Extremadura është komuniteti autonom që mbulon më shumë energji me burime të ripërtëritshme

energji diellore

Siç e dimë, Spanja ka potencial të madh me energji të rinovueshme. Dielli, era dhe hidrocentrali kanë një të ardhme të mirë në Spanjë për shkak të lehtësimit dhe klimës. Shumë janë komunitetet autonome që kanë rritur përdorimin e burimeve të rinovueshme për të mbuluar kërkesën për energji elektrike.

Tani për tani, Extremadura është bërë Komuniteti Autonom i Spanjës më shumë energji elektrike mbulon falë energjisë diellore. Konkretisht falë energjisë diellore fotovoltaike dhe termoelektrike. Në vitin 2015, këto dy burime të energjisë mbuluan 65% e kërkesës për energji në Extremadura.

Jose Luis Navarro, Ministri i Ekonomisë dhe Infrastrukturës së Komunitetit Autonom, është personi që siguroi këto të dhëna të konsumit. Për të Extremadura është një pikë referimi kombëtar për sa i përket konsumit të energjisë së gjelbër, pasi asnjë komunitet tjetër autonom nuk ka arritur një nivel të tillë të konsumit të rinovueshëm.

Në një studim të përgatitur nga departamenti i tij me bashkëpunimin e Agjencisë së Energjisë Extremadura dhe Red Eléctrica de España, ai theksoi se, megjithë rritjen e kërkesës dhe uljen e furnizimit të gjenerimit në 2015 në Extremadura, oferta tejkaloi kërkesën me 338,78%, një rekord që bën që Extremadura të eksportojë 77,01% të asaj që prodhon ”.

Energjia elektrike e rinovueshme e prodhuar nga rrezet e diellit është ajo që ka më shumë të ardhme në Extremadura sepse potenciali i saj është shumë më i madh se të tjerët. Tani për tani, në terma absolutë, është bashkësia e dytë autonome e Spanjës në prodhimin e energjisë termike diellore (nën Andaluzinë, e cila është e para).

Për këshilltarin, shifrat e ofruara nga Extremadura në drejtim të prodhimit të energjisë së rinovueshme janë arritur falë të gjitha politikave të energjisë që u nisën në 2007 dhe 2011. Ai gjithashtu deklaron se këto politika energjetike kanë pasur një prapambetje nga viti 2012 me ardhjen e qeveria e Mariano Rajoy.

 

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.