Një nga shtëpitë më efikase në botë është ndërtuar në Ibiza

Shtëpi shumë efikase në energji

La efikasiteti i energjisë Shtë një nga teknikat më inovative që ekziston në botën e energjive të rinovueshme. Shtëpitë më efikase janë ato që me më pak energji kryejnë funksionet e tyre dhe plotësojnë nevojat e qiramarrësve. Një nga shtëpitë më efikase në botë është prezantuar në Ibiza në një ditë të efikasitetit të energjisë.

Gjatë ditës, u shpjeguan proceset e ndërtimit dhe kërkesat që janë të nevojshme që shtëpia të konsiderohet si një nga më efikaset në planet. Kjo shtëpi është e vendosur në Sant Llorenc në Ibiza dhe ka 210 metra katrorë.

Që një shtëpi të konsiderohet efikase, ajo duhet të ketë certifikatën e saj të efikasitetit të energjisë. Sipas çertifikuesit, Michael Wassouf, shtëpia plotëson të gjitha karakteristikat e Certifikata e Passivhaus, e cila njeh efikasitetin e energjisë, dhe gjithashtu e bën këtë në kategori Prim, e cila është më e kërkuar. Ajo që bie në sy në lidhje me këtë shtëpi efikase është se ajo është shkëputur totalisht nga rrjeti elektrik dhe nuk ka pus uji. Ka një sistem me 30 panele diellore nga të cilat furnizohet me energji.

Nga ana tjetër, shtëpia gjithashtu ofron disa karakteristika të rehatshme të tilla si një sistem fotovoltaik në një pjergull ku automjeti mund të parkohet poshtë, automjeti elektrik mund të karikohet dhe mbi të mund të furnizojë vetë me ujë përmes një koleksioni të ujit të shiut dhe sistemi i trajtimit.

Përveç kësaj, shtëpia ka disa përparësi në arkitekturë që e ndihmon atë të optimizohet shumë, pasi që është drejt jugut dhe ka dritare të mëdha me të cilat në dimër do të jenë në gjendje të marrin fitime diellore. Sa i përket izolimit termik, llogaritni me 36 centimetra izolim në mure, xham i dyfishtë dhe i trefishtë që nuk lejon të kalojë nxehtësia ose të ftohtit dhe tipare të tjera më të sofistikuara.

Kompania e ndërtimit që ka kryer ndërtimin e kësaj shtëpie është Terravite dhe është ndërtuar me një strukturë druri të ricikluar dhe të shtypur me një familje të vetme, dysheme bambu dhe materiale plotësisht të qëndrueshme. Një luks që mund të jetë shtëpia e përbashkët e së ardhmes.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

3 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   efenergji dijo

  Sa interesante është përdorimi i bambusë dhe drurit, elementë natyralë dhe me karakteristika të shumta strukturore dhe energjike. Pyes veten se si një strukturë prej druri mund të mbështesë peshën e 30 paneleve diellore, është dashur të jetë një pikë e rëndësishme për llogaritjen e kulmit.
  Një përshëndetje.

  1.    Portillo gjermane dijo

   Epo, e vërteta është se po, duhet të ishte një pikë e rëndësishme kur e ndërton atë. Por do të duhet të shihni se çfarë fuqie kanë panelet, sepse ato mund të ndryshojnë midis 3 kg dhe 30 kg. Nuk e di sa e fuqishme është e vërteta.

   Përshëndetje!

   1.    efenergji dijo

    Germán është e vërtetë, por siç mund ta shihni në foto ka si një kabinë ku shfaqen panele fotovoltaike. Brenda kabinës unë imagjinoj se do të ketë elemente për të funksionuar instalimi fotovoltaik (invertorë, bateri, rregullatorë të ngarkimit, etj.).
    Unë mendoj se kulmi i shtëpisë është ai që do të mbështesë peshën e paneleve diellore termike dhe ato nëse ato peshojnë mjaft

    Përshëndetje Germán