Energjia e baticës ose energjia e baticës

Energjia e ujit të detit

Energjia e baticave ose më shumë e njohur shkencërisht si energjia e baticës është ajo që rezulton nga përfitimi i baticave, që është, ndryshimi në lartësinë mesatare të deteve sipas pozicionit relativ të Tokës dhe Hënës dhe që rezulton nga tërheqja gravitacionale e kësaj të fundit dhe Diellit në masat ujore të deteve.

Me këtë term mund të themi se lëvizja e ujërave, prodhuar nga tërheqja e Hënës dy herë në ditë, është e mundur të përdoret si burim energjie.

Kjo lëvizje konsiston në një ngritje të nivelit të detit, e cila në disa zona mund të jetë e konsiderueshme.

Hëna po humbet energjinë, shumë ngadalë, dhe po gjeneron forca baticë, e cila nga ana tjetër bën që ajo të vendoset në një ndryshim më të madh dhe më të madh nga toka.

Shpërndarja mesatare e energjisë në formën e forcave të baticës është rreth 3,1012 vat, ose rreth 100.000 herë më pak se drita mesatare e diellit e marrë në tokë.

Forcat e baticës jo vetëm që ndikojnë në oqeane, duke krijuar batica oqeanike, por edhe ato edhe ndikojnë në organizmat e gjallë, duke gjeneruar fenomene komplekse biologjike që përbëjnë një pjesë të bioritmeve natyrore.

Rryma e prodhuar nga Hëna në oqeane është e lartë më pak se një metër, por në ato vende ku konfigurimi i terrenit amplifikon efektin e baticës, mund të ndodhë një ndryshim i nivelit shumë më të madh.

Kjo ndodh në një numër të vogël të zonave të cekëta, të vendosura në shelfin kontinental dhe janë këto zona që mund të përdoren nga njeriu për të marrë energji përmes energjisë së baticës.

Përdorimi i energjisë së baticës

Përkundër asaj që dikush mund të mendojë për energjinë e baticës, ajo është përdorur që shumë kohë më parë, në Egjiptin e lashtë është përdorur dhe në Evropë filloi të përdoret në shekullin e XNUMX-të.

Në vitin 1580, 4 rrota hidraulike të kthyeshme u instaluan nën harqet e Urës së Londrës për të pompuar ujë., e cila vazhdoi në veprim deri në 1824 dhe deri në Luftën e Dytë Botërore, shumë mullinj po operonin në Evropë, të cilat përdorën forcën e baticave.

Një nga të fundit ndaloi së punuari në Devon, MB, në 1956.

Sidoqoftë, që nga viti 1945 ka pasur pak interes për fuqi të baticës në shkallë të vogël.

Përdorimi i energjisë së baticës

Përdorimi i energjisë së baticës në parim është i thjeshtë dhe është shumë e ngjashme me atë të energjisë hidroelektrike.

Megjithëse ekzistojnë procedura të ndryshme, më e thjeshtë përbëhet nga një digë, me porta dhe turbina hidraulike, të vendosura duke mbyllur një grykëderdhje  (gryka, në det, e një lumi të gjerë dhe të thellë, dhe shkëmben me këtë ujë të kripur dhe ujë të freskët, për shkak të baticave. Gryka e grykëderdhjes formohet nga një krah i vetëm i gjerë në formën e një hinke të zgjeruar), ku baticat kanë një rëndësi të caktuar në lartësi.

Për të analizuar punën e sistemit mund të shihet në dy imazhet e mëposhtme.

Skema e baticës me digë

Operacioni është shumë i thjeshtë dhe përbëhet nga:

 • Kur rritet batica, thuhet se baticë (gjendja më e lartë ose lartësia maksimale e arritur nga batica), në këtë kohë dyert hapen dhe uji fillon të turbinohet që hyn në grykëderdhje.
 • Kur batica e lartë kalon dhe një ngarkesë e mjaftueshme uji është ndërtuar, portat mbyllen për të parandaluar kthimin e ujit në det.
 • Më në fund, kur baticë të ulët (gjendja më e ulët ose lartësia minimale e arritur nga batica), uji lëshohet përmes turbinave.

