Bumi i energjisë diellore fotovoltaike është përsëri në Spanjë

energjia diellore dhe çmimi i dritës Kapitali i burimeve të ripërtëritshme kthehet të drejtohet te Mbretëria e Spanjës për të bërë investime në energjinë fotovoltaike. Ndryshe nga 10 vjet më parë, të ardhurat tuaja do të varet thelbësisht nga tregu në vend të asaj që vendos Ministria e Energjisë.

Fatkeqësisht, Partia Popullore theu sigurinë ligjore të vendit dhe kjo i trembi investitorët. Në fakt, ajo shkaktoi një ndalet në vend me më shumë diell nga e gjithë Evropa.

Për fat të mirë, përmirësimi në treg dhe konsensusi politik evropian i arritur pas Marrëveshjes së Parisit po tërheq investime në Spanjë drejt fotovoltaike përsëri, depërtimi i të cilit në përzierjen e energjisë mezi mbulon 3% e kërkesës aktuale.

kalifornia krijon shumë energji diellore

Me një përfitim të vlerësuar mes 4% dhe 7% mesatarisht, interesi i fondeve, bankave, zhvilluesve industrialë dhe lojtarëve të kolateralit fillon të gjenerojë një bum të ri në energjinë diellore.

Tjetra do të shohim disa nga çelësat:

Reduktimi i kostos së fotovoltaike diellore

Ky është faktori kryesor për nxitje e madhe që po e përjeton këtë teknologji globalisht. Sot, panelet fotovoltaike janë dhjetë herë më të lira se sa një dekadë më parë.

Kjo do të thotë që energjia diellore fotovoltaike është tashmë konkurruese pa pasur nevojë për subvencione si më parë. Në fakt, studimi i fundit të Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë së Rinovueshme (IRENA) tregon se si energjia elektrike e prodhuar me diellore fotovoltaike është ajo që është bërë më e lira nga të gjitha teknologjitë e rinovueshme.

Rënia e shpejtë e çmimeve është për shkak të prodhimit në Kinë, ku praktikisht 100% e pllakave prodhohen. Disa konsulentë të specializuar në sektor paralajmërojnë se duhet të merret parasysh se kinezët mund të fillojë të bëhet më e shtrenjtë çmimi i targave duke qenë se ato nuk kanë konkurrencë të konsiderueshme në të gjithë botën.

Shumë diell në dispozicion

Një faktor tjetër vendimtar kur bëhet fjalë për bastet në Spanjë është kapaciteti që ka ky territor, duke pasur parasysh burim i lartë diellor. Në fakt, është vendi në Evropë që ka më shumë rrezatim diellor. Vendi përfiton prej tij për të shfrytëzuar turizmin. Fatkeqësisht, kapacitetet energjetike janë të papërdorura. Nëse shikojmë të dhënat, në Spanjë ato ishin instaluar në fund të vitit 2017 4.675 MW e energjisë fotovoltaike, ndërsa në Gjermani, burimi diellor i së cilës është shumë më i pakët dhe ka një shtrirje të ngjashme të tokës, tashmë ekzistojnë më shumë se 40.000 MW në veprim.

Dekarbonizimi i ardhshëm

Një faktor tjetër i rëndësishëm për të vënë bast në burimet e ripërtëritshme është niveli i lartë i angazhim që Bashkimi Evropian ka fituar në luftën kundër ndryshimit të klimës dhe dekarbonizimit.

Kjo detyron t'i japë fund emetimeve në 2050 dhe kjo përfshin një rritje vendimtare të prodhimit të energjisë elektrike përmes burimeve të ripërtëritshme. Kjo është arsyeja pse vendet anëtare po fillojnë ankandet për të instaluar këto teknologji që u lejojnë atyre të përmbushin kuotat e tyre. Për të përmbushur Marrëveshjet e Parisit nënshkruar në 2015, ekspertët tregojnë për elektrifikimi i ekonomisë.

Kjo po bën që shumë njerëz të mendojnë se kërkesa për energji elektrike do të rritet fuqimisht në vitet e ardhshme. Provë e kësaj është bast i vendosur që shumë fabrika të automobilave janë duke bërë për të Makine elektrike.

përvetësimi i automjeteve të reja elektrike

Zvogëloni dokumentet dhe më pak pasigurinë rregullatore

Energjia fotovoltaike provoi në ankandin e fundit të ripërtëritshme se mund të konkurrojë pa subvencione publike. Kjo është, me çmime të tregut. Për fat të mirë për arkat e shtetit, varësia e Administratës është gjithnjë e më e vogël. Ulni dokumentet kur instaloni objektet e reja, dhe respektimi i kornizës rregullatore, do të ndihmojë jashtëzakonisht shumë në tërheqjen e investimeve të reja.

PPA (Marrëveshja e Blerjes së Energjisë)

Si një risi, ne kemi një produkt të njohur si PPA (Marrëveshja e Blerjes së Energjisë). Shtë një marrëveshje afatgjatë midis një gjeneratori që shet energjinë me një çmim të caktuar dhe një konsumatori që e blen atë. Ky produkt është thelbësor, duke pasur parasysh se pa ndihmën e qeverisë, bankat dhe fondet janë duke rënë dakord për të kontribuar me kapital duke përdorur këtë APP si kolateral, i cili lejon zhvillimin jashtë ankandeve të fundit dhe çdo lloj ndihme.

Energji diellore Spanjë

Siç shpjegohet nga drejtori i përgjithshëm i shoqatës fotovoltaike UNEF, José Donoso, "ka midis 1.000 MW dhe 2.000 MW jashtë 4.000 MW të dhëna në ankand që po zhvillohet tani me PPA ose direkt me çmimin e tregut." Ka madje investitorë të gatshëm për të marrë përsipër rrezikun e paqëndrueshmërisë të ofruar nga të ardhurat që vijnë nga tregu me shumicë, i cili ka një luhatje mjaft të madhe.

Një pikë tjetër e rëndësishme është interesi i ri i bankave për të financuar këto projekte. Sidoqoftë, rreziku i tregut dhe përvojat e këqija në të kaluarën po i bëjnë ato më shumë skrupuloz gjatë injektimit të fondeve. Sidoqoftë, burimet e industrisë shpjegojnë se ka banka ndërkombëtare që janë më aktive dhe gjithashtu do të luftojnë spanjollët.

Pjepri i gjenerimit të energjisë elektrike që ishte në duart e 'ndërmarrjeve' të mëdha do të ndahet gjithnjë e më shumë. Oligopoli i prodhimit është prishur. Në fakt, Fondet e pensionit (Allianz, institucionet publike të Hontario), të kapitali i sipërmarrjes (Cerberus, KKR, Oaktree) ose nga infrastrukturat (GIP, Brookfield) të huajt po hyjnë në këtë sektor me vendosmëri.

Portugalia do të furnizojë katër ditë energji të rinovueshme


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.