Galicia dëshiron të drejtojë prodhimin e energjisë së rinovueshme në Spanjë

energjia e erës Spanjë

Z. Alberto Núñez Feijóo, president i Xunta i bindur se Galicia, "ndoshta së bashku me Castilla y León", do të drejtojë edhe një herë prodhimin e energjisë së rinovueshme në vitet e ardhshme.

Për momentin, në lidhje me sektorin e erës, harta e Xunta de Galicia parashikon që në vitin 2020 janë duke operuar afër 4GW të energjisë.

Qëllimi është të arrijmë 6.000 megavat në dhjetë vitet e ardhshme, në sajë të lehtësive të ofruara nga Ligji i ri i Zbatimit të Biznesit. Sipas Xunta, kjo do të thotë një para dhe pas për të gjithë ata që duan të investojnë në Galicia, në fushën e burimeve të rinovueshme, por edhe në sektorë të tjerë të lulëzuar të ekonomisë sonë.

Midis risive të parashikuara në këtë rregull, presidenti rajonal theksoi se përcakton një figurë për të diferencuar ato projekte industriale që konsiderohen të jenë interes të veçantë për komunitetin. Në këtë mënyrë, bëhet një përpjekje për të promovuar aftësinë administrative në përpunim.

Në fakt, gjithsej 18 parqe tashmë janë shpallur projekte me interes të veçantë, nga të cilat 12 janë autorizuar tashmë. Në fund, ajo që ne duam që kompanitë të vënë bast mbi Galicia, shtoi presidenti rajonal, përveç se nënvizoi atë Energjitë e rinovueshme ato sigurojnë pothuajse 90% të energjisë elektrike të konsumuar nga Galicia, ndërsa përfaqësojnë 4,3% të PBB-së së territorit.

Mullinjtë e erës

Një tjetër risi e futur nga Ligji i Biznesit ishte krijimi tetorin e kaluar të regjistrit të erës në Galike, ku tashmë është regjistruar një kërkesë për ekzekutim prej 1,126 megavat.

Fermë me erë Malpica

Z. Feijoo, përfitoi nga vizita e tij për të vendosur fermën me erë Malpica si një shembull të një projekti që përfshin një "angazhim të trefishtë": mjedisor, komunal - pasi lejon krijimin e punësimit në këshillat e rajonit - dhe, së fundmi, konfirmon angazhimin e qeverisë për burimet e ripërtëritshme, duke qenë parku i dytë që mundësohet përsëri në zonë.

Instalimi i një mulli me erë

Forconi energjitë e tjera të rinovueshme

Jo vetëm që është e rëndësishme energjia e erës, Xunta gjithashtu përpiqet të promovojë energji të tjera të rinovueshme. Në fakt, në Galicia ekziston një regjim mjaft i lartë i reshjeve dhe, për këtë arsye, energjia diellore nuk është shumë efikase, ai paraqiti një strategji për të përmirësuar energjinë e biomasës. Rezultati i bilancit është ai Deri në fund të vitit 2017, do të jetë mbështetur instalimi i më shumë se 4.000 kaldajave të biomasës në shtëpi.

Strategjia e rritjes së biomasës

Me një linjë buxhetore prej 3,3 milion euro, Xunta de Galicia dëshiron të promovojë instalimin e kaldajave të biomasës për të promovuar prodhimin e energjisë së rinovueshme dhe për të zvogëluar emetimet e gazeve serë në më shumë se 200 administrata publike, organizata jofitimprurëse dhe kompani galiciane.

Isshtë llogaritur që përfitimet e kursimeve që do të kenë të gjithë ata që përfitojnë nga kjo Strategji mund të arrijnë 3,2 milion euro në faturën vjetore të energjisë, përveç 8 milion litra naftë. Kjo do të kontribuojë në një ulje prej 24000 tonë CO2 në atmosferë.

Hidroelektrike

Iberdrola përfundoi vitin e kaluar zgjerimin e kompleksit më të madh hidroelektrik në Galicia, pas komisionimit të termocentralit të ri San Pedro II, inauguruar nga presidenti i ndërmarrjes elektrike, Ignacio Galán dhe presidenti i Xunta de Galicia, në Pellgun Sil, në Nogueira de Ramuín (Ourense).

Vënia në punë e këtij objekti përfshin zgjerimin e kompleksit hidroelektrik Santo Estevo-San Pedro, i kryer që nga viti 2008 dhe në të cilin afër 200 millones dhe gati 800 persona janë siguruar me punësim.

Përfitoni nga Gjeotermali

Toka Galician është e pasur, gjeneron florë dhe peisazhe unike, por nëntoka është gjithashtu unike për ruajtjen e pasurisë, në shumicën e raste te humbura. Përveç potencialit termik, ne duhet të shtojmë pasurinë gjeotermale.

Sipas disa studimeve, Galicia mund të kryesonte revolucion i ri në përdorimin e energjisë gjeotermale, jo vetëm si burim nxehtësie por edhe si burim i gjenerimit të energjisë elektrike.

Sot, gjeoterma Galician është tashmë një udhëheqës kombëtar. Sipas të dhënave nga Acluxega (Shoqata e Grumbullit Xeotermia të Galicisë), komuniteti në vitin 2017, shifra e 1100 sistemeve të kondicionim gjeotermik me pompë nxehtësie. Kjo shifër, miniskul nëse e krahasojmë me vendet kryesore të kontinentit Evropian, por një shifër kryesore në nivelin Spanjoll.

Lidhur me fuqinë totali i instaluar termik, u vlerësua se në fund të vitit 2016 në Galicia ishte arritur shifra prej afërsisht 26 megavat.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.