I gjithë procesi i hyrjes së ujit në grykëderdhje si dhe dalja, turbinat drejtojnë gjeneratorë që prodhojnë energji elektrike.

Turbinat e përdorura duhet të jenë të kthyeshme në mënyrë që ato të punojnë si duhet si kur uji hyn në grykëderdhje ashtu edhe kur del.

Shpërndarja e baticave në botë

Siç kam komentuar më parë baticat amplifikohen nga konfigurimi i shtratit të detit në disa zona specifike, ku do të ishte e mundur të përdoren baticat si një burim energjie, e cila në fund të fundit është ajo që na intereson.

Vendet më të spikatura për ta bërë këtë janë:

 • Në Evropë, në gjirin e La Ranee në Francë, në Kislaya Guba në Rusi, në grykëderdhjen Severn në Mbretërinë e Bashkuar. Të gjitha këto zona kanë batica jashtëzakonisht të larta, me një ngritje dhe rënie ditore prej 11 deri në 16 metra.
 • Nëse shkojmë në Amerikën e Jugut shohim se ka batica më shumë se 4 metra përgjatë brigjeve të Kilit dhe rajonit jugor të Argjentinës. Bota arrin 14 metra në Puerto Gallegos (Argjentinë). Ka edhe vende të përshtatshme pranë Belern dhe Sao Luiz, Brazil.
 • Në Amerikën e Veriut, në Baja California, në Meksikë, me batica deri në 10 metra, është përmendur si një rajon i mundshëm për përdorimin e energjisë baticë. Përveç kësaj, në Kanada, në Gjirin e Fundit, ka batica më shumë se 11 metra gjithashtu.
 • Në Azi, baticat e larta janë regjistruar në Detin Arabik, Gjirin e Bengalit, Detin e Kinës Jugore, përgjatë bregdetit të Koresë dhe në Detin Okhotsk.
 • Sidoqoftë në Rangoon, Birmani, baticat arrijnë lartësi prej 5,8 metrash. Në Amoy (Szeming, Kinë), ndodhin batica prej 4,72 metrash. Lartësia e baticave në Jinsen, Kore, tejkalon 8,77 metra dhe në Bombei, Indi, baticat arrijnë 3,65 metra.
 • Në Australi, diapazoni i baticave është 5,18 metra në Port Hedland dhe 5,12 metra në Port Darvin.
 • Më në fund, në Afrikë nuk ka vende të favorshme, mbase termocentralet modeste mund të ndërtohen në jug të Dakar, në Madagaskar dhe në Ishujt Comoro.

Botëror, ka rreth 100 zona të përshtatshme për ndërtimin e projektit të mëdha, megjithëse ka shumë të tjerë ku mund të ndërtohen projekte më të vogla.

Ato madje mund të përdoren, për prodhimin e energjisë elektrike, baticat nën 3 metra, megjithëse përfitimi i saj do të ishte shumë më i ulët.

Megjithatë, instalimi i një termocentrali (për të qenë efektiv) është e mundur vetëm në vende me një ndryshim të paktën 5 metra midis baticave të larta dhe të ulta.

Ka pak pika në glob ku ndodh kjo dukuri. Këto janë ato kryesore:

baticat e mëdha

Në total, mund të instalohet për prodhimin e energjisë elektrike, në vendet kryesore të botës përreth 13.000 MW, shifër ekuivalente me 1% e potencialit hidroelektrik në botë.

Energjia e baticës në Spanjë

Në Spanjë studimi i kësaj energjie kryhet veçanërisht nga Instituti i Hidraulikës së Universitetit të Cantabria, i cili ka një tank provë mjaft të madh për hetimin dhe eksperimentimin e asaj që njihet si Pellgu Bregdetar dhe Oqeanit Kantabrian (inxhinieri detare).

Rezervuari i lartpërmendur është rreth 44 metra i gjerë dhe 30 metra i gjatë, kështu që është në gjendje të simulojë valë deri në 20 metra dhe erëra prej 150 km / h.

Nga ana tjetër, ne nuk kemi mbetur pas, pasi në 2011 bima e parë e baticës e vendosur në Motrico (Guipuzcoa).

