Castilla-La Mancha subvencionon energjitë e rinovueshme

Financimi i energjive të rinovueshme Castilla-La Mancha

29 Dhjetori qeveria e Castilla-La Mancha publikoi thirrjen për zgjidhje me të cilën thirret ndihma për përdorimin e energjisë së rinovueshme, padyshim në Castilla-La Mancha për vitin 2018.

Kjo mbledhje synon të vazhdojë të inkurajojë energjitë e rinovueshme dhe për këtë arsye kemi një reduktim më të mirë të emisioneve të dioksidit të karbonit, gjithmonë në favor të një modeli të zhvillimit të qëndrueshëm.Ndihma e thënë u drejtohet si NVM-ve dhe komunave, ashtu edhe familjeve dhe komuniteteve të pronarëve, në rastin e energjia fotovoltaike ose kombinimi i erës dhe fotovoltaikut.

Mientras que energjia gjeotermike Isshtë menduar për shtëpi, komunitete të pronarëve dhe ndërmarrjeve.

Thirrja ka të bëjë me 510.500 euro ndihmë dhe do të ndajë një total prej 320.000 euro për ndihmën e energjisë fotovoltaike dhe kombinimin e erës dhe fotovoltaike.

Nga ana tjetër, ajo do të alokojë pjesën tjetër, rreth 190.500 euro për stimulimin për energjinë gjeotermale.

Lidhur me shumën e subvencioneve, do të jetë 40% e investimit të pranueshëm, me një limit maksimal prej 30.000 euro për projekt.

Gjithashtu, si një risi, thirrja përcakton një kriter vlerësimi të favorshëm për ato veprime të vendosura në zonat e Investimeve të Integruara Territoriale (ITI), të prekura nga shpopullimi, të cilat do të vlerësohen me 20 pikë shtesë.

Kete vit, qeveria rajonale do t'i kushtojë rreth 4,5 milion euro promovimit të energjisë së rinovueshme, si dhe efikasitetit të energjisë, një faktor tjetër i rëndësishëm për të zvogëluar konsumin.

Këtë do t'i shtohen më shumë se 6 milion të alokuara deri më tani që nga fillimi i legjislaturës aktuale, midis të cilave komunat, familjet në Castilla-La Mancha dhe më shumë se 4.200 kompani kanë përfituar tashmë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.