Kështu janë pllakat diellore që do të mbulojnë shtëpitë në një të ardhme jo shumë të largët

Në shikim të parë ato vështirë se dallohen nga pllakat konvencionale. Mund të jenë një fletë e errët, në imitim të pllakave homogjene të pllakave, por ato janë gjithashtu të maskuara si pllaka romake, ato të mykut të lakuar në krye me një krah të sheshtë që veshin tone të kuqërremta. Në shikim të parë, nuk është e lehtë të dihet se këto pllaka janë të afta të prodhojnë energji diellore.

Ndryshe nga panelet e mëdha fotovoltaike që vendosen në çati, pllakat diellore janë estetike. Një aspekt që, sado i parëndësishëm mund të duket, mund t'i katapultojë gjerësisht në çatitë e shtëpive të shtëpive në pesë vitet e ardhshme.

Tetorin e kaluar prodhuesi i makinave elektrike Tesla dhe udhëheqësi i saj i medias Elon Musk prezantuan ofertën e tyre të pllakave diellore të kulmit. Ata e bënë atë në një mjedis të Hollivudit, të rrethuar nga shtëpi me një familje. Kur Musk tha që kulmet e këtyre shtëpive përmbajnë teknologji diellore, habia ra midis audiencës. Askush nuk kishte dyshuar për asgjë.

Tesla

Juan Monjo, profesor në UPM shpjegon se “Risi që sjell Tesla është se vendos një xham të jashtëm rezistent, pastaj vendos një element të ngjyra por lejon kalimin e dritës dhe, më poshtë, qeliza fotovoltaike. Ju nuk shihni më të zezë, por keni një ngjyrë, e cila mund të jetë pllakë ose pllakë ".

Hyrja e një kompanie si Tesla mund të ushqejë tregun, por pllakat diellore kanë qenë në proces për një dekadë. Megjithatë, kërkesa duket se ka parë një kërcim kohët e fundit. Prodhuesi amerikan SunTegra pa shitjet e tij të pllakave diellore duke u rritur 300% në gjashtë muajt e fundit. “Ndërsa energjia diellore bëhet më e popullarizuar, shumë njerëz i hedhin poshtë këto panele të mëdha, të cilat janë të vështira për t’u integruar. i mirë në hartimin e shtëpisë”Pajtohet Oliver Koehler, CEO i kompanisë. Dhe është që pllakat kanë një efikasitet vetëm pak më të ulët se panelet, rreth 15%.

Për SunTegra, perspektiva është premtuese: ajo pret të dyfishojë rritjen e saj në vitet e ardhshme. Pa ofruar parashikime, një nga prodhuesit më të vendosur në këtë sektor, ndërmarrja suedeze SolTech Energy, konfirmon shenjat e mira. "Zgjidhjet e integruara, të cilat janë një zgjidhje diellore dhe një çati ose një mur, janë e ardhmja", thotë Frederic Telander, CEO i SolTech Energy. “Nuk ka dyshim se ky segment do të rritet shumë".

Kursim energjie

Një sistem standard zalli diellor 5 kW do të kushtonte midis 16.000 dhe 20.000 $ tashmë e instaluar, sipas SunTegra. Kjo do të mbulonte një sipërfaqe prej 37 metrash katrorë. "Prodhimi i energjisë varet nga vendi," thotë Koehler "Në Kaliforni ju merrni 1,5 ose 1,7 kWh në vit, për vat të instaluar, ndërsa në New York do të ishte rreth 1,2 ose 1,3 kWh ".

Nëse marrim shembullin e 5 kW (5.000 watts) të energjisë dhe e shumëzojmë atë me 1,5 kWh kemi 7.500 kWh. Kjo do të ishte një përafrim i kursimeve të energjisë në vit në një rajon me diell. Si referencë, OCU përcakton konsumin mesatar vjetor të energjisë për një familje spanjolle në 9.992 kWh, e cila është ekuivalente me një shpenzim prej rreth 990 euro.

Vlerësimi i reduktimeve të shkarkimeve është edhe më i rrezikshëm. Agjencia e Mbrojtjes së Mjedisit të Shteteve të Bashkuara ofron një mjet Online që bën llogaritjen e vet. 7.500 kWh do të ndalonte lëshimin e 5,3 tonë metrik CO në atmosferë2, ekuivalenti i udhëtimit 20.300 kilometra me një makinë.

Tesla

Qëlluar për shtëpi me një familje

Për të marrë vlerë nga pllakat diellore ju duhet një hapësirë ​​e gjerë e çatisë. "Në një shtëpi me një familje të vetme keni shumë hapësirë ​​për kuvertë për një përdorim relativisht të vogël: atë të një shtëpie të vetme”, Thotë Juan Monjo. Shtë e kundërta e asaj që ndodh në qytete.

Prandaj, prodhuesit e këtyre pllakave mbështeten në shtëpitë e sapo-ndërtuara për një familje ose në rinovimin e çatisë së tyre. Çelësi i suksesit është të jesh pjesë e industrisë së ndërtimit. "Bëhuni një element ndërtimi, dhe jo vetëm një qelizë dielloreHap një treg shumë më të madh ”, thekson Frederic Telander.

Ndër faktorët që mund ta largojnë përdoruesin nga vendosja e këtyre pllakave është rregullorja Spanjolle. Këtu, rregulloret që rregullojnë Vetëkonsumi parandalon përdoruesit të marrë kompensim për derdhjen e energjisë në rrjet. Teprica në orët e diellit mund të ruhet në një bateri shtëpiake, por këto fillojnë me 4.000 dollarë.

Tesla

Çmimi gjithashtu mund të jetë dekurajues. Një pllakë diellore do të kushtonte rreth pesë herë më shumë se një konvencionale. Megjithëse, siç thekson Telander, çmimi për vat është afër atij të paneleve diellore tradicionale. Pra, pse të mos vendosni herpes në vend të dërrasave të mëdha?

Monjo e ngurtëson optimizmin. "Ne jemi akoma në parahistori, jo vetëm pllaka, por te paneleve fotovoltaike ne pergjithesi. Mendoj se e gjithë kjo do të përmirësohet shumë ”. Pyetja është se sa shpejt. Duke tundur etiketën e profetit, profesori pajtohet që ai ndoshta do ta bëjë këtë me një ritëm të mirë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Joseph Ribes dijo

    Në vend që të vendosni panele prodhues, pllaka prodhuesi ose sipërfaqe të rrafshëta të prodhuesit, jo dy produkte, por një produkt me dy funksione dhe që nuk kushton dyfish më shumë ose të paktën një instalim, diçka është diçka.