Bashkimi Evropian do të eleminojë taksat mbi vetë-konsumimin

vetëkonsumi në Spanjë dëmtohet nga taksat e tepërta Parlamenti Evropian është i përkushtuar për të promovuar vetë-konsumimin e energjive të rinovueshme në të gjitha vendet e Bashkimit Evropian, përveç që u kërkon Shteteve të "sigurojnë që konsumatorët kanë të drejtë të bëhen vetë-konsumatorë të energjive të rinovueshme ”.

Për këtë, të gjithë konsumatorët duhet të jenë të autorizuar "të konsumojnë vetë dhe të shesin prodhimin e tyre të tepërt të energjisë së rinovueshme, pa iu nënshtruar procedurave dhe akuzave diskriminuese ose disproporcionale që nuk pasqyrojnë kostot.

vetkonsumi

Kongresi ka miratuar një amendament që kërkon të lejojë konsumin e energjisë elektrike nga burimet e rinovueshme të prodhimit vetanak dhe që mbetet brenda ndërtesave të tyre "pa iu nënshtruar taksave, tarifave ose taksave të çfarëdo lloji". Ky ndryshim mori 594 vota pro, 69 kundër dhe 20 abstenime.

vetëkonsumi i energjisë elektrike në familje

Disa eurodeputetë socialistë kanë pohuar: "Ne kemi mbrojtur diçka që ishte një luftë, sipas mendimit tim të drejtë, e cila është të garantojmë vetëkonsumin si të drejtë. Vetëkonsumi i energjisë së rinovueshme si e drejtë dhe eleminimi i pengesave administrative dhe ndalimin e masave të tilla si taksa që është e njohur në vendin tim, taksa mbi diellin.

Këshilli i Ministrave miratoi në fund të vitit 2015, Dekretin Mbretëror që imponon atë që ai e quan «taksë rezervë»Për vetë-konsumimin e energjisë, i njohur gjerësisht si taksa mbi diellin

Fatkeqësisht, dyshimet më të këqija të organizatave të konsumatorëve, grupeve mjedisore, shoqatave të biznesit dhe opozitës janë bërë të vërteta. Ata kishin paralajmëruar për këtë fakt për një kohë të gjatë, që nga ajo kohë 2 vjet më parë Ministria e Industrisë njoftoi objektivat e saj

Bazuar në raportin që rekomandoi disa ndryshime në Komisionin Kombëtar të Tregjeve dhe Konkurrencës (CNMC) dhe miratimin pasues të Këshillit të Shtetit; qeveria miratoi këtë dekret të ri pa ndonjë problem.

rajoy dhe ata po diskutojnë çështje shtetërore

Taksa e diellit e miratuar nën mandatin e José Manuel Soria në Ministrinë e Industrisë është një nga ato ligje që asnjë qytetar nuk i kupton. Pse Gjermania, një vend me shumë më pak diell se ne, ka vendosur më shumë pjata në një vit sesa Spanja në të gjithë historinë e saj?

E vërteta është se Spanja ishte një nxitës i shkëlqyeshëm i energjisë së rinovueshme në fillim të shekullit, madje duke ofruar shpërblime për ata që instaluan panele diellore. Megjithatë, spekulimet në treg dhe masat e qeverisë PP nga viti 2011 ata filluan ta komplikojnë këtë situatë.

Për organizatat ndërkombëtare si Greenpeace, ajo përfaqëson një "politikë të qartë të penalizimit të energjisë së rinovueshme, kursimit dhe efikasitetit të energjisë".

lindja artistike e diellit, anija e greenpeace që lundron përmes Mesdheut

Në fakt, Greenpeace pyet Qeverinë që Spanja të bëhet përsëri një lider në ripërtëritshme: Ata kërkojnë që Ligji i ardhshëm i Ndryshimit të Klimës të përfshijë 100% energji të pastër. Ata kujtojnë se dhjetë vjet më parë ata demonstruan qëndrueshmërinë e tyre teknike dhe ekonomike.

Ndryshimi në të ardhmen

Të pyetur në lidhje me të ardhmen e këtij ndryshimi në negociatat me partnerët e komunitetit, socialistët kanë shpresuar të kenë mbështetjen e Komisionit Evropian dhe kanë paralajmëruar se Parlamenti Evropian nuk do të japë dorëheqjen, duke pasur parasysh mbështetjen që kjo pjesë e tekstit ka marrë.

Nëse nuk do të mjaftonte kjo, seanca plenare e Parlamentit Evropian ka kërkuar që të rritet synimi i energjisë së rinovueshme për Bashkimin Evropian deri në 35% në 2030, krahasuar me synimin prej 27% postuar aktualisht.

Eurodeputetët kanë miratuar me 492 vota pro, 88 kundër dhe 107 abstenim raportin e eurodeputetit të PSOE José Blanco, i cili përcakton pozicionin e Parlamentit Evropian përballë negociatave që tani duhet të fillojnë me Këshillin e BE, institucion që përfaqëson shtetet anëtare, i cili mbron mbajtjen e objektivit në 27%.

energji të ripërtëritshme të Kinës

Në një konferencë për shtyp, eurodeputeti i bardhë shtoi: «Sot mund të themi se Bashkimi Evropian ka dhënë një mesazh i qartë dhe i qartë për të përmbushur qëllimet e Parisit dhe për të promovuar një tranzicion të energjisë të bazuar në energji të pastër dhe energji të rinovueshme ”.

Për të arritur qëllimet e reja të ripërtëritshme, vendet duhet të vendosin synimet e tyre kombëtare, e cila do të koordinohet dhe mbikëqyret nga sindikata.

Për më tepër, eurodeputetët e Bashkimit Evropian ranë dakord të vendosnin një objektiv të efiçiencës së energjisë për 2030 gjithashtu prej 35%, i cili do të llogaritet nga parashikimi i konsumit të energjisë për të njëjtin vit sipas modelit PRIMES, i cili simulon konsumin e energjisë dhe furnizimin në BE-ja.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.