5 Arsyet pse një komunitet duhet të riciklojë

El mbetjet e riciklimit është sistemi më i mirë për hedhjen përfundimtare të materialeve dhe produkteve të konsideruara basura. Sendet që nuk mund të përdoren më për qëllimin për të cilin janë krijuar ose që kanë përfunduar ciklin e tyre të jetës duhet të riciklohen.

Mbetjet e ngurta urbane janë një shqetësim për të gjitha qytetet sepse ato duhet të menaxhojnë me mijëra mbeturina në ditë. 90% e plehrave që gjenerohen në mjedisin shtëpiak mund të riciklohen.

Ekzistojnë 5 arsye pse një komunitet duhet të inkurajojë dhe zhvillojë riciklimin.

 1. Akumulimi i mbeturinave në deponi zvogëlohet, problemet e shëndetit publik shmangen, cndotje uji, ajri, toka dhe problemet mjedisore si shpyllëzimi, ndër të tjera.
 2. Fitime të konsiderueshme mund të bëhen nga shitja e produkteve dhe materialeve pas riciklimit. Përveç kësaj kursim energjie dhe burimet natyrore në prodhimin e produkteve të reja.
 3. Riciklimi e bën atë më të qëndrueshëm ekonomikisht Sistem menaxhimi humbje dhe përmirëson pastërtinë në komunitet.
 4. Veprimi i riciklimit kërkon që të gjitha grupet shoqërore të zhvillohen siç duhet, duke forcuar kështu lidhjet dhe përkatësinë e njerëzve dhe kompanive si pjesë e komunitetit.
 5. Kjo praktikë e thjeshtë ndihmon në edukimin e fëmijëve për rëndësinë e kujdesit për fëmijën. mjedis dhe ndikimi i saj në cilësinë e jetës.

La industria e riciklimit ajo duhet të forcohet dhe rritet si një shtyllë ekonomike përkatëse në secilin komunitet, jo vetëm për të zvogëluar vëllimin e mbeturinave por edhe si një mjet për krijimin e vendeve të reja të punës dhe produkteve nga elementët e ricikluar, si dhe gjenerimin e fitimeve në nivelin lokal.

Shtë e rëndësishme që të gjitha llojet e mbeturinave të riciklohen pasi përfitimet janë me të vërtetë të shumta dhe shtrihen me kalimin e kohës. Shtetet, kompanitë private, organizatat shoqërore dhe e gjithë shoqëria fitojnë kur riciklohet.

Angazhimi personal dhe i komunitetit është thelbësor për Programet e reciclaje jini afatgjatë, të suksesshëm dhe shumëfishohuni. Xhami është një nga shembujt më të mirë, pasi është produkti më i ricikluar në botë.

Marrja e produkteve të tjera për të arritur nivele të larta të riciklimit kërkon kohë dhe një punë të fortë të ndërgjegjësimit mjedisor, por mund të arrihet, të gjithë mund të bashkëpunojmë në mënyrë që të riciklohet më shumë dhe që planet jini më të pastër dhe të shëndetshëm.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Marlyn Daniela Figueroa CASTRO dijo

  QAT DUHET T R GJITHMON T R RIKIKLOJM EV T EV GJITHA P FORR SHEMBULL SHISHE PLASTIKE ME SHELL BANANA

 2.   Dash dijo

  Më pëlqeu shumë informacioni
  , ishte shumë e dobishme