5 veprime të thjeshta për të zvogëluar gjurmën tonë të karbonit

Ne të gjithë prodhojmë një gjurmë të karbonit sipas aktiviteteve që zhvillojmë dhe mënyrës së jetesës që kemi.

Por ka veprime të caktuara që të gjithë mund të bëjmë për të zvogëluar ndikimin tonë në mjedis.

5 veprimet e përditshme që na ndihmojnë të zvogëlojmë veprimet tona Gjurmë CO2 shëndoshë:

 1. Rregullimi i termostatit në shtëpinë ose zyrën tonë është e rëndësishme. Ne duhet të rritemi 2 C në dimër dhe të zbresim 2 C në verë. Me këtë ne kursejmë 900 kg në vit CO2.
 2. Zvogëloni mbeturinat ose mbetjet siç janë paketimi, mbështjellja dhe paketimi i letrës, qelqit, shisheve, etj. Mund të kursejmë 500 kg CO2 në vit.
 3. Reduktimi i përdorimit të makinës 50 km në javë, përfaqëson një kursim në vit prej 450 kg CO2 më pak.
 4. Përdorni lavatriçe ose rondele rrobash vetëm 2 herë në javë me ngarkesë të plotë dhe në temperaturë 40c dhe nuk lejon më nxehtësi ruaj 225 kg emision dioksid karboni.
 5. Zëvendësimi i një llambë inkandeshente me një konsum të ulët na kursen 75 kg.

Nëse kryejmë këto veprime, mund të arrijmë një kursim prej 2150 kg CO2 në vit, kështu që është një shifër e rëndësishme që nëse e shumëzojmë me mijëra njerëz, zvogëlimi i CO2 që parandalohet të arrijë në atmosferë do të ishte madje më e madhe

Shtë e rëndësishme që çdo person dhe familje të analizojnë gjurmët e tyre të karbonit dhe të gjejnë një mënyrë për ta zvogëluar atë si një mënyrë për të bashkëpunuar në luftimin e ndryshimi i klimës, pasi që nëse të njëjtat veprime përsëriten, efekti është shumë më i fuqishëm.

Nuk është e nevojshme të ndalojmë veten nga gjithçka ose të ndryshojmë jetën tonë për ta bërë atë më ekologjike, përkundrazi, me veprime të vogla dhe disa zakone më të shëndetshme që mund të ndihmojmë.

Nëse të gjithë bëjnë pak përpjekje, është më lehtë të arrihen qëllime të rëndësishme. Këto janë vetëm disa ide, por ka shumë të tjera që ne mund t'i zbatojmë në jetën tonë.

BURIMI: www.huelladecarbono.es


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.