Ulja e pabesueshme e kostos së energjisë diellore

Energji diellore Spanjë

Shoqëria vazhdon të diskutojë nëse është e mençur të mos bësh shumë në energjinë e rinovueshme (energjia diellore, energjia e erës ndër të tjera). Teknologjitë e energjisë po tejkalojnë qeveritë e gjysmës së botës dhe ata janë në rrugën e kthimit të këtij debati në diçka krejt të vjetër.

Një nga problemet ose pengesat e mëdha që kanë disa energji të rinovueshme është kostoja e lartë fillestare e investimeve. Sidoqoftë, sipas një raporti të ri nga GTM Research, çmimet e instalimeve të energjisë diellore do të vazhdojnë të bien deri në 27% deri në 2022. Irani në rënie mesatare të çmimeve me 4,4% mesatarisht në 27%.

Çmimet e energjisë diellore bien

Raporti bën një parashikim mbi çmimet e sistemeve diellore fotovoltaike. Në të, mund të vërehet një trend i vazhdueshëm që kontribuon në rënien e çmimeve të projekteve diellore. Këto çmime jo vetëm që do të ulen në çmim për shkak të uljes së çmimit të moduleve, por edhe nga investitorë më të lirë, ndjekës, madje edhe kosto të punës.

Të gjitha rajonet që mund të zgjedhin energjitë e rinovueshme do të përfitojnë nga kjo rënie e çmimit. Çmimet e fundit rekord të ulëta kanë ardhur nga India, ku sistemi i ankandeve të vendit ka qenë në prodhim të qëndrueshëm dhe ka rezultuar në oferta mjaft konkurruese. Kjo ka bërë që çmimet të jenë gjithnjë e më të ulta.

Ky është një lajm i shkëlqyeshëm për të gjithë ata njerëz që zgjedhin energjinë e rinovueshme për prodhimin e energjisë. A do të jetë ky hapi i ri për të evoluar në tranzicionin e energjisë drejt mbizotërimit të burimeve të rinovueshme?

E gjitha është e shkëlqyeshme, por nuk mjafton. Nëse energjia diellore dëshiron të jetë një lojtar global, duhet të jetë më fitimprurëse se burimet e tjera afatshkurtra të energjisë: Tani për tani, përveç kësaj, në më shumë se 50 vende, energjia diellore është energjia më e lirë nga të gjitha.

Parku Diellor Kurnool Ultra Mega

Beteja e energjisë është 20 vjet përpara

Megjithëse normalisht shikojmë çmimin e prodhimit për kilovat orë, që nuk është çmimi më interesant për birësim të energjive të rinovueshme. Të paktën, në një kontekst si ai aktual në të cilin burimet e rinovueshme nuk kanë subvencione për të paguar për investime.

Sistemet e energjisë me struktura gjigande në investime bëhen me disa vjet pritje, madje edhe dekada. Kjo është një nga arsyet pse adoptimi i burimeve të rinovueshme është i ngadaltë: pasi të ndërtohet një impiant bërthamor, gazi, qymyri (ose ndonjë lloj tjetër), nuk është e mundur të mbyllet deri në fund të jetës së tij të dobishme. Po të ishte, normalisht nose investimi do të rikuperohej, gjë që nuk do të ndodhë për shkak të lobeve të mëdha atje.

Me fjalë të tjera, nëse duam të studiojmë në detaje se si do të zhvillohet përbërja e tregut të energjisë, duhet të shikojmë sa kushton fillimi i çdo energjie nga e para. Përfitimi afatshkurtër dhe afatmesëm i termocentraleve është thelbësor në vendimin përfundimtar të biznesmenëve dhe politikanëve; Ose, me fjalë të tjera, energjia që është shumë e lirë për tu prodhuar dhe kërkon një investim fillestar shumë të lartë nuk do të përvetësohet kurrë.

Fuqia diellore mund të konkurrojë me këdo

Sipas disa raporteve nga më shumë se një organ, mbi industrinë e energjisë: «Energjia diellore e pa subvencionuar ka filluar të nxjerrë qymyrin dhe gazin natyror nga tregu Përveç kësaj, projektet e reja diellore në tregjet në zhvillim po kushtojnë më pak se era.

Portugalia do të furnizojë katër ditë energji të rinovueshme

Dhe, me të vërtetë, në pothuajse gjashtëdhjetë vende në zhvillim nevojitet çmimi mesatar i instalimeve diellore prodhimi i secilës megavat tashmë ka rënë në 1.650.000 dollarë, nën 1.660.000 që kushton energjia e erës.

Siç mund ta shohim në grafikun e mëparshëm, evolucioni është mjaft i qartë. Kjo do të thotë se vendet në zhvillim, të cilat në përgjithësi janë ato me rritjen më të madhe të emetimeve të CO2.

Spanja nuk ul emetimet e CO2

Ata kanë gjetur një mënyrë për të gjeneruar energji elektrike me një çmim konkurrues dhe në një mënyrë plotësisht të rinovueshme.

Çmimi i energjisë diellore kundrejt çmimit të qymyrit

Ky vit ka provuar një garë për energjinë diellore në të gjitha aspektet, që nga evolucioni teknologjikNë ankandet ku kompanitë private konkurrojnë për ato kontrata të mëdha për furnizimin me energji elektrike, muaj pas muaji vendoset një rekord për energjinë diellore më të lirë.

Vitin e kaluar ai filloi një kontratë për prodhojnë energji elektrike për 64 dollarë për MW / orë nga vendi i Indisë. Një marrëveshje e re në gusht e uli shifrën në një shifër të pabesueshme pak më shumë 29 dollarë megavat koha në Kili. Kjo shumë është një moment historik për sa i përket kostos së energjisë elektrike, duke qenë pothuajse a 50% më lirë sesa çmimi që ofron qymyri.

qymyrguri

Me raportin Kostot e Nivelizuara të Energjisë (Kostot e Nivelizuara të teknologjive të ndryshme të Energjisë, pa subvencione). Shtë zbuluar se çdo vit, burimet e ripërtëritshme ato janë më të lira dhe ato konvencionale më të shtrenjta.

Dhe tendenca e kostos është më shumë se e qartë


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   gjermanisht dijo

    Epo, unë bleva panele dhe bateri në 2015 dhe tani i kërkoj në internet dhe ato janë me të njëjtin çmim ose M M SHPENZIM. I njëjti model, markë, kapacitet ... Si është e mundur?