Energjia japoneze e erës kalon nëpër dy kompani spanjolle

Platforma e erës në det të hapur SATH

Dy kompani spanjolle, Teknologjitë dhe Universiteti në det të hapur Saitec, Përkatësisht Leioa, Bizkaia dhe Madrid-Albacete ata sapo kanë nënshkruar një marrëveshje për krijimin e SPA .

Objektivi i propozuar do të jetë zhvillimi i projekteve lundruese në Japoni me teknologjinë SATH.Kjo teknologji SATH, e zhvilluar nga kompania inxhinierike Baske Saitec, bazohet në një platformë lundruese prej betoni të shtypur që përbëhet nga 2 byca cilindrike dhe horizontale, gjithashtu që kanë skaje konike dhe të lidhura së bashku përmes strukturave të shufrave në seksione.

Njihuni me kompanitë spanjolle

Universiteti Ndërkombëtar përcaktohet si:

“Një kompani Spanjo-Japoneze e specializuar në zhvillimin e projekteve të energjisë së rinovueshme që ka njohuri të gjërë (know-how) prej më shumë se 20 vjetësh në zhvillimin e projekteve të gjenerimit të energjisë së rinovueshme dhe me një portofol të projekteve në zhvillim më të madh se 3,1 gigavat (3.100 megavat, MW)".

Teknologjitë në det të hapur Saitec:

Shtë një spin-off i inxhinierisë Saitec, krijuar rreth Teknologjia lundruese SATH, pronën intelektuale të të cilit ai e kontrollon plotësisht. E themeluar në vitin 2016, kjo kompani Baske ka hedhur bast që në fillim në zgjidhjet lundruese si një mënyrë për të kapërcyer pengesat në lidhje me thellësinë e ujit.

Kontributi

Universiteti, tashmë i pranishëm në 12 vende të ndryshme, kontribuon në kompaninë e kohëve të fundit (SPA) me kontributin e "know-how" të saj për zhvillimi i projekteve të impianteve në det të hapur në territorin japonez, ku është arritur një pozicion dominues në 5 vitet e fundit.

Për më tepër, ata po zhvillojnë projekte të erës në det të hapur me një total prej 800 MW.

Për më tepër, Saitec në det të hapur kontribuon në SPA (Kompania me Qëllim të Veçantë) me "know-how" teknik për të siguruar inxhinierinë e nevojshme themelore për të prodhuar dizajne për zhvillimin e projekteve të ardhshme në det të hapur siç janë: ndërtimi i projektit, përzgjedhja e pajisjeve dhe zbatimi i zgjidhjes teknologjike SATH.

Ignacio Blanco, Presidenti Ekzekutiv i Universitetit Internacional tregon:

"Kjo marrëveshje që bashkon Saitec dhe Univergy ka një vlerë të lartë strategjike për zhvillimin e projekteve të impianteve në det të hapur, si për shkak të përvojës së të dy kompanive në këtë sektor të ekonomisë, ashtu edhe për shkak të teknologjisë lundruese STAH".

Nga ana e tij, presidenti i Saitec Group, Alberto Galdós Tobalina, ka treguar se:

"Kjo marrëveshje përfshin bashkimin e dy kompanive me një prani të fortë ndërkombëtare që ofrojnë përvojë të gjerë në teknologji me zgjidhje të përparuara në projekte të offshore siç është STAH".

Nëse dëshironi, mund të shikoni intervistën Luis González Pinto nga Saitec.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.