Islanda po shpon pusin gjeotermal më të thellë në botë në zemër të një vullkani

Islandë

Islanda po gërmon pusi më i thellë gjeotermik në planet në zemër të një vullkani që ka një thellësi prej 5 kilometrash për të përfituar nga energjia e tij e rinovueshme.

Dhe është se presioni ekstrem dhe nxehtësia ekzistuese në ato thellësi mund të nxjerrin 30 deri 50 MW energji elektrike nga një pus i vetëm gjeotermal. Islanda është udhëheqës botëror në përdorimin e energjisë gjeotermale dhe prodhon rreth 26 për qind të energjisë elektrike të saj nga burimet gjeotermale.

Kapaciteti i instaluar i gjenerimit të termocentralet gjeotermale ishte një gjithsej 665 MW në 2013 dhe prodhimi ishte 5.245 GWh.

Një pus gjeotermik tipik 2,5 kilometrash në fushat Islandeze është ekuivalenti i energjisë prej afërsisht 5 MW. Shkencëtarët presin një rritje me dhjetë në energjinë e jashtëzakonshme të pusit kur shpohet më thellë në kore të tokës. Në një thellësi prej 5 kilometrash, presioni ekstrem dhe nxehtësia mbi 500 gradë Celsius do të krijojnë "tym superkritik" që do të rrisë ndjeshëm efikasitetin e turbinës.

Një ndërmarrje e përbashkët nga Statoil dhe Iceland Deep Drilling Project (IDDP), pusi gjeotermal më i nxehtë në botë, aktualisht po shpohet. në gadishullin Reykjanes, ku një vullkan shpërtheu për herë të fundit 700 vjet më parë.

Un përpjekje e ngjashme gjashtë vjet më parë përfundoi në katastrofë, me litarin e shpimit që prek magmën në një thellësi prej 2,1 kilometra, duke shkatërruar vargun e stërvitjes. Gesgeir margeirsson, CEO i projektit mëmë HS Orka, tha:

Nuk ka asnjë garanci se gjërat po shkojnë mirë, në thellësi të tilla gjithçka mund të kthehet në një katastrofë brenda pak sekondash. E gjithë kjo mund të ketë një fund të papritur, sepse për disa arsye nuk mund të shpohet më thellë. Ne nuk presim të prekim magmën, por do të bëjmë shpime në shkëmb të ngrohtë. Dhe me shkëmb të ngrohtë, nënkuptojmë 400 deri 500 gradë Celsius.

Për 7 vitet e ardhshme planet e IDDP janë shponi dhe provoni një seri pusesh që do të depërtojnë në zonat super kritike që besohet të jenë të pranishme nën tre fusha gjeotermale të shfrytëzuara tashmë në Islandë.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.