Çfarë është ajo, si gjenerohet dhe çfarë përdorimi ka energjia diellore fotovoltaike

Energjia diellore fotovoltaike

Megjithëse lëndët djegëse fosile ende dominojnë planetin tonë sot, burimet e ripërtëritshme janë duke gjetur rrugën e tyre në tregjet e të gjitha vendeve në botë. Energjitë e rinovueshme janë ato që nuk ndotin mjedisin, që nuk mbarojnë dhe që janë të afta të shfrytëzojnë energjinë e elementeve në tokë dhe mjedis, si dielli, era, uji etj. Për të gjeneruar energji elektrike. Meqenëse lëndët djegëse fosile do të mbarojnë, burimet e rinovueshme janë e ardhmja.

Sot do të flasim në thellësi energjia diellore fotovoltaike. Kjo energji është, ndoshta, energjia më e përdorur në botë në fushën e burimeve të ripërtëritshme. Dëshironi të dini se si funksionon dhe përdorimet e ndryshme që ka?

Përcaktim

përdorimi i paneleve diellorë për të prodhuar energji

Para se të fillojmë të përshkruajmë përdorimet dhe vetitë e saj, le të sqarojmë se çfarë është energjia diellore fotovoltaike për ata që nuk dinë ende mirë. Energjia diellore është ajo që është në gjendje të shfrytëzojë energjinë diellore nga grimcat e dritës për të prodhuar energji e cila më vonë shndërrohet në energji elektrike. Ky burim energjie është plotësisht i pastër, kështu që nuk ndot mjedisin ose lëshon gazra të dëmshëm në atmosferë. Për më tepër, ai ka avantazhin e madh të të rinovuarit, domethënë dielli nuk do të shterohet (ose të paktën për disa miliardë vjet).

Panelet diellore përdoren për të mbledhur energji nga dielli që janë të afta të kapin fotone të dritës nga rrezatimi diellor dhe t'i transformojnë ato në energji.

Si gjenerohet energjia diellore fotovoltaike?

qeliza fotovoltaike që përdoret për të gjeneruar energji

Siç u përmend më parë, për të gjeneruar energji fotovoltaike, është e nevojshme të kapni fotonet e dritës që ka rrezatimi diellor dhe ta shndërroni atë në energji elektrike në mënyrë që të përdoret. Kjo mund të arrihet nga procesi i shndërrimit fotovoltaik përmes përdorimit të një paneli diellor.

Paneli diellor ka si një element thelbësor qeliza fotovoltaike. Ky është një material gjysmëpërçues (i bërë me silikon, për shembull) që nuk kërkon pjesë lëvizëse, karburant ose gjeneron zhurmë. Kur kjo qelizë fotovoltaike është e ekspozuar vazhdimisht ndaj dritës, ajo thith energjinë e përmbajtur në fotonet e dritës dhe ndihmon në gjenerimin e energjisë, duke vënë në lëvizje elektronet që bllokohen nga një fushë e brendshme elektrike. Kur kjo të ndodhë, elektronet e mbledhura në sipërfaqen e qelizës fotovoltaike gjenerojnë një rrymë elektrike të vazhdueshme.

Meqenëse voltazhi i daljes së qelizave fotovoltaike është shumë i ulët (vetëm 0,6V), ato vendosen në seri elektrike dhe më pas kapsulohen në një pllakë xhami në pjesën e përparme dhe një material tjetër që është rezistent ndaj lagështisë në pjesën e përparme. të kohës do të vendoset në hije).

Bashkimi i serisë së qelizave fotovoltaike dhe i veshur me materialet e përmendura formojnë një modul fotovoltaik. Në këtë nivel ju tashmë mund të blini produktin për t'u kthyer në një panel diellor. Sipas teknologjive dhe llojit të përdorimit të bërë prej tij, ky modul ka një sipërfaqe prej 0.1 m² (10 W) deri 1 m² (100 W), vlera mesatare indikative dhe ul tensionet prej 12 V, 24 V ose 48 V në varësi të aplikimit.

Siç u përmend më lart, përmes procesit të shndërrimit fotovoltaik, energjia merret në voltazhe shumë të ulëta dhe në rrymë të drejtpërdrejtë. Kjo energji nuk mund të përdoret për shtëpinë, prandaj është e nevojshme që, më vonë, a invertori i rrymës për ta shndërruar atë në rrymë alternative.

Elementet dhe performanca

energjia diellore për shtëpitë

Pajisjet ku ndodhen qelizat fotovoltaike quhen panele diellore. Këto panele kanë përdorime të shumëfishta. Ato përdoren për të gjeneruar energji si në zonat personale, familjare dhe ato të biznesit. Çmimi i tij në treg është rreth 7.000 euro. Avantazhi kryesor i këtyre paneleve diellorë është se instalimi i tyre është shumë i lehtë dhe kërkon pak mirëmbajtje. Ata kanë një jetëgjatësi prej rreth 25-30 vjet, kështu që investimi është rikuperuar në mënyrë të përsosur.

Këto panele diellore duhet të instalohen në një vend të saktë. Kjo është, në ato zona që janë të orientuara në numrin më të madh të orëve me diell në ditë. Në këtë mënyrë ne mund të shfrytëzojmë maksimalisht energjinë e diellit dhe të gjenerojmë më shumë energji elektrike.

Paneli diellor ka nevojë për një bateri që ruan energjinë e gjeneruar për ta përdorur atë në ato orë kur nuk ka dritë dielli (të tilla si natën ose në ditët me re ose me shi).

Lidhur me performancën e një instalimi diellor fotovoltaik, mund të thuhet se kjo varet tërësisht nga orientimi i paneleve diellorë, vendosja dhe zona gjeografike ku është instaluar. Sa më shumë orë me diell në zonë, aq më shumë energji mund të gjenerohet. Shumica e instalimeve diellore rikuperojnë investimet e tyre në rreth 8 vjet. Nëse jeta e dobishme e paneleve diellore është 25 vjet, ajo paguan vetveten dhe ju merrni më shumë fitim se sa duhet.

Përdorimet e energjisë diellore fotovoltaike

Sisteme fotovoltaike të lidhura me rrjetin

energjia diellore fotovoltaike që do të përdoret në rrjetin elektrik

Një nga përdorimet kryesore të energjisë diellore fotovoltaike është instalimi i një sensori fotovoltaik dhe një invertori aktual i aftë të transformojë energjinë e vazhdueshme të gjeneruar në panelet diellore në rrymë alternative për ta futur atë në rrjetin elektrik.

Kostoja për kWh e energjisë diellore është më e shtrenjtë se sistemet e gjeneratës tjetër. Edhe pse kjo ka ndryshuar shumë me kalimin e kohës. Në disa vende ku numri i orëve të diellit është më i lartë, kostoja e energjisë diellore fotovoltaike është më e ulta. Essentialshtë thelbësore që të keni linja të ndihmës financiare dhe ligjore për të kompensuar kostot e prodhimit. Në fund të ditës, ne po ndihmojmë planetin tonë të mos ndotet dhe të shmangim ndryshimet klimatike dhe ndotjen.

Përdorime të tjera të energjisë diellore fotovoltaike

përdorimi i energjisë diellore fotovoltaike në bujqësi

 • Ndriçimi. Një përdorim tjetër i energjisë diellore fotovoltaike është ndriçimi në shumë hyrje të fshatrave, zona për pushim dhe kryqëzime. Kjo ul kostot e ndriçimit.
 • Sinjalizimi. Kjo lloj energjie përdoret me rritjen e frekuencës për sinjalizimin në korsitë e trafikut.
 • Telekomunikacionit. Kjo energji përdoret në shumë raste për fushat e përsëritësve të energjisë lëvizëse, radios dhe televizionit.
 • Elektrifikimi rurale. Me ndihmën e një sistemi të centralizuar, qytetet dhe fshatrat më të shpërndara mund të gëzojnë energji elektrike të rinovueshme.
 • Fermat dhe bagëtia. Për konsum të energjisë në këto zona, përdoret energjia diellore fotovoltaike. Për t'i ndriçuar ato, drejtoni pompat e ujit dhe ujitjes, për mjeljen, etj.

Siç mund ta shihni, energjia diellore fotovoltaike përdoret në shumë zona që e bëjnë atë gjithnjë e më konkurruese në tregje dhe konsiderohet e ardhmja e energjisë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.