Fatura e energjisë elektrike do të ulet nëse përmbushen synimet e reduktimit të CO2

Ulje deri në 55% në faturën e energjisë elektrike

Nëse përmbushen objektivat e vendosura në uljen e emetimeve të CO2 Ne mund të shohim një ulje të konsiderueshme të faturës së energjisë elektrike në shtëpitë tona deri në 55%.

Kjo është për shkak të rritje e fortë e kërkesës për energji elektrike që, i nxjerrë nga procesi tashmë i domosdoshëm i elektrifikimit për të arritur qëllimet e dekarbonizimit, do të jetë në gjendje të japë uljen e shumëpritur të tarifës së energjisë elektrike të një 35% deri në 2030 dhe deri në 55% në 2050, sipas tij Raporti i Monitorit Deloitte.

Ashtu si fokusi është tek transporti për të ulur emetimet e CO2, përdorimet termike të përdorura në shtëpi ato janë gjithashtu pjesë e këtij procesi.

Alberto Amores, partneri i Monitor Deloitte deklaroi gjatë prezantimit të studimit në fjalë:

"Nuk është një detyrim vetëm për kompanitë ose administratën, familjet gjithashtu duhet të kontribuojnë, pasi ndërtesa (banimi dhe shërbimet) përfaqëson një pjesë shumë të rëndësishme të konsumit të energjisë dhe emisioneve të vendit."

Për hir të të kuptuarit, një mënyrë e thjeshtë për ta shpjeguar është se një shtëpi standarde mesatare mund të zvogëlojë konsumin e energjisë me 40%.

Mjetet për të arritur këtë mund të jenë përmes një rehabilitimi gjithëpërfshirës ose, përndryshe, me përdorimin e një pompë elektrike të nxehtësisë, që do të thoshte 4 herë më e lirë se rehabilitimi.

Raporti i cituar më lart përcakton rreth 4 skenarë të ndryshëm për vitet e ardhshme:

  1. Konstinuist.
  2. Elektrifikoni ekonominë.
  3. Reduktimi Konvencional.
  4. Efikasitet i lartë elektrik.

Reduktimi i emetimeve të CO2, objektivat

Skenari me emrin "Efiçiencë e Lartë Elektrike" është skenari ekskluziv që mund të lejohet të përmbushë objektivat e vendosur për dekarbonizimin.

Duke marrë parasysh një elektrifikim shumë të lartë të ekonomisë dhe veprime shumë intensive në efiçiencën e energjisë, është i vetmi që është në gjendje të përmbushë objektivat e zvogëlimit të emetimeve të CO2 që Evropa tashmë po konsideron sot.

Sidoqoftë, duke parë skenarët e tjerë, është "Vazhduesja" që vazhdon siç ka qenë deri më tani (pak a shumë) për sa i përket peshës së produkteve të naftës dhe pjesës tjetër të veprimeve të efiçencës së energjisë.

Monitorimet kryesore të Deloitte:

"Megjithëse skenari i" Efikasitetit të lartë elektrik "supozon investime shumë më të larta se" Continuist ", në planin afatgjatë kjo sjell kursime të konsiderueshme në importet e lëndëve djegëse fosile, të vlerësuara në rreth 380.000 milion euro; kështu, skenari i karbonizuar mund të jetë edhe më i lirë në kostot totale sesa "Vazhduesi".

Konkretisht, vlerësohet se skenari "Efiçiencë e lartë elektrike" përfshin një total prej 510.000 milion investimesh midis 2017 dhe 2050 dhe një shpenzim për importet e hidrokarbureve prej rreth 620.000 milion, ndërsa në skenarin "Vazhdimi", 200.000 janë arritur. Milion investime dhe 1 trilionë shpenzime për importet e naftës dhe gazit ”.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.