97% e specieve të rrezikuara të kërcënuara nga 3 pesticide të zakonshme

Faunë

Agjencia e Mbrojtjes së Mjedisit të Shteteve të Bashkuara (EPA) ka publikuar analizat e saj të para të efektet e tre pesticideve të zakonshme- Chlorpyrifos, diazinon dhe malathion - në speciet e rrezikuara dhe të kërcënuara të përcaktuara në shkallë vendi me habitatet e tyre në gjendje kritike.

Përfundimi është se pesticidet janë të tmerrshme për ta. Sipas raportit, dëmtimi i malathion dhe chlorpyrifos një alarmante 97 për qind nga 1.782 kafshë dhe bimë të mbrojtura nën Aktin e Llojeve të Rrezikuara. Diazinon e ul atë përqindje në 79 përqind.

Malathion është shpesh përdoret në fruta, perime dhe bimë për dëmtuesit, si dhe për eliminimin e këpushave në kafshët shtëpiake. Chlorpyrifos përdoren për të vrarë termitet, mushkonjat dhe krimbat. Diazinon është menduar për buburrecat dhe milingonat.

Tri llojet e kimikateve janë ka të ngjarë të ndikojë negativisht ato specie, EPA i ka gjetur dhe thotë Lori Ann Burd, drejtoreshë e shëndetit mjedisor në Qendrën për Diversitetin Biologjik:

Për herë të parë ndonjëherëSë fundmi, ne kemi të dhëna që tregojnë se sa katastrofike janë këto pesticide për speciet e rrezikuara, nga zogjtë te bretkosat dhe nga peshqit te bimët. Ata pesticide të rrezikshme janë përdorur pa testimin e duhur për dekada dhe tani është koha për të marrë këtë informacion të ri dhe për të krijuar masa të arsyeshme për të mbrojtur bimët, kafshët dhe njerëzit nga ato kimikate.

EPA ka lejuar kompanitë kimike regjistrojnë më shumë se 16.000 pesticide pa marrë parasysh si duhet ndikimet e saj. Kjo duhet të ndalet. Këto vlerësime janë një hap i madh përpara për EPA. Tani që e dimë madhësinë e rrezikut që paraqesin këto pesticide, është e qartë se duhet të marrim masa. EPA duhet të ecë përpara me testimin për pesticide të tjerë të rrezikshëm dhe të zbatojë shpejt përpjekjet për të parandaluar zhdukjen e botës së egër të rrallë dhe unike nga ato pesticide.

Nuk është dokumenti e vendosur nga kjo lidhje.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.