6 gjërat që duhet të dini rreth mini energjisë së erës

mini era Energjia e erës ose mini e erës mund të jetë një zgjidhje e shkëlqyeshme për të zvogëluar energjinë tuaj konsumi i energjisë elektrike. Me të, ju mund të prodhoni vetë energji elektrike ose kryej vetëkonsum (pa marrë parasysh sa pengesa vendos qeveria spanjolle) dhe kurseni në faturën tuaj të energjisë elektrike në një mënyrë më se të konsiderueshme.

Tani, ka 6 gjëra themelore që duhet të pyesni veten para se të bëni një instalimi me mini ere. Do t'i komentojmë më poshtë:

1. A kam burime të mjaftueshme të erës?

Gjëja e parë që duhet të pyesni veten para se të kryeni një instalim të energjisë me mini-erë është nëse lokaliteti juaj e ka burimi i erës (viento) mjaftueshëm që të mund të prodhoni energji elektrike me një turbinë me erë pak a shumë vazhdimisht.

Për të pasur një përafrim të parë të madhësisë së erës mesatare që ekziston në një vend specifik, mund të konsultoheni me atlasi i erës së Spanjës.

Në varësi të karakteristikave të secilës turbinë me erë, era mesatare minimale për një funksionim të mirë mund të ndryshojë. Në përgjithësi, qëndrueshmëria e një instalimi mini-erë fillon nga rreth 4-5 m / s shpejtësia mesatare e erës.

Nëse e plotësojmë këtë kërkesë ose jemi afër vlerave, mund të përparojmë në studimi i mundësive për të instaluar. Në çdo rast, këshillohet të kryeni matje të disponueshmërisë së erës në vend me një kompani të specializuar.

2. Çfarë lloj turbine me erë është më e mira për mua?

Në thelb ekzistojnë dy lloje të turbinat e erës të ndryshme: ato të boshti vertikal dhe ato të boshti horizontal. Ne do të shohim karakteristikat kryesore të tij dhe cilat avantazhe dhe disavantazhe paraqesin secila prej tyre.

L turbinat e erës me bosht horizontale ato janë shumë më të shpeshta. Ata janë më efikasët dhe ekonomikët, megjithëse nuk i durojnë shumë erërat e dobëta ose të dobëta ose ndryshimet e shpeshta të drejtimit. Ata kanë nevojë për një tufë moti për t'u orientuar përballë erës.

Turbina ere me bosht horizontale

L turbinat e erës me bosht vertikal Ata kanë avantazhin e madh të përshtatjes ndaj çdo drejtimi të erës. Ata gjenerojnë disa dridhje dhe janë më të qetë. Përkundrazi, ato ofrojnë një performancë më të keqe dhe janë më të kushtueshme.

Turbina ere me bosht vertikal

3. Si të zgjidhni kullën ose direkun mbështetës për një turbinë me erë? Cilat pengesa mund të ulin performancën?

Një lartësi e përshtatshme e kullë ose shtyllë mbështetëse e turbinave me erë është themelore. Vendosja e turbinës me erë në një lartësi shumë të ulët bën që ne të humbasim performancën dhe mund të bëjë që projekti ynë të dështojë. Në të kundërt, një kullë shumë e gjatë mbështetëse mund të rrisë ndjeshëm kostoja e instalimit. Ekziston një larmi e madhe e sistemeve të ankorimit sipas kompanive të ndryshme.

Ajo që gjithmonë duhet të merret parasysh është se sa më e lartë lartësia e kullës, aq më shumë burimi i erës ju do të keni. Një e rekomanduar lartësia minimale pa pengesa prej rreth 10 metrash. Nëse ka një pengesë, do të jetë e nevojshme të shtoni edhe 10 metra shtesë në lidhje me lartësinë e pengesës.

Mini Shtëpia e Erës

Shtë e nevojshme të mbash një distancë midis pengesave të mundshme dhe turbinës së erës. Duhet të shmanget prania aty pranë e pengesave jo poroze, siç janë ndërtesat, muret, etj. Në rastin e materialeve të depërtueshme gjysmë të erës si pemët ose strukturat e tjera, a distanca minimale prej 7 deri në 10 herë më e madhe se diametri i pengesës

4. Çfarë fuqie të turbinës së erës më duhet?

La fuqia e turbinës së erës kjo varet nga energjia që dëshironi të prodhoni. Fuqitë më të zakonshme për përdorim shtëpiak varg midis 4 kW një Shtepi e vogel deri në 10 kW në rastin e a shtëpi në një urbanizim ose zonë rurale. Në rastin e industrive, ndërmarrjeve ose ndërtesave me një aktivitet specifik, mund të kërkohen fuqi më të larta.

Megjithëse ne shënojmë një fuqi të synuar në përputhje me nevojat tona të energjisë, shpërndarja e frekuencës së erës (shpejtësia mesatare e erës në intervale frekuencash të përafruara nga Shpërndarja e Weibull) do të përcaktojë nëse do të jemi në gjendje të gjenerojmë fuqinë e kërkuar.

Nëse doni të dini më shumë detaje rreth shpërndarja e frekuencës së erës dhe bëj disa llogaritja e përafërtNe rekomandojmë udhëzuesin e energjisë së erës të Agjencisë Andaluziane të Energjisë, ku mund të konsultoheni me një shembull të llogaritjes.

5. Cilat procedura duhet të kryhen për të legalizuar një instalim mini-erë?

Nëse duam të bëjmë një instalimi i izoluar nga rrjeti, Nuk është e nevojshme të kryeni ndonjë procedurë të lidhjes, thjesht sigurohuni që të jeni në përputhje me urdhëresat komunale të lokalitetit tuaj. Nëse është një instalimi i lidhur në rrjet, procedurat janë të njëjta me ato që kërkohen për të vetë-konsumimi fotovoltaik. 

vetëkonsumi i energjisë elektrike në familje

6. Si mund të kontaktoj instaluesit e energjisë së erës?

Në një fazë të parë, ju vetë mund të vlerësoni nëse i plotësoni kushtet për të ndërtuar një instalim të energjisë mini-erë. Në këtë postim, ne ju kemi dhënë disa këshilla. Sidoqoftë, ju ne rekomandojme që të merrni kontakt me kompanitë i specializuar në sektorin e lokalitetit tuaj, në mënyrë që ata t'ju drejtojnë në një mënyrë më të detajuar në rast se dëshironi të kryeni instalimin.

Ruajtja e energjisë


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.