70 për qind e gumës më të madhe koralore të Japonisë ka vdekur

gumë koralore

Rreth dy të tretat e gumës më të madhe korali nga Japonia ka vdekur, sipas Ministrit të Mjedisit të vendit. Zbardhja e rritur e koraleve, e cila shkaktohet kryesisht nga rritja e temperaturave.

Gumë koralore Sekiseishoko është midis ishujve të largët të Ishigaki dhe Iriomote, 1.931 kilometra në jugperëndim të Tokios. Zbardhimi është përkeqësuar në 2016 pasi temperaturat e oqeanit janë rritur një deri në dy gradë Celsius më të larta se zakonisht midis qershorit dhe shtatorit, madje duke arritur në 30 gradë.

Sipas studimit, më shumë se 91 për qind e koraleve të gumës është të paktën pjesërisht e bardhë. Kjo pason një ngjarje masive zbardhuese në Shkëmbin e Madh Koralor verën e kaluar që vrau më shumë korale se kurrë më parë.

Rritja e temperaturat e oqeanit Kjo është për shkak të dorës së njeriut që ndikon në ndryshimin e klimës, me vitin 2016 që bëhet viti i tretë me radhë për të thyer të gjitha rekordet e temperaturës.

Qendra e Studimeve të Reefit ka këshilluar që nëse emetimet e gazeve serë vazhdojnë të vazhdojnë, ngjarje të ngjashme mund të jenë norma e re, që ndodhin çdo vit në mes të vitit 2030.

Zbardhja ndodh kur ka kushte jonormale mjedisore Ato bëjnë që koralet të derdhin alga të vogla fotosintetike, të cilat i than dhe i heq të gjitha ngjyrat. Ata përfundimisht vdesin nëse zbardhja zgjat për periudha të gjata

Një temë për të cilën kemi biseduar shumë herë në blogun tonë, siç ka ndodhur kur e kemi pasur imazhe të reja të Reefit të Madh Koralor dhe zbardhjes së tij, pyetjet që i bëjmë vetes mbi mundësinë e rikuperimit të shkëmbinjve nënujorë ose si shkencëtarët janë të shqetësuar për humbjet që mund të shkaktojnë ndryshimet klimatike në të cilën e shohim veten të zhytur dhe atë që duket se nuk mbaron; dhe më shumë për sa kohë që ne vazhdojmë me stilin e jetës tonë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.