Kompanitë spanjolle duan të bëjnë bast për burimet e ripërtëritshme

ishujt e rinovueshëm kanarinë

 

Ya ka 11 vende të mjedisi ynë që ka përmbushur objektivin 20% për vitin 2020 dhe që madje plotëson synimet e reja të 2030, të tilla si Suedia, Finlanda, Letonia, Austria dhe Danimarka.

Në mënyrë të pabesueshme, midis atyre vendeve që përmbushin objektivat, shquhet fqinji ynë Portugalia. E cila ka mklima ismike, të njëjtat kushte moti arrin 28%, kur nuk arrijmë 17%.

Ishujt Kanarie dhe energjitë e rinovueshme

Propozimi i ri Evropian

Parlamenti Evropian ka bërë një angazhim të fortë për energjinë e rinovueshme. Me qëllimin e vendosur tashmë në vitin 2020. Risia tregon për dekadën e ardhshme, vitin 2030 në mënyrë që vendet evropiane të arrijnë që 35% e energjisë së tyre të gjenerohet nga industria e rinovueshme.

më shumë energji të rinovueshme

Ky është një përparim i shkëlqyeshëm, numrat e mëparshëm ishin 27% për të njëjtën datë. Por tani për tani, ky është vetëm propozimi parlamentar. Shpresojmë se ato do të bëhen të vërteta, por tani për tani Komisioni Evropian dhe Këshilli do të duhet të ratifikojnë këto qëllime ose jo.

Sipas José María González, drejtori i përgjithshëm i rinovuesve të APPA, ai ka mendimin e mëposhtëm: «Shpresojmë që ky numër të ruhet ose të jetë afër. të paktën për mendimin tonë, është se lëshohet një sinjal shumë i qartë që ju duhet të vini bast në burimet e ripërtëritshme ».

ankand i rinovueshëm

España

Fatkeqësisht, në Spanjë nuk arritëm në 17% e energjisë totale të gjeneruar nga burimet e ripërtëritshme. Pas vitesh pa instaluar asnjë MW të vetëm të energjisë së rinovueshme për shkak të dekreteve të PP, në vitin e fundit janë zhvilluar 3 mega-ankande në Spanjë, ne e kuptojmë se për shkak të presionit nga Bashkimi Evropian.

Me këto ankande, ne do të duhet të arrijmë 20% që Bashkimi Evropian po kërkon brenda dy vjetësh.

Llojet e energjive të rinovueshme

Në Kinë ekziston një rrugë me panele diellore. Shtë një nga shembujt që fuqitë e mëdha tashmë kanë vënë bast fuqishëm për energjinë e rinovueshme. Shpjegimi është i thjeshtë: kostot janë ulur shumë.

Revolucioni që ka ndodhur në vitet e fundit është se kostot, në sajë të kurbës së të mësuarit, tashmë janë ulur aq shumë saqë tashmë opsioni kryesor për ndërtimin e impianteve të reja të gjenerimit të energjisë në të gjitha vendet e botës, është energji e rinovueshme ", siguron Heikki Willstedt, drejtor i Politikës së Energjisë dhe Ndryshimeve Klimatike PREPA.

Kompanitë spanjolle duan të hipin në trenin e burimeve të ripërtëritshme

Në fakt, shumë kompani dëshirojnë të bëjnë bast për burime të ripërtëritshme, qofshin ato banka (Bankia apo CaixaBank), kompani ndërtimi, administrata publike, shpërndarës si El Corte Ingles, ndër të tjera.

Bankia

Duke marrë shembullin e Bankia, Nexus Energy do të furnizojë 100% energji të rinovueshme Bankia, duke furnizuar gjithsej 2.398 pika furnizimi, midis ndërtesave zyrat qendrore dhe degët, me një konsum vjetor prej më shumë se 87 GWh. Nexus Energía prezantoi një nga ofertat më konkurruese në një nivel ekonomik dhe teknik, falë mjeteve të saj të optimizimit dhe menaxhimit me shumë pika.

Aspekti përcaktues ishte puna e optimizimit e kryer për të gjitha selitë dhe degët e Bankia, që do të thotë e rëndësishme kursimet në bankë. Përveç kësaj, ndërmarrja kreu një studim shterues të secilës pikë furnizimi për të gjetur nevojat e saj reale për energji elektrike.

caixabank

Një shembull tjetër është CaixaBank, kjo njësi ka ndihmuar për të filluar një fabrikë të kogjenerimit të biomasës në Viñales (Kili), si një mënyrë për të kompensojnë emetimet e CO₂ rrjedh nga aktiviteti i tij gjatë vitit të kaluar. Llogaritja e gjurmës së saj të karbonit dhe mbështetja e projekteve që ndihmojnë në neutralizimin e saj është një nga veprimet që materializon angazhimin e CaixaBank për të ruajtur mjedisin dhe për të luftuar ndryshimin e klimës.

Në fakt, në Spanjë kompanitë e energjisë së rinovueshme vendosin qëllime ambicioze dhe optimiste. Jini të vetë-mjaftueshëm deri në vitin 2040 duke gjeneruar 100% të energjisë elektrike në një mënyrë të rinovueshme. Dhe në 2050 arrijnë dekarbonizimin e plotë.

Emetimet e CO2

Aktualisht duket më shumë një ëndërr sesa një mundësi, por do të jetë e mundur vetëm nëse ekziston vullneti politik. Vetëm në këtë mënyrë asnjë karburant fosil nuk do të përdoret brenda 3 dekadave.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.