Blegtoria mund të zvogëlojë emetimet e saj të gazeve serë me 30%

  Blegtori

Në vetvete ajo përfaqëson rreth një të gjashtën e emisioneve të gazrave serrë. Blegtoria lëshon 7,1 gigaton ekuivalent të CO2 në vit në atmosferë, domethënë 15% të të gjitha emetimeve të COXNUMX. origjinë antropike.

Por sipas një raporti të ri nga Organizata e Kombet Të bashkuar për Ushqimin dhe Bujqësinë (FAO) botuar të enjten e kaluar, 26 shtator, është e mundur të zvogëlohen këto me 30% emetimet, duke përdorur praktikat më të mira dhe teknologjive të ekzistuese

El studim, më shteruesja e kryer në këtë temë deri më sot, ka analizuar të gjitha fazat e ciklit jetësor të blegtori: prodhimi dhe transporti i ushqimit për kafshë, përdorimi i energjisë në fermë, emetimet nga tretja dhe fermentimi e plehut organik, si dhe transporti, ftohja dhe kondicionimi i prodhuar animales pasi i flijoi.

Burimet kryesore të emetimet: prodhimi dhe transformimi i foragjereve (45%), posaçërisht për shkak të plehrat kimikateve përdoret në të korra, tretja e kafshëve (39%), pasi lopët lëshojnë metan, një gaz 25 herë më i fuqishëm se CO2, dhe dekompozimi i plehu (10%). Pjesa tjetër i atribuohet transformimit dhe transportimit të prodhuar kafshët.

Më shumë informacion - Njerëzimi hyn në një periudhë borxhi ekologjik


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.