8 perime që mund të rriten përsëri njëra pas tjetrës

Perime

Ne tashmë kemi qenë duke ju komentuar problemi i ndotjes së tokës dhe si zona të caktuara janë degraduar pa e vërejtur nga ne për shkak të faktorëve të ndryshëm, duke qenë në gjendje të konvertojnë parcelat që ishin perfekte për tu rritur në disa që është e pamundur të mbillet diçka në to.

Sot ju sjellim 8 perime se ata mund të rriten përsëri sa herë që duan të tilla si qepujka, hudhra, lakra kineze, karota, borziloku, selino, marule ose pjellë, dhe koriandër. Tetë mundësi për të pasur gjithnjë në dispozicion këtë lloj përbërësi për kuzhinën tonë dhe që na lejojnë të mos varemi aq shumë nga toka ku do t'i mbjellim. Me një tenxhere ose një enë me ujë mund t’i kemi kur të duam pa pasur nevojë të harxhojmë asgjë për t’i blerë në supermarket.

Qepujkat

Qepujkat mund të rriten përsëri duke e lënë kërcellin e prerë rreth 1 ose 2 centimetra në rrënjë për t'i vendosur në një gotë të vogël uji që i mbulon siç mund ta shihni në imazh.

Qepujkat

AJO

Kur hudhra fillon të lëshojë këshilla të gjelbërta, ato mund të jenë vendoseni në një enë qelqi me pak ujë. Lakrat kanë një aromë më të butë se hudhra dhe mund të shtohen në sallata, pjata dhe lloje të tjera të recetave.

ajo

Lakër kineze

Lakra kineze mund të rritet përsëri duke e vendosur në një enë të vogël vendosja e rrënjës në fund me ujë. Në 1 deri në 2 javë, mund të transplantohet në një tenxhere me tokë për të rritur një kokë të re lakre.

Lakër kineze

Karrota

Pjesa e sipërme e karotës mund të vendoset në një pjatë me pak ujë. Vendoseni pllakën në një prag të dritares ose në një vend të ndriçuar mirë, dhe do të keni gjethet që do të dalin nga karota të jetë në gjendje ta përdorë atë në karrota

flokëkuq

borzilok

Vendosni disa gjethe borziloku pak a shumë 3-4 centimetra secili në një gotë me ujë dhe e vendosni direkt në dritën e diellit. Kur rrënjët të jenë të gjata 2 centimetra, mbillini në tenxhere dhe në asnjë kohë ajo do të bëhet një bimë më vete

borzilok

selino

Pritini bazën e selino dhe vendoseni në një tas me ujë të ngrohtë në diell. Kur sythat dhe gjethet fillojnë të rriten në qendër, vendoseni në një tenxhere me tokë për ta bërë atë të rritet më mirë.

selino

Marule romane ose endive

Vendos lakër marule romain në një enë XNUMX/XNUMX centimetër me ujë, për ta mbushur atë deri në gjysmë centimetri. Pas disa ditësh, rrënjët dhe rrjedhjet e reja do të shfaqen dhe mund të transplantohet në tokë.

Marule rome

cilantro

Gjethet e koriandrit do të rritet kur vendoset në një gotë me ujë. Pasi rrënjët të jenë mjaft të gjata, mbillni ato në një tenxhere në një dhomë të ndriçuar mirë.

cilantro


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.