Instalimet

Njësia e kontrollit ka 16 turbina të afta për të prodhuar 600.000 kWh në vit, kjo do të thotë, çfarë konsumojnë 600 njerëz mesatarisht.

Përveç kësaj, në sajë të kësaj qendrore qindra tonë CO2 nuk do të shkojnë në atmosferë çdo vit, vlerësohet se ka të njëjtin efekt pastrues që mund të shkaktojë a pyll me rreth 80 hektarë.

Ky projekt kishte një investim total prej rreth 6,7 milion euro, nga të cilat rreth 2,3 ishin për uzinën dhe pjesa tjetër për punën në bankën e të akuzuarve.

Turbinat, të cilat gjenerojnë secila rreth 18,5 KWh, janë të ndarë në grupe me nga 4 dhe janë të vendosura në dhomën e makinës, në majë të bankinës.

Përveç kësaj, zona që i strehon ata është e vendosur në një nga pjesët qendrore të lakuara të pritave me një lartësi mesatare të ujit prej 7 metrash dhe rreth 100 metra në gjatësi.

Avantazhet dhe disavantazhet e energjisë së baticës

Energjia e baticës ka shumë avantazh dhe disa prej tyre janë:

 • Isshtë një burim i pashtershëm i energjisë dhe e rinovueshme.
 • kjo të shpërndara në zona të mëdha të planetit.
 • Perfectlyshtë krejtësisht e rregulltpavarësisht nga koha e vitit.

Sidoqoftë, kjo lloj energjie paraqet një seri të pengesa serioze:

 • E konsiderueshme madhësia dhe kostoja rrjedhimisht në objektet e saj.
 • Nevoja për faqet kanë një topografi  që lejon ndërtimin e digës relativisht lehtë dhe me kosto të ulët.
 • La prodhimi me ndërprerje, megjithëse i parashikueshëm, i energjisë.
 • E mundshme efektet e dëmshme nga mjedisi siç janë uljet, zvogëlimi i plazheve grykëderdhje, nga të cilat varen shumë zogj dhe organizma detarë, zvogëlimi i zonave të shumimit për speciet detare dhe akumulimi i mbetjeve ndotëse në grykëderdhjet e kontribuara nga lumenjtë.
 • Kufizimi i hyrjes në porte të vendosura në rrjedhën e sipërme.

Pengesat e këtij lloji të energjisë e bëjnë përdorimin e saj shumë të diskutueshëm, kështu që zbatimi i saj ndoshta nuk është i përshtatshëm përveç në raste shumë specifike, në të cilat zbulohet se ndikimet e saj janë shumë të vogla krahasuar me përfitimet e saj.


Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   clement rebich dijo

  Shumë vite më parë arrita të bërtas "Eureka!" (Arkimedi) kur me eksperimentet e mia në shtëpi arrij mekanizmin shumë të thjeshtë EOTRAC, i cili përfiton vetëm nga forca superiore e erës, vëllimi i madh i kësaj force të pafund, e cila është e kufizuar vetëm në rezistencën e materialeve. Pastaj arrita mekanizmin shumë të thjeshtë të GEM që lejon përdorimin veçmas të forcës së pafund të rrjedhës që operon blades e sipërme (blades) prej qindra ose mijëra metra katrorë dhe një funksion i ngjashëm plotëson zbaticën e baticave, dhe kështu me radhë përsëri - dhe më shumë. me zë të lartë - Unë bërtita "Eureka! Eureka!" për këtë kokërr të vogël rëre për të prodhuar energji të pastër, për fat të keq të fuqishmit e ngrohjes globale janë të heshtur ose më konsiderojnë një "arrë". SHIKONI shpikje të riciklimit në celular
  Unë jam një pensionist i thjeshtë i lindur në 1938, Askush nuk më jep një top, unë kam nevojë për të gjithë së bashku për të parë, kuptuar dhe debatuar se si forca e natyrës vetë mund të prodhojë energji të pastër për të zvogëluar GHG dhe për të parandaluar ngrohjen globale (zjarri universal) të shkatërrojë gjithnjë e më shumë mundësia e jetës njerëzore në tokë.