228 milion të Ishujve Kanarie Fdcan do të përdoren në 90 projekte të rinovueshme

Falë Fondit të Zhvillimit të Ishujve Kanarie, FDCAN, më shumë se 90 projekte për të përmirësuar menaxhimin e energjisë prezantuar nga bashkitë dhe universitetet dhe këshillat, do të marrë fonde prej 228 milion euro.

Qeveria e Ishujve Kanarie ka raportuar se këto projekte synojnë të rriten el përdorimi i energjisë së rinovueshme, të përmirësojë efikasitetin e energjisë dhe të zhvillojë lëvizshmëri të qëndrueshme, në mënyrë që të zbatojë një model shumë më të përshtatshëm të energjisë në Ishujt Kanarie.

Ishujt Kanarie

Z. Fernando Clavijo, presidenti aktual i Ishujve Kanarie, ka deklaruar në një deklaratë se në një territor të tillë si Ishujt Kanarie Essentialshtë thelbësore të promovohen projekte që lejojnë të promovojnë kursimin dhe efikasitetin e energjisë, të ulë kostot dhe të përparojë në zhvillimin e një modeli më të qëndrueshëm dhe konkurrues.

investimi REE

Clavijo konsideron se Ishujt Kanarie kanë kushte të përsosura natyrore, të cilat lejojnë promovimin e zhvillimi i burimeve të ripërtëritshme, jo vetëm për të lëvizur drejt një ndryshimi në modelin e energjisë, por edhe si një aktivitet për të diversifikuar ekonominë e ishujve, dhe kështu të rritet PBB-ja e tyre.

fermat me erë

FDCAN

Projektet e ndryshme të zhvilluara nga qeveria rajonale për të marrë financime nga FDCAN përfshijnë një sërë veprimesh dhe masash që synojnë lehtësimin e rritjes së fortë të kërkesës për energji elektrike, duke zvogëluar varësinë nga karburantet fosile dhe emetimet e CO2, si dhe rritjen e peshës së burimeve të rinovueshme në përzierjen e energjisë.

Përveç kësaj, disa veprime janë planifikuar në lidhje me përmirësimin e efikasitetin e energjisë dhe lëvizshmërinë e qëndrueshme dhe të zgjuar, përmes mjeteve më pak ndotëse të transportit.

Qeveria tregon se në Fuerteventura do të ndërmarrë elektrifikimin e fermave blegtorale përmes energjive të ripërtëritshme të vetë-mjaftueshme, jo e lidhur me rrjetin.

Ndriçimi publik do të mundësohet nga energjitë e rinovueshme në zona të ndryshme të ishullit, përveç promovimit të vetë-konsumit në ndërtesat publike dhe restaurimit.

vetëkonsumi i energjisë elektrike në familje

Gran Canaria

En Gran Canaria, Cabildo parashikon, midis veprimeve të tjera, instalimin e turbinave me erë dhe paneleve fotovoltaike në disa impiante për shkrirjen dhe impiantet e trajtimit, ndërtimin e tre fermave të erës ose zbatimin e impianteve fotovoltaike në ndërtesa si dhe ndriçimin publik me teknologjinë LED dhe të pikave të rimbushjes së automjeteve elektrike.

Një iniciativë tjetër është ajo e Universiteti i Las Palmas de Gran Canaria, Kjo do të kryejë katër veprime për të përmirësuar efikasitetin e energjisë duke investuar në ndriçim dhe automatizimin e shtëpisë, duke modernizuar infrastrukturën përreth të ndërtesave dhe kulmeve. Përveç rinovimit dhe përshtatjes së instalimeve elektrike në gjashtë ndërtesa.

Tenerife

Cabildo de Tenerife propozon veprime R + D + i mbi proceset e udhëzimeve detare në akuifer; akumulimi i energjisë dhe menaxhimi i ngarkesës për të zvogëluar konsumin në ITER; një sistem i lartë kