) në një deklaratë tregoi se shenja 300 ditore ishte arritur pa ndonjë nevojë për të aktivizuar impiantet e prodhimit të energjisë termike.

Pa dyshim, është një shenjë historike për këtë vend ku ata tashmë kanë ngjarje si këto, një në vitin 2015 duke arritur 299 ditë dhe në 2016 duke arritur 271 ditë me 100% energji të rinovueshme.

Sipas ICE:

"Shifra për vitin 2017 mund të rritet në javët e mbetura deri në fund të vitit"

Deri më tani këtë vit (2018) vendi tashmë ka një prodhimi i energjisë elektrike prej 99,62% të 5 burimeve të tij të gjenerimit të energjisë së rinovueshmeSipas të dhënave nga Qendra Kombëtare e Kontrollit të Energjisë dhe cituar nga ICE, këto kanë normën më të lartë që nga viti 1987.

Për vitin 2016 shikoni imazhin më poshtë.

Skema e energjisë 2016 Kosta Rika

ICE deklaroi:

“Në vitin 2017, gjenerimi i energjisë elektrike u bazua në 78,26% të hidrocentraleve, 10,29% të erës, 10,23% të energjisë gjeotermale (vullkanet) dhe 0,84% ​​të biomasës dhe diellit.

0,38% e mbetur erdhi nga termocentralet e mundësuar nga hidrokarbure ”.

Carlos Manuel Obregon, Presidenti Ekzekutiv i ICE shpjegon se:

“Optimizimi i matricës na ka lejuar të përfitojmë nga disponueshmëria e lartë e ujit. Rezervuarët rregullues na ofrojnë një garanci për të maksimizuar përdorimin e burimeve të ndryshueshme, kryesisht ujë të rrjedhshëm dhe erë, dhe në të njëjtën kohë të dozojmë kontributin e energjisë gjeotermale ”.

Sigurisht, 2017 është projektuar si viti me prodhimi i rritur i energjisë së erës të historisë së Kosta Rikës, duke llogaritur 1.014,82 GW / orë që nga janari, nga rreth 16 impiante të erës të instaluara në vend.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.