5 vjet pa një erë të re MW në Katalonjë

parku eolicoNdalesa e erës zgjat më shumë katër vjeç në Katalonjë. Meqenëse ferma me erë Serra de Vilobí II u përurua në janar 2013, në rajonin e Les Garrigues, asnjë energji e re e erës megavat nuk është vënë në punë.

Përveç kësaj, projekti më i përparuar i erës për të përfituar nga energjia e erës është ai që promovon Gaz Fenoza Natyrore në Terra Alta, e cila është vonuar shumë. Projekti u dha nga Generalitat në tetor 2010; prandaj, pothuajse shtatë vjet, dhe projekti nuk ka dalë ende publik.

Fatkeqësisht, nëse ritmi i krijimit të energjisë së pastër në Katalonjë ruhet në këto kushte, do të jetë e vështirë të përmbushen objektivat e përcaktuara në Marrëveshja Kombëtare për Tranzicionin e Energjisë të Katalonjës. Kjo Marrëveshje Kombëtare përcakton që në vitin 2050, 100% e energjisë përfundimtare në Katalonjë do të jetë me origjinë të rinovueshme dhe se në 2030 50% e energjisë elektrike do të jetë nga burime të pastra.

Të ballafaquar me një vështrim joshës (për shkak të hendekut midis realitetit dhe asaj që është planifikuar), organizatat e biznesit të lidhura me energjitë e rinovueshme në Katalonjë (APPA, EolicCat, Pimec, Unef ...) kanë dhënë alarmin e tyre. Të gjithë paralajmërojnë se në këtë mënyrë nuk do të jetë e mundur të arrihen objektivat e rënë dakord. Për të gjitha këto, ata i kanë bërë të njohur Administratës Katalanase dhe të gjitha forcave politike nevojën për të miratuar një plan konkret për të përshpejtuar zbatimin e energjive të rinovueshme.

Qëllime të komplikuara apo të pamundura?

Situata aktuale në Katalonjë karakterizohet nga një varësi e burimit të energjisë bërthamore në skemën e gjenerimit të energjisë elektrike (më shumë se 54% vjen nga termocentralet atomike, krahasuar me 18% nga burimet e rinovueshme, sipas të dhënave të vitit 2015), së bashku me të cilat bashkohet me një rritje në kërkesë prej 0,7% në vit.

A mund të ndryshohet situata?

Nëse duhen arritur objektivat e vitit 2030 (ai qëllim i 50% të energjisë elektrike nga burimet e rinovueshme), duke filluar nga viti 2019, 300 MW të gjenerimit të erës së re dhe 300 MW të tjera të gjeneratës së re duhet të vihen në shërbim çdo vit. gjenerata fotovoltaike. Në total, 3.600 MW erë dhe 3.700 të tjera fotovoltaike.

Fotovoltaike

Në këtë mënyrë, burimet e rinovueshme do të arrinin 50% të kërkesës (pjesa tjetër do të vinte nga gazi natyror i djegur në impiantet e ciklit të kombinuar, objektet e kogjenerimit në industri dhe një reaktor i vetëm bërthamor ende në shërbim).

Flakët e gazit natyror

Rregullore të reja

Sipas menaxherit të EolicCat: për të arritur këto objektiva në burimet e ripërtëritshme do të jetë e nevojshme të futen ndryshime në rregulloret ligjore dhe modifikoni hartën e erës së Katalonjës (ku vendosen pikat e territorit ku mund të përdoret ky burim), në mënyrë që zonat që tani janë të papajtueshme me zbatimin e fermave me erë, të rivlerësohen për të pritur këtë burim të pastër nëse është e mundur.

Fermë me erë të Ishujve Kanarie

Shoqatat e biznesit shtojnë se sistemi aktual duhet të ndryshohet për të promovuar ferma të reja me erë, në mënyrë që të favorizojë ekzistencën e pajisjeve me më shumë se 10 MW. Për më tepër, kërkohet të ndryshohet procedura, pasi që tani është e mundur të promovohen vetëm përmes ankandeve, kur Administrata i shpërblen ata te ofertuesi më i lartë, përveç hapjes së mundësisë për tu bërë me një "promovim falas".

Fuqia e eres

Asnjë premium

Ndalesa e energjisë së erës në Katalonjë ka ndodhur sepse projektet e reja kanë pushuar së qeni aq fitimprurëse kur Qeveria eliminoi primet në 2012 ata kishin objektet e reja të energjisë së pastër. Rezultati ka qenë që e gjithë strategjia e Generalitat për të zbatuar ferma të reja të erës u ndalua plotësisht.

Qeveria planifikoi krijimin e shtatë zona kryesore me përparësi të zhvillimit të erës (ZDP) shpërndarë në të gjithë Katalonjën (769 MW dhe një investim prej 1200 milion euro), por gjithçka që ka mbetur një letër e vdekur.

Në gjashtë nga këto ZPD, ofertuesit e suksesshëm kanë paraqitur dorëheqjen e tyre, që nga kushtet e reja të sektorit, pa shpërblim ndaj energjisë së erës përtej çmimit të tregut,  i bëri projektet e tij të pa jetueshme. Kështu, vetëm zona e zbatimit të Terra Alta është akoma "e gjallë" - në Vilalba dels Arcs, La Pobla de Massaluca dhe Batea, të cilat shtojnë deri në 90 MW -, të dhëna Gazit të Ripërtëritshëm të Gazit-Alstom Wind. Sidoqoftë, ky projekt akumulon një vonesë të gjatë.

Sipas Gas Natural, ajo nuk di asgjë për vonesën, pasi ata kanë dorëzuar të gjithë dokumentacionin e kërkuar.

Planifikuar nuk është përmbushur

Rinovimet e rinovueshme përbënin pak më shumë se 2015% të energjisë totale të gjeneruar në Katalonjë në 8 Dhe për përdorime elektrike, janë instaluar 1.268 MW energji të erës; 267.345 MW dhe 24 MW energji termoelektrike diellore, midis burimeve të rinovueshme. Administrata Katalanase pranon që shkalla e pajtueshmërisë me planifikimin aktual në Katalonjë (Plani d'Energia i Canvi Climàtic 2012-20120) është "shumë e ulët", i cili ia atribuon atë faktit se "miratimi i tij përkoi me ndryshimin rregullator që ndaloi zhvillimin e energjisë së rinovueshme në Katalonjë dhe në pjesën tjetër të Shtetit ”.

Nevojitet një kornizë e re ligjore

Sipas shoqatave të energjisë së rinovueshme “Më shumë sesa një planifikim i ri, ajo që nevojitet është një kornizë rregullatore dhe ekonomike që mos jini kufizues dhe kufizues me futjen e energjisë së rinovueshme (ka më shumë se 1.000 MW energji të erës të autorizuar dhe jo të instaluar), dhe një marrëveshje sociale dhe territoriale që lejon instalimin e tyre në territor ”.

“Në pjesën rregullatore, Generalitat po punon për të hartuar një kornizë të re rregullatore që është më e shkathët dhe ajo ndihmojnë në promovimin e energjisë së rinovueshme. Në lidhje me marrëveshjen sociale dhe territoriale, Pakti Kombëtar është korniza për të filluar debatimin dhe hartimin e mjeteve për të zgjidhur ekuacionin që supozon se instalimet e rinovueshme kërkojnë një zënie të madhe sipërfaqësore në zona të caktuara të territorit ".


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.