80% e ujit të pusit të Kinës është shumë e ndotur për t'u pirë

Ujë i ndotur

Ndërsa Kina vazhdon duke luftuar për të lehtësuar ndotjen në qytete të caktuara, ai ka një problem tjetër të madh dhe këtë fshihet në 80% të ujit nga puset natyrore përdoret nga fermat, fabrikat dhe shtëpitë në fushat e populluara mirë.

Kjo e arrin atë nuk mund të përdoret për të pirë ose për të larë për shkak të ndotjes së lartë të shkaktuar nga industria dhe bujqësia, sipas të dhënave të reja të ofruara nga media kineze të hënën e kaluar. Ofshtë e një madhësie të tillë që ka shkaktuar një alarm të ri dhe të madh për ndotjen në vendin me numrin më të madh të banorëve në planet.

Pas vitesh në përqendrohuni në ata qiell gri, të dhënat e reja vijnë nga 2.103 puse që janë të vendosura në Kinë dhe godasin një akord me qytetarët kinezë të prekur tashmë nga ajo ndotje e ajrit. Ka shumë qytete dhe fshatra që varen nga këto puse për të qenë në gjendje të kryejnë punët e tyre të përditshme.

Kinë

Dabo Guan, një profesor në Universitetin e Anglisë Lindore që ka studiuar ndotjen e ujit në Kinë, pohon:nga këndvështrimi im, kjo tregon se si uji është problemi më i madh për mjedisin në Kinë. Njerëzit në qytete shohin ndotje në ajër çdo ditë, kështu që presioni i madh krijohet nga publiku. Por në qytete, ata nuk janë në gjendje të shohin sa e keqe është ndotja e ujit. Ata nuk kanë të njëjtin kuptim".

Studimi i fundit i botuar zbuloi se 32,9 përqind e puseve të testuara në zonat veriore dhe qendrore të Kinës ata kishin një cilësi të ujit të shkallës 4, që do të thotë se është i përdorshëm vetëm për industrinë. 47,3 përqind e puseve madje kanë një notë më të keqe, pesë. Ndotësit e gjetur përfshijnë mangan, fluor dhe triazole, një grup përbërësish të përdorur në fungicide.

Guan përfundon me çfarë ndotja e madhe Nga furnizimet pranë kësaj sipërfaqe detyruan shumicën e qyteteve të gërmojnë mijëra metra nën tokë për ujë të pastër dhe kjo ka humbur kapacitetin e atyre akuiferëve më të thellë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.