Ankandi tjetër i energjisë së rinovueshme do të jetë më 26 korrik

Fermë me erë të Ishujve KanariePas suksesit të ankandit të fundit, qeveria tashmë njoftoi disa javë më parë se një ankand tjetër i të njëjtit lloj do të mbahej për objektet e reja, ky do të mbahet më 26 korrik, siç u njoftua nga Ministri i Energjisë, Varlvaro Nadal.

Nadal, gjatë paraqitjes së tij në Komisionin e Energjisë të Kongresit të Deputetëve, shpjegoi se kjo ankand i ri thirret pas asaj të mbajtur më 17 maj, ku u dhanë rreth 3.000 MW, kishte një kërkesa më e lartë se 9000, që është, plus tre herë fuqia e ofruar.

Ankand i ri

Ministri ka theksuar gëzimin e ministrisë së tij për kërkesën e jashtëzakonshme që morën në ankandin e majit, në të cilin tre të katërtat e 9.000 MW për projektet e reja që u prezantuan ata ofruan zbritjen maksimale E mundur, ky fakt inkurajoi ministrinë që të mblidhte një të re për të përshpejtuar marrëveshjet evropiane për vitin 2020.

Z. Nadal ka insistuar edhe një herë që projektet e reja të dhëna në ankandin e majit nuk do të marrin prime, ata do të marrin vetëm shpërblimin e tregut, megjithëse në shtypjen e hollë të kontratave ata garantojnë një garanci çmimi, midis 38 dhe 39 euro, në rast të një rënie nën atë shumë. Gjë që sot duket më shumë se e vështirë. Ministria kujtoi se çmimet aktuale në tregun me shumicë janë rreth 50 € MW / orë.

Objektivi 2020

Sipas ministrit, me ankandin e mbajtur majin e kaluar, Spanja do të arrinte 18,9% të energjisë së rinovueshme në sistemin e saj, i cili me atë të ri, për një tjetër 3.000 MW, do të arrinte 19,5%, që do të ishte shumë afër objektivit për të pasur 20% deri në vitin 2020, i cili do të jetë një nga vendet evropiane që përmbush më së miri objektivin e tij. Ky rezultat është mjaft i madh, pyetja është pse më shumë fotovoltaike janë instaluar në Gjermani sesa në vendin tonë.

Nga ministria, është theksuar se kriteret e ankandit të ri do të jenë të njëjtat me ato të ankandit të mëparshëm, zbritja më e madhe e ofruar dhe, të gjitha gjërat janë të barabarta, numri më i madh i orëve të funksionimit, një kriter ky i fundit që ka njohur se në ankandin e majit favorizonte energjinë e erës sesa fuqinë fotovoltaike, e cila ishte dhënë vetëm një megavat.

Forestalia Group

Përfituesi i madh ishte Forestalia Group, që arrita të shpërblehem pothuajse gjysma e 3.000 megavatëve (MW) të energjisë që Ministria e Energjisë vendosi në tryezë për t'i dhënë një shtysë të re sektorit.

Siç u konfirmua nga kompania aragonase për media, ajo arriti 1.200 megavat (MW), të cilat ishin Ato do të zhvillohen kryesisht në projekte në komunitetin e Aragonës. 

Turbinë me erë

Siç është paralajmëruar nga Bashkimi Fotovoltaik Spanjoll (UNEF), energjia fotovoltaike Ishte viktima e madhe e konkursit të kapaciteteve të reja dhe për atë arsye e ka denoncuar atë në një mënyrë shumë elokuente.

Në këtë ankand të ri, duke ruajtur të njëjtat rregulla si ai i mëparshmi, Nadal beson se teknologjia e erës do të ketë edhe një herë një zgjedhje më të madhe, me atë që do të jetë çmimi dhe koha më e gjatë e prodhimit do të përcaktojë rezultatin.

UNEF do të ngrejë ankesën e tij në BE

Energía njoftoi ankandin si teknologjikisht neutral. Sidoqoftë, nga sektori fotovoltaik u konsiderua se ata ishin të dëmtuar. Aq sa Bashkimi Kombëtar i Kompanive Fotolotaike (UNEF) paraqiti një apel në Gjykatën e Lartë kundër rregulloreve që në rast të barazimit Kjo u dha atyre më pak orë prodhimi dhe për këtë arsye një disavantazh në rast të barazimit. Edhe pse ankandi tashmë është zhvilluar, kjo procedurë para gjykatave vazhdon. Sidoqoftë, burimet e industrisë konsiderojnë se është shumë e vështirë që ajo të prosperojë.

Punëtorët e panelit diellor

Përkundër kësaj, pas përfundimit të ankandit, i cili ka përfunduar pa asnjë megavat të vetëm, shkoni në fotovoltaikë, UNEF ka treguar se do të paraqesë një ankesë pranë Drejtorisë së Përgjithshme të Konkurrencës të Komisionit Evropian, duke kuptuar se oferta nuk ishte në përputhje me parimin neutraliteti teknologjik. "Ata nuk na lejojnë të demonstrojmë konkurrencën tonë."

Në këtë ankand, energjia e erës mund të bëjë një zbritje maksimale në investimin që do të bëhet prej 66,01%, ndërsa fotovoltaiku mund të zbresë 59,84% në investimin që do të bëhet. Pjesa tjetër e teknologjive mund të bëjë një zbritje prej gati 100%.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.