Fukushima, dekontaminimi i ujit u paralizua plotësisht

Kontaminimi bërthamor

Sistem dekontaminimi e ujit ALPS nga bima e dëmtuar e Fukushima Ai ka qenë plotësisht i paralizuar që nga 20 maj në mëngjes, pasi ndërpreu linjën e tretë të trajtimit.

Pajisja, e cila shërben për të eleminuar një gjashtëdhjetë pjesë të radionuklidet nga ujërat që janë përdorur për të ftohur reaktorët, përbëhet nga tre linja paralele të dekontaminimi.

Dy të parët (A dhe B) ndaluan punën disa ditë më parë. I treti (me emrin C) ndaloi herët në mëngjes për shkak të degradimi të kthimeve të tyre.

Shkaku i të gjitha këtyre probleme është e panjohur dhe nuk është shpjeguar nga kompania Tokio elektrik Fuqija (Tepco) që drejton operacionet. Sistemi ALPS Ka disa muaj që po përpiqet të punojë, por në fakt vazhdimisht po has probleme të ndryshme.

Kjo pajisje e zhvilluar nga grupi japonez Toshiba është prezantuar për të zgjidhur problemin e ujit të ndotur nga bima e dëmtuar e Fukushima daiichi, pjesërisht i shkatërruar nga cunami i 11 marsit 2011.

Më shumë se 400.000 metra kub të ujë i ndotur aktualisht ruhen në më shumë se një mijë gjigante depozitat i montuar me ngut në kompleksin atomik, dhe Tepco vazhdon të instalojë edhe dyzet të tjera në muaj në mënyrë që të përpiqet të mbajë rrjedhën e vazhdueshme të lëngut të nxjerrë nga nëntoka e vendit dhe ujitjen e përhershme të reaktorët shkatërruar.

Ky problem i ujit është më i vështiri që kompania ka pasur ndonjëherë të përballet. kompani dhe një nga ato që shqetësojnë më shumë komunitetin ndërkombëtar për shkak të rreziqeve të ndotje nga Oqeani Paqësor fqinj.


Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.