Kapja e CO2 është e nevojshme për të zvogëluar emetimet e serrave

Emetimet e CO2

Për të arritur objektivin kryesor të Marrëveshjes së Parisit për të mos rritur temperaturat mesatare globale mbi dy gradë, është e nevojshme kapin shumicën e CO2 të emetuar nga bimët që djegin lëndët djegëse fosile për të gjeneruar energji.

Objektivi është të stabilizojmë planetin dhe ne duhet të kontribuojmë jo vetëm duke ulur emetimet, por edhe duke i kapur ato dhe duke i nxjerrë nga cikli i karbonit. Si mendoni të kapni CO2?

Kapni CO2 dhe Edward Rubin

Edward rubin

Edward rubin është një nga ekspertët kryesorë në kapjen e CO2. Gjatë karrierës së tij ai i është përkushtuar kryesisht kërkimit të kapjes, transportit dhe ruajtjes së CO2 të emetuar nga termocentralet nga Universiteti Carnegie Mellon (SHBA). Falë njohurive të tij të gjera, ai ka qenë duke udhëhequr këtë fushë të kërkimit në të gjitha raportet e lëshuara nga IPCC.

Rubin mendon se shumica dërrmuese e modeleve të klimës që simulojnë kushtet e ardhshme të planetit tonë nuk konceptojnë një ulje të shpejtë të emisioneve, siç është ai që vendet kanë propozuar të bëjnë përmes Marrëveshja e Parisit, pa kapjen dhe ruajtjen gjeologjike të CO2.

Isshtë e pamundur të zvogëlohen emetimet aq shpejt sa tranzicioni i energjisë në burimet e rinovueshme përparon. Prandaj, është e nevojshme të kapni CO2 të emetuar.

Një zgjidhje për emetimet e gazit

Kapja e CO2

Meqenëse nuk është aq e lehtë të ndalosh përdorimin e qymyrit dhe naftës, dhe burimet e ripërtëritshme më të njohura si era dhe dielli po zhvillohen me shpejtësi, por në mënyrë të pamjaftueshme, është e pamundur të arrihet një rënie 2% e CO80 nga mesi i shekullit pa u marrë CO2 nga atmosfera.

"Ne jetojmë në një botë të varur nga lëndët djegëse fosile, ku është shumë e vështirë të shkëputësh shoqërinë prej tyre pavarësisht ashpërsisë së ndryshimit të klimës", thotë Rubin.

Njohuritë shkencore rreth CO2 dhe ciklit jetësor të tij janë mjaft të avancuara për të zhvilluar dhe zbatuar teknika për të ndihmuar kapjen, transportimin dhe ruajtjen e CO2. Vetëm në këtë mënyrë mund të zvogëlohet sasia e madhe e CO2 e pranishme në atmosferë. Necessaryshtë e nevojshme që këto plane të zbatohen, që investimet në kapjen e CO2 të rregullohen përmes rregulloreve.

"Një dekadë më parë disa investime u bënë paraprakisht, pasi kompanitë menduan se do të kërkonin përpjekje përkatëse për të shmangur ndotjen, por sa më shpejt që të shteronte mundësia e veprimit të fortë politik në këtë çështje, ata ndaluan të investojnë", sqaron ai .

Ndër investimet që u bënë, disa prej tyre u ekzekutuan në Spanjë. Komisioni Evropian dha 180 milion euro në një projekt të kapjes dhe magazinimit të CO2 në Compostilla, impianti i Endesa i vendosur në Cubillos de Sil (León), i cili u ndërpre në 2013, pjesërisht për shkak të rënies së çmimeve të të drejtave të emetimit në BE.

Nevoja për legjislacion

Rubin pohon se është e nevojshme që të vendosen rregullore që kontribuojnë në orientimin e tregjeve dhe investimeve për të punuar me kapjen e CO2. Për shembull, kur doli legjislacioni që rregullonte qarkullimin e automjeteve që emetonin më shumë gazra, Katalizatorët u instaluan për të zvogëluar CO2 të emetuar.

Meqenëse ekziston një biznes pas gjenerimit të energjisë elektrike, është e vështirë të bësh bast për një furnizim që plotëson këtë kërkesë në rritje me energji të rinovueshme. As nuk do të shohë një ulje të emetimeve pa pasur ndonjë rregullore pas saj.

Kapja e CO2 ndryshon nga energjitë e rinovueshme në atë që jo vetëm që është e aftë të gjenerojë energji elektrike, por edhe e konsumon atë. Prandaj, arsyeja e vetme për kapjen e CO2 është penalizimi për të Ligji për emetimet e CO2 që nuk kanë kapje të shoqëruar. 

Rubin pohon se po të ishte kështu, nuk ka asnjë pengesë shkencore ose teknologjike që do të parandalonte kapjen e CO2 në të gjithë botën.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Raul dijo

    Dilema e madhe, ndërsa një pjesë e botës bëhet e vetëdijshme për ndryshimin e klimës, Shtetet e Bashkuara, me Donald Trump në ballë, largohen nga marrëveshjet ndërkombëtare për kontrollin e emisioneve, vendet e pazhvilluara dhe në zhvillim nuk kanë teknologjitë e nevojshme për të kontrolluar emetimet më efektive , vendet e zhvilluara blejnë kuotat e emetimeve të vendeve të varfra, sepse mbi të gjitha ato janë të imponuara për të mbijetuar, kështu që çfarë të bëni? ku do të shkojmë në këtë garë të çmendur?