7 këshilla për të kursyer energji

Në jetën tonë të përditshme ne përdorim energji dhe shumë herë nuk jemi të vetëdijshëm se po e përdorim atë gabimisht ose po e harxhojmë atë.

Disa këshilla të thjeshta për kurseni energji shëndoshë:

 1. Shkëputni të gjitha pajisjet elektrike kur nuk po i përdorim si kompjutera, televizorë, pajisje muzikore, etj pasi që edhe pse janë në gatishmëri ato janë akoma duke konsumuar energji.
 2. përdorim produktet diellore pasi që në treg ekziston një larmi e madhe si telefonat celularë diellorë, çantat, karikuesit e baterive, elektrik dore, ndër të tjera.
 3. Zëvendësoni llambat e zakonshme me teknologjinë LEDS pasi ato në mënyrë të konsiderueshme kursejnë energji elektrike.
 4. Nëse vendi ku jetoni ka karakteristika të favorshme klimatike, përdorni energji të erës ose diellit, biogaz, dru zjarri në shtëpinë dhe zyrën tuaj pasi ato kanë kosto të përballueshme dhe energji e rinovueshme dhe të pastër.
 5. Zgjidhni produkte elektrike që janë më efikas për sa i përket kostos së ELECTRICIDAD. Importantshtë e rëndësishme të zbuloni këtë informacion në etiketën e energjisë para se të blini një produkt elektronik.
 6. Fikni dritat kur nuk janë në përdorim pasi është një humbje e madhe.
 7. Shtë e rëndësishme të keni izolim të mirë në shtëpi për të shmangur humbjet e nxehtësisë që janë përgjegjëse për 25% deri në 30% të shpenzimeve të ngrohjes në dimër dhe që gjithashtu krijojnë nevojën për kondicionerë në verë.

Modifikimi i zakoneve të caktuara dhe përfshirja e teknologjisë në jetën tonë
më efikas dhe kursim të energjisë ne do të japim një kontribut të rëndësishëm në kursim energjie globale.
Të kesh një qëndrim pro-aktiv si konsumatorë dhe qytetarë do të na lejojë të ulim ndjeshëm faturën tonë të energjisë elektrike dhe gjithashtu të bashkëpunojmë në përmirësimin e mjedisit.
Energjia elektrike është një burim shumë i domosdoshëm për stilin tonë të jetës, por ne duhet ta përdorim atë në mënyrë racionale dhe të përdorim të reja burime më të pastra të energjisë.
Kjo është arsyeja pse bashkëpunimi dhe mbështetja e nismave në favor të energjive të rinovueshme do të jetë një kontribut i madh që secili prej nesh mund të japë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.