Azia është gati të kapërcejë Evropën në energjinë elektrike të biomasës

Në vitin 2015 ata u ndanë nga më shumë se 6.000 megavat dhe një vit më vonë mezi arriti në 1.500. Ky është ndryshimi në fuqi energjia elektrike e instaluar me biomasë (e ngurtë, e lëngshme dhe biogaz) që ndan dy kontinentet me kapacitetin më të lartë, Azinë dhe Evropën (36.954) dhe Azinë (35.249 MW), sipas të dhënave të siguruara nga raporti i fundit nga Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë së Rinovueshme (Irena): Statistikat e kapaciteteve të rinovueshme 2017.

Një raport tjetër nga organizata të ndryshme, përfshirë Programin e Kombeve të Bashkuara për Mjedisin (UNEP), megjithatë paralajmëron se është ende Evropa ku projekte më të mëdha, të tilla si MGT Power në Angli dhe Hofor në Danimarkë.

Raporti Trendet Globale të Investimeve të Energjisë së Rinovueshme 2017, në të cilën Shkolla e Frankfurtit-Qendra e Bashkëpunimit e UNEP-it dhe Bloomberg New Energy Finance (BNEF) marrin pjesë përveç UNEP-it, nënvizuan nga njëra anë rënien e 37 përqind në 2016 në investime në biokarburante, në 2.200 milion dollarë. Megjithatë, ai vlerësoi stabilitetin e biomasës, e cila mbetet në 6.800 miliardë dollarë.

Dy emrat e duhur të impianteve me investime dhe ndërtime në proces (Tees, 299 megavat në Angli nga MGT Power, pa Abengoa por me Técnicas Reunidas; dhe Amager, 150 megavat, në Danimarkë, nga Hofor). biomasa

Pothuajse 50% e rritjes botërore qëndron në Indi

Një raport tjetër i fundit, ai i Statistikat e kapaciteteve të rinovueshme për vitin 2017 del Irena, konfirmon se afërsia më e madhe midis Azisë dhe Evropës, e cila në vetëm një vit (midis 2015 dhe 2016) është zvogëluar me gati 4.000 megavat. Nga 8.623 megavat të instaluar në 2016, 6.000 mbetën në Azi, ndërsa Evropa shtoi vetëm 1.500. India, me 3.580 megavat, ishte vendi që u rrit më shumë, duke shkuar nga 5.605 në 9.185.

Vendi aziatik me fuqinë më të lartë të instaluar është Kina (12.140 megavat), e cila renditet e treta në botë e tejkaluar vetëm nga Brazili (14.179, shumica e shoqëruar me industrinë e kallam sheqerit dhe rigjenerimin e bagasse e saj) dhe Shtetet e Bashkuara (12.458). Ky i fundit shtoi tre megavat dëshmi në 2016, dhe Ajo ka ngecur në numra të ngjashëm që nga viti 2013.

Suedia, Gjermania dhe Mbretëria e Bashkuar kryesojnë në Evropë

Megjithëse Evropa zë vendin e parë në një shkallë kontinentale, Gjermania, vendi i katërt botëror në diskutim, është disi larg nga treshe koke me 9.336 megavat (5.000 prej tyre me biogaz), dhe me Indinë shumë afër. Në të njëjtin kontinent, në rastin spanjoll ndalet ndalesa në biomasën elektrike për shkak të zhdukjes së primeve për instalimet e reja, pasi ajo ka mbetur e ndenjur në rreth 1.018 megavat për tre vjet.

biomasa

Në Evropë, përveç Gjermanëve, bie në sy rritja e Mbretërisë së Bashkuar (nga 4.700 në 5.000 megavat), ku përveç impianteve të sapo-ndërtuara si Tees, ato që digjen bashkë me qymyr ose direkt e shndërrojnë qymyrin në biomasë. Suedia, me 4.893 megavat, është e treta në Evropë. 

2.800 MW energji elektrike e rinovueshme jashtë rrjetit

Një informacion tjetër interesant që raporti statistikor i Irena siguron këtë vit është se për herë të parë përmban shifra posaçërisht për energjitë ripërtëritshme jashtë rrjetit. Kjo tregon se “kapaciteti i energjisë elektrike të rinovueshme që nuk është i lidhur me rrjetin arriti në 2.800 megavat në fund të vitit 2016 ”.

“Rreth 40 për qind e kësaj energjie elektrike është furnizuar me energji diellore dhe dhjetë përqind me hidroelektrik. Pjesa më e madhe e pjesës tjetër vjen nga bioenergjia ”, thekson raporti, edhe pse pa specifikuar përqindjen. “Vlerësohet se në të gjithë botën, deri në gjashtëdhjetë milion familje, ose 300 milion njerëz, marrin shërbime dhe përfitojnë nga energjia e ripërtëritshme jashtë rrjetit".

vetkonsumi

Lajmet e vjetra: Një rrjet i nxehtësisë së biomasës për 6000 banorë do të zbatohet në Guadalajara

Në mungesë të konfirmimit zyrtar dhe prezantimit në media, gjithçka duket se tregon se qyteti i Guadalajara do të ketë një rrjet ngrohjeje me biomasë që do të furnizojë me energji termike 6.000 banorë. Kjo është avancuar nga Këshilli i Qytetit dhe kompania përgjegjëse e projektit, Biomass Resources (Rebi), në media të ndryshme. Kjo kompani do të shtonte kështu një rrjet më shumë në tre që ai tashmë menaxhon midis Soria (një në kryeqytet dhe një tjetër në velvega) dhe Valladolid.

Në fillim të vitit, vetë kryetari i Guadalajara, Antonio Román, dha prezantimet e para në lidhje me objektin e ri në prezantimin e Strategjia lokale për të zbutur ndryshimin e klimës. 'Ndërtesat e banimit kanë një peshë të konsiderueshme në emisionet që lidhen me konsumin e energjisë (398.854.478 kWh / vit)", U tha në njoftimin pasues për shtyp, për të shtuar se" Këshilli i Qytetit po studion fizibilitetin e aplikimit në Guadalajara një projekt për krijimin e ngrohjes qendrore nga biomasa që do të prekë rreth 6.000 banorë ”.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.