Fermeri kalon 16 vjet duke studiuar ligje për të paditur një kompani të madhe kimike

Derdhje

Ka histori si ajo që kemi në duart tona që përfundojnë duke u bërë një film për arsye të ndryshme dhe kjo është se vullneti i një personi mundet fjalë për fjalë lëvizin malet ose bëhuni Davidi dhe Goliati modern.

Një fermer kinez ka qenë 16 vitet e fundit duke studiuar juridik për llogari të tij në mënyrë që të padisë një kompani të madhe kimike që dyshohet se ka kontaminuar tokën e tij. Por gjëja më e rëndësishme është se ai ka fituar shkallën e parë të gjyqit, për habinë e të gjithëve.

Wang Enlin, i cili kishte marrë jo më shumë se tre vjet arsim shkollor, ka fituar shkallën e parë në një çështje të profilit të lartë kundër Qihua Group në pronësi të shtetit. Megjithëse Qihua Group, pasuritë e të cilit tejkalojnë 233 milion £, ka apeluar kundër vendimit, Enlin e ka bërë të qartë se ai është i vendosur në kërkim të drejtësisë për veten dhe fqinjët e tij që nuk mund t'i mbanin të shëndetshëm farat e tyre në tokat e tyre tashmë të ndotura.

Wang

Fermeri, në të gjashtëdhjetat e tij, jeton në fshatin Yushutun në periferi të Qiqihar në provincën Heilongjiang. Burri tha se do ta mbante mend përgjithmonë vitin 2001 kur toka e tij u përmbyt për një mbetje toksike të lëshuar nga Qihua Group.

Ishte pragu i Vitit të Ri Hënor dhe Z. Wang po luante letra me fqinjët e tij. Të gjithë ata e kuptuan që shtëpia ishte përmbytur nga ujërat e zeza nga fabrika afër Quihua. Mbeturinat e ujit gjithashtu erdhi në tokë bujqësore të vilës.

Sipas një dokumenti qeveritar të vitit 2001, ai pretendon se toka bujqësore e prekur nuk mund të përdoret për një kohë të gjatë për shkak të ndotjes. Midis 2001 dhe 2016, Qihua vazhdoi me shkarkimet e ujërave të ndotura në qytet, banorët e të cilit heqin bujqësinë për të jetuar.

Kinë

Kompania prodhoi klorur polivinil dhe hedhur 15.000 deri në 20.000 ton mbeturina kimikate çdo vit. Në 2001, Z. Wang i shkroi një letër Zyrës së Burimeve të Tokës Qiqihar për t'u ankuar për njerëzit nga ndotja e prodhuar nga Qihua. Atij iu tha që të paraqiste prova për të paraqitur kundër Qihua, por siç thotë ai, ai nuk e dinte se çfarë ligji kishte shkelur pala tjetër ose nëse kishte prova për të.

Si rezultat, Z. Wang vendosi të studionte juridik për veten e tij, një epikë që do t'i duheshin 16 vjet të jetës së tij. Nuk kisha para për të blerë libra, kështu që ditë pas dite lexoni libra nga libraria dhe kopjoni informacionin të rëndësishme në dorë. Në këmbim, ai do të kthente qeset me misër falas që bakalli ta linte të ishte atje.

Ishte në 2007 kur një firmë e specializuar ligjore kineze në rastet e ndotjes, ata filluan të sigurojnë këshilla ligjore falas për Z. Wang dhe fqinjët e tij. Gjëja e çuditshme ishte se vetëm në 2015 filloi procesi i çështjes, tetë vjet pas peticionit origjinal.

Falë të dhënave të ofruara nga Z. Wang që ai ka mbledhur për 16 vjet, ai dhe fqinjët e tij kanë fituar shkallën e parë. Gjykata e Rrethit Quqihar vendosi që familjet e fshatit Jushutun duhet të bëjnë marrin kompensim financiar ekuivalente me 96.000 £.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Maria Sabelli Couñago dijo

    96.000 është një ndryshim i vogël, por diçka është diçka ...