Australia eliminon primet ndaj burimeve të rinovueshme për të zvogëluar faturën e energjisë elektrike

Material LPP për panele diellore

Qeveria Australiane njoftoi se primet për sektorin e energjisë së rinovueshme do të fshihet, si pjesë e një plani energjie që synon të ulë tarifat dhe të garantojë furnizimin «ekonomik» të ndërmarrjeve dhe individëve.

Në vend të ndihmës aktuale, ajo do të iniciojë një plan të quajtur "Garancia Kombëtare e Energjisë" për të inkurajuar shpërndarësit në sektor blini fuqinë e ngarkesës bazë, përveç përdorimit të një sasie më të madhe të energjisë jo-ndotëse çdo vit.

Masa, e cila bazohet në rekomandimet e Bordit të Sigurisë së Energjisë, do të sigurojë "energji elektrike më të përballueshme dhe të besueshme, ndërsa na lejon të jemi në përputhje me detyrimet tona ndërkombëtare«, Siguroi Ministrin e Energjisë, John Frydenberg dhe Kryeministrin, Malcolm Turnbull.

Sipas opozitës, është një detyrë «shumë e qartë»Para sektorëve më konservatorë të koalicionit qeverisës, ai do të eleminojë primet për energjitë e rinovueshme që nga viti 2020, duke marrë parasysh që ky sektor do të jetë në gjendje të konkurrojë në një treg të lirë.

energjia diellore dhe çmimi i dritës

Sipas qeverisë: «isshtë një politikë e besueshme, treg që rezulton në tarifat e energjisë elektrike më lirë Kjo do të thotë se nuk do të ketë subvencione, taksa apo sisteme këmbimi.

Vendimi përfshin aderimin në rekomandimet e dhëna katër muaj më parë nga shkencëtari kryesor i Qeverisë Australiane, Alan Finkel, për një tranzicion i zoti drejt përdorimit të energjisë së rinovueshme në mënyrë që deri në vitin 2030 ato të furnizojnë më shumë se 42 përqind të konsumit të energjisë.

energjia diellore zvogëlohet nga ndotja

Sipas deklaratave të analistëve për kanale të ndryshme televizive, plani qeveritar supozon që burimet e rinovueshme do të përfaqësojnë më pak se 40 përqind për atë vit.

Qeveria e koalicionit konservator, e cila përfshin mbrojtës të industrisë së qymyrit dhe skeptikë të ndryshimit të klimës, siguron që familjet do të kursejë çdo vit deri në 115 dollarë AU (90,22 dollarë amerikanë ose 76,50 dollarë amerikanë) midis vitit 2020 dhe 2030.

Impianti i qymyrit

Ashtu si Spanja, çmimi i energjisë elektrike është rritur me më shumë se 60 përqind gjatë 10 viteve të fundit në Australi

Kreu i Partisë së Punës, Bill Shorten, fajësoi Turnbull për pranimin e kërkesave të ish-Kryeministrit Tony Abbott, i cili pozicionohet si skeptik përballë ndryshimeve klimatike.

Zëdhënësi i Punës për energjinë e rinovueshme, Mark Butler siguron se plani i Qeverisë "do të shkatërrojë energji të rinovueshme dhe mijëra vende pune në këtë industri. Ai gjithashtu shtoi se partia e tij dëshiron që energjia e pastër të përfaqësojë 50 përqind të konsumit të energjisë deri në 2030.

Sfida e energjisë së rinovueshme

Nga ana e tij, numri një i Partisë së Gjelbër, Richard di Natale, konsideroi se njoftimi do të parandalojë Australinë që të përmbushë objektivat i ngritur në Marrëveshjen e Parisit.

Megjithëse, Australia njoftoi dy vjet më parë se qëllimi i saj ishte të shkurtonte emetimet e gazeve serë deri në vitin 2030 midis një 26 dhe 28 përqind nën nivelet e vitit 2005.

Fatkeqësisht, sot, më shumë se 85 përqind e energjisë së konsumuar në Australi vjen nga karburantet fosile, kryesisht nga qymyri. Shumica e shkencëtarëve besojnë se duhet të zvogëlohet për të ndihmuar në zbutjen e efekteve të ndryshimit të klimës.

Industria Australiane e qymyrit

Për fat të mirë, përmirësimi i konsiderueshëm në efikasitetin e burimeve të rinovueshme do të ndihmojë investitorët privatë të investojnë në to, shembulli më i mirë është termocentrali diellor Port Augusta.

Fabrika më e madhe diellore termike në botë do të ndërtohet në Australi

Energjia termosolare

Qeveria Australiane miratoi ndërtimin e termocentralit më të madh diellor në botë. Kjo do të ketë një fuqi prej 150 megavat dhe do të ndërtohet në Port Augusta, në Australinë e Jugut.

Impianti do të kushtojë 650 milion dollarë australianë (510 milion dollarë amerikanë), Ajo do të gjenerojë rreth 650 vende pune në ndërtim për punëtorët lokalë, sipas zhvilluesve, dhe synon të mbulojë të gjitha nevojat për energji elektrike për qeverinë e shtetit. Puna do të fillojë vitin e ardhshëm dhe është planifikuar të përfundojë në 2020.

SolarReserve, me seli në Kaliforni, është kompania e ngarkuar të konstruksionit. Kompania amerikane është gjithashtu pas impiantit 110 megavat Crescent Dunes CSP në Nevada.

Bimë termike

Impiantet diellore fotovoltaike shndërrojnë rrezet e diellit direkt në energji elektrike, kështu që atyre u duhen bateri për të ruajtur energjinë e tepërt kur Dielli nuk shkëlqen; impiantet termike diellore, nga ana e tyre, përdorin pasqyra për të përqendruar rrezet e diellit në një sistem ngrohjeje.

Megprojekt

Sipas ekspertëve të ndryshëm, siç është profesori i Universiteti Kombëtar Australian, Matthew Stocks: "Një nga sfidat më të mëdha të energjisë termike si mjet ruajtjeje është se ajo mund të ruajë vetëm nxehtësinë".

"Termike është një mënyrë shumë më e lirë për të ruajtur energjinë sesa duke përdorur bateri"shton profesori i inxhinierisë së energjisë së qëndrueshme Wasim Saman, nga Universiteti i Australisë së Jugut.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.