Ferma më e madhe e erës në Spanjë është në El Andévalo (Huelva)

Fermë me erë Huelva

Spanja, duke qenë ashtu siç është një vendi pionier dhe tregues në përdorimin e energjisë së erës, megjithëse vitet e fundit instalimi i parqeve të reja ka ngecur. Megjithëse, ende mund të mburremi se kemi fermën më të madhe të erës në Evropën kontinentale.

Complexshtë kompleksi El Andévalo, i cili me 292 MW e saj fuqia tejkalohet vetëm nga parku Whitelee, në Skoci, i cili arrin në 322. Gjëja kurioze është që të dyja janë në pronësi të së njëjtës kompani, dhe është Spanjolle, Iberdrola Renovables, dhe të dyja me turbina nga kompania Baske Gamesa.

Kur Andévalo ishte në pronësi disa vjet më parë, kompania konsolidoi pozicionin e saj të udhëheqësi i energjisë energjia e erës si në Andaluzi, me 851 MW, dhe në të gjithë Spanjën, me 5.700 MW.

Ku është Andévalo?

Ndodhet midis komunave të Huelvës, El Almendro, Alosno, San Silvestre dhe Puebla de Guzmán, në jug të kësaj krahine Andaluziane. Kompleksi, i cili filloi të drejtuar në 2010Përbëhet nga tetë ferma me erë: Majal Alto (50 MW), Los Lirios (48 MW), El Saucito (30 MW), El Centenar (40 MW), La Tallisca (40 MW), La Retuerta (38 MW) , Las Cabezas (18 MW) dhe Valdefuentes (28 MW).

Në total, 292 MW të lartpërmendura, të cilat lejojnë prodhimin vjetor të energjisë elektrike nga kjo impiant i pamjaftueshëm për të furnizuar 140.000 shtëpi dhe llogaritet që shmang emetimin në atmosferë prej jo më pak se 510.000 toneladas të CO2.

Ishte në shkurt 2010 kur Iberdrola Renovales mori pronësinë e të gjithë kompleksit. Ferma me erë Los Lirios ishte e fundit që bleu, brenda një marrëveshjeje të shitblerjes së një parku me erë në Andaluzi të nënshkruar me Gamesa. Operacioni, i cili është pjesë e marrëveshjes së nënshkruar nga të dy kompanitë në 2005 për shitjen e fermave të erës në Andaluzi. Kostoja e saj përfundimtare tejkaloi 320 milion euro.

Në fakt, siç kemi komentuar më parë, i gjithë parku është ndërtuar Teknologjia Gamesa, duke përdorur dy modele të turbinave me erë, G90 dhe G58, të cilat ofrojnë përkatësisht 2 MW dhe 0,85 MW të njësisë.

Për të evakuar energjinë nga El Andévalo, Inxhinieri dhe Ndërtimi Iberdrola i mundësuan Red Eléctrica de España një linjë të re 120 kilometra që lidh Puebla de Guzmán me qytetin Sevillian të Guillena. Përveç kësaj, plani origjinal parashikonte ndërtimin e një linje të dytë që do të lidhte Puebla de Guzmán me Portugalinë, me të cilën rëndësia e parkut është gjithashtu e një natyre strategjike.

Me ndërtimin e këtij objekti të madh, 50 të reja punë të drejtpërdrejta të destinuara për funksionimin dhe mirëmbajtjen e parqeve, përveç 400 operatorëve të tjerë që ndërhynë gjatë fazës së parqeve të ndryshme

Edhe pse siç është komentuar instalimi punon pjesërisht që nga viti 2010, kompleksi u përurua në Mars 2011 me praninë e presidentit të atëhershëm të Junta de Andalucia, José Antonio Griñán, dhe atë të Iberdrola Renovables, Ignacio Galán. Goesshtë e vetëkuptueshme që ky kompleks është ai që jep kontributin më të madh në energjinë e erës në provincën e Huelva, specifikisht, 292 nga 383,8 MV të energjisë në provincë.

Aq sa Agjencia Andaluziane e Energjisë vlerësoi kontributin e Huelva-s në energjinë e erës në komunitetin autonom në 11,5 përqind, e cila brenda Spanjës është ajo që është rritur më shumë në këtë sektor të rinovueshëm gjatë pesë viteve të fundit. E gjithë energjia e erës së Huelva përdoret për të furnizuar 164.000 shtëpi në vit.

Iberdrola Energjia e Rinovueshme

Iberdrola Renovables Energía është një udhëheqëse e biznesit të Iberdrola Group me zyrë të regjistruar në Spanjë, i cili kryen aktivitetet e liberalizuara të gjenerimit të energjisë elektrike dhe komercializimit të energjisë elektrike përmes burimeve të ripërtëritshme të energjisë dhe që, për pasojë, synon të kryejë të gjitha llojet e aktiviteteve, punëve dhe shërbimeve në lidhje me biznesin e prodhimit dhe komercializimit të energjisë elektrike përmes objekteve që përdorin burimet e ripërtëritshme të energjisë.

Këto mund të jenë hidrocentrale, era, termosolar, fotovoltaik, ose nga biomasa; prodhimi, trajtimi dhe komercializimi i biokarburanteve dhe produkteve të prejardhura; dhe projekti, inxhinieria, zhvillimi, ndërtimi, operimi, mirëmbajtja dhe asgjësimi i objekteve të përfshira më sipër, qofshin në pronësi ose në pronësi të palëve të treta, shërbime analize, studime inxhinierike ose konsulencë energjetike, mjedisore, teknike dhe ekonomike, në lidhje me llojin e përmendur të pajisjeve.

Erë

Aktivitetet e lartpërmendura kryhen rrënjësisht në Spanjë dhe në zonën gjeografike që shtrihet deri në Portugalia, Italia, Greqia, Rumania, Hungaria dhe për disa vende të tjera, dhe ato kryhen ose drejtpërdrejt, plotësisht ose pjesërisht, ose përmes pronësisë së aksioneve, pjesëmarrjeve, kuotave ose pjesëve ekuivalente në kompani ose njësi të tjera.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.