Fabrika më e madhe diellore termike në botë do të ndërtohet në Australi

Energjia termosolare

Qeveria Australiane miratoi ndërtimin e termocentralit më të madh diellor në botë. Kjo do të ketë një fuqi prej 150 megavat dhe do të ndërtohet në Port Augusta, në Australinë e Jugut.

Impianti do të kushtojë 650 milion dollarë australianë (510 milion dollarë amerikanë), Ajo do të gjenerojë rreth 650 vende pune në ndërtim për punëtorët lokalë, sipas zhvilluesve, dhe synon të mbulojë të gjitha nevojat për energji elektrike për qeverinë e shtetit. Puna do të fillojë vitin e ardhshëm dhe është planifikuar të përfundojë në 2020.

SolarReserve, me seli në Kaliforni, është kompania e ngarkuar të konstruksionit. Kompania amerikane është gjithashtu pas impiantit 110 megavat Crescent Dunes CSP në Nevada.

Bimë termike

Impiantet diellore fotovoltaike shndërrojnë rrezet e diellit direkt në energji elektrike, kështu që atyre u duhen bateri për të ruajtur energjinë e tepërt kur Dielli nuk shkëlqen; Impiantet termike diellore, nga ana e tyre, përdorin pasqyra për të përqendruar rrezet e diellit në një sistem ngrohjeje.

Megprojekt

Sipas ekspertëve të ndryshëm, siç është profesori i Universiteti Kombëtar Australian, Matthew Stocks: "Një nga sfidat më të mëdha të energjisë termike si mjet ruajtjeje është se ajo mund të ruajë vetëm nxehtësinë".

"Termike është një mënyrë shumë më e lirë për të ruajtur energjinë sesa duke përdorur bateri"shton profesori i inxhinierisë së energjisë së qëndrueshme Wasim Saman, nga Universiteti i Australisë së Jugut.

Kjo impiant do të jetë në gjendje të vazhdojë të prodhojë energji me ngarkesë të plotë deri në 8 orë pasi të ketë perënduar dielli. Parashikimet e kompanisë tregojnë se impianti do të japë 495 GW / orë energji në vit, e cila përfaqëson rreth 5% të nevojave për energji të Australisë së Jugut.

Në planin afatmesëm, qëllimi është që të kompletohet cikli ditor, në një mënyrë të tillë që prodhimi i energjisë të mos ndryshohet nga kohëzgjatja e ditëve.

energjia diellore zvogëlohet nga ndotja

Për fat të mirë, ky nuk është projekti i parë i madh i energjisë në Australi. Pak më shumë se një muaj më parë Tesla njoftoi se ky vend do të zgjidhet për të krijuar bateria më e madhe e litiumit në botë, që kompania e Elon Musk do të ndërtojë me kompaninë franceze të energjisë Neoen. Bateria do të lidhet me një fermë me mullinj me erë që prodhon 1.050.000 MWh energji elektrike në vit, dhe do të arrijë shifrat prej 100 MW / 129 MWh. 

Burimet e energjisë

Potenciali energjetik i dritës që na vjen nga dielli është më se i mjaftueshëm për të mbuluar nevojat e të gjithë popullsisë, por përdorimi i tij në këtë niveli i efikasitetit Shtë shumë e ulët.

Ekspertët nga Aleanca Globale e Instituteve të Kërkimit të Energjisë Diellore (GASERI) kanë botuar një studim në revistën Science që përshkruan rrugën që duhet ndjekur për të gjeneruar deri në 10 terawat energji diellore deri në 2030.

Një terawat është ekuivalenti i 1.000 gigavat, një milion megavat, ose një trilion watt. Dhe megjithëse është një sasi e madhe energjie, nuk do të mjaftonte për të kënaqur kërkesën botërore, e cila është rreth 15 terawat. Por ne po flasim vetëm për atë të marrë nga dielli, pa llogaritur energjinë e erës dhe energjitë e tjera të ripërtëritshme

Fermë me erë të Ishujve Kanarie

A është gjithçka që shkëlqen energji?

Port Augusta nuk është një risi në kuptimin e ngushtë. Ka tashmë një termocentral diellor me një teknologji shumë të ngjashme, që operon në Nevada me një kapacitet prej 110 megavat. Dhe rezultatet kanë qenë shumë të mira: «Kjo është një mënyrë shumë më e lirë për të ruajtur energjinë që përdorimi i baterive », thonë ekspertët.

Strictshtë rreptësisht e vërtetë që ato paraqesin përmirësime mbi bateritë ose sistemet e tjera të ruajtjes elektrike. Por ata nuk kanë gjithçka në anën e tyre: ato mund të ruajnë vetëm nxehtësinë. Sistemet e tyre të magazinimit nuk mund të përdoren për të ruajtur, për shembull, energjinë e tepërt të erës.

A ka kuptim për të investuar shumë në të sisteme të ruajtjes së energjisë nga të cilat nuk mund të përfitojmë gjithçka mirë? Aq më tepër kur energjitë e rinovueshme përfaqësojnë tashmë më shumë se 40% të energjisë elektrike në Australinë e Jugut.

Ne qëndrojmë përpara një garë historike në të cilën teknologjitë e rinovueshme Ata garojnë për të marrë sasinë më të madhe të mundshme të investimeve. Këto investime do të jenë thelbësore në zhvillimin e teknologjisë së së ardhmes. Por një gjë është e qartë: energjia e rinovueshme është e pandalshme.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.