Energjitë e rinovueshme tashmë janë fitimprurëse?

energjia diellore dhe çmimi i dritës Shoqëria vazhdon të argumentojë nëse është e mençur të mos bësh shumë në energjitë e rinovueshme, teknologjitë e energjisë po tejkalojnë qeveritë e gjysmës së botës dhe ata janë në rrugën e kthimit të këtij debati në diçka krejt të vjetër.

Energjia diellore, e cila u bë më e lirë në vitin e kaluar me shume se 75%, është tashmë më e lirë se çdo lloj energjie tjetër e prodhuar me qymyr, naftë ose gaz.

E gjitha është e shkëlqyeshme, por nuk mjafton. Nëse energjia diellore dëshiron të jetë një lojtar global, duhet të jetë më fitimprurëse se burimet e tjera afatshkurtra të energjisë: Aktualisht tashmë është, dhe në më shumë se 50 vende, energjia diellore është energjia më e lirë nga të gjitha.

Parku Diellor Kurnool Ultra Mega

Beteja e energjisë është 20 vjet përpara

Megjithëse normalisht shikojmë çmimin e prodhimit për kilovat orë, që nuk është çmimi më interesant për birësim të energjive të rinovueshme. Të paktën, në një kontekst si ai aktual në të cilin burimet e rinovueshme nuk kanë subvencione për të paguar për investime.

Sistemet e energjisë me struktura gjigande në investime bëhen me disa vjet pritje, madje edhe dekada. Kjo është një nga arsyet pse adoptimi i burimeve të rinovueshme është i ngadaltë: pasi të ndërtohet një impiant bërthamor, gazi, qymyri (ose ndonjë lloj tjetër), nuk është e mundur të mbyllet deri në fund të jetës së tij të dobishme. Po të ishte, normalisht nose investimi do të rikuperohej, gjë që nuk do të ndodhë për shkak të lobeve të mëdha atje.

Me fjalë të tjera, nëse duam të studiojmë në detaje se si do të zhvillohet përbërja e tregut të energjisë, duhet të shikojmë sa kushton fillimi i çdo energjie nga e para. Përfitimi afatshkurtër dhe afatmesëm i termocentraleve është thelbësor në vendimin përfundimtar të biznesmenëve dhe politikanëve; Ose, me fjalë të tjera, energjia që është shumë e lirë për tu prodhuar dhe kërkon një investim fillestar shumë të lartë nuk do të përvetësohet kurrë.

Fuqia diellore mund të konkurrojë me këdo

Sipas disa raporteve nga më shumë se një organ, mbi industrinë e energjisë: «Energjia diellore e pa subvencionuar ka filluar të nxjerrë qymyrin dhe gazin natyror nga tregu Përveç kësaj, projektet e reja diellore në tregjet në zhvillim po kushtojnë më pak se era.

Portugalia do të furnizojë katër ditë energji të rinovueshme

Dhe, me të vërtetë, në pothuajse gjashtëdhjetë vende në zhvillim nevojitet çmimi mesatar i instalimeve diellore prodhimi i secilës megavat tashmë ka rënë në 1.650.000 dollarë, nën 1.660.000 që kushton energjia e erës.

Siç mund ta shohim në grafikun e mëparshëm, evolucioni është mjaft i qartë. Kjo do të thotë se vendet në zhvillim, të cilat në përgjithësi janë ato me rritjen më të madhe të emetimeve të CO2.

Spanja nuk ul emetimet e CO2

Ata kanë gjetur një mënyrë për të gjeneruar energji elektrike me një çmim konkurrues dhe në një mënyrë plotësisht të rinovueshme.

Çmimi i energjisë diellore kundrejt çmimit të qymyrit

Ky vit ka provuar një garë për energjinë diellore në të gjitha aspektet, që nga evolucioni teknologjikNë ankandet ku kompanitë private konkurrojnë për ato kontrata të mëdha për furnizimin me energji elektrike, muaj pas muaji vendoset një rekord për energjinë diellore më të lirë.

Vitin e kaluar ai filloi një kontratë për prodhojnë energji elektrike për 64 dollarë për MW / orë nga vendi i Indisë. Një marrëveshje e re në gusht e uli shifrën në një shifër të pabesueshme pak më shumë 29 dollarë megavat koha në Kili. Kjo shumë është një moment historik për sa i përket kostos së energjisë elektrike, duke qenë pothuajse a 50% më lirë sesa çmimi që ofron qymyri.

qymyrguri

Me raportin Kostot e Nivelizuara të Energjisë (Kostot e Nivelizuara të teknologjive të ndryshme të Energjisë, pa subvencione). Shtë zbuluar se çdo vit, burimet e ripërtëritshme ato janë më të lira dhe ato konvencionale më të shtrenjta.

Dhe tendenca e kostos është më shumë se e qartë

Rekord i ri në Dubai në çmimin e energjisë termike diellore

TSK Autoriteti i Elektricitetit dhe Ujit i Dubait (Dewa) ka shpallur çmimet e tenderit të katër konsorciumeve që ofertojnë për zhvillimin e fazës së katërt 200 megavat të parkut diellor Mohammed bin Rashid Al Maktoum. Oferta më e ulët e paraqitur për këtë projekt të koncentruar të energjisë diellore është 9,45 cent amerikanë (rreth 8.5 cent euro) për kWh.

Ky çmim paraqet një rekord të ri, pasi ai i mëparshmi ishte 40% më i lartë se çmimi më i ulët i ofruar deri më tani. Dy oferta të tjera ata gjithashtu paraqitën çmime më të ulta me 10 cent euro për kWh.

Tenderi për fazën e katërt të parkut diellor të një impianti termosolar me teknologji kullë përfshin ruajtjen e energjisë deri në 12 orë, që do të thotë se ky kompleks do të jetë në gjendje të vazhdojë furnizimi me energji elektrike gjatë gjithë natës, dhe kjo është faza e parë e një zhvillimi që planifikon të ketë 1.000 MW energji diellore termike me teknologjinë e kullës.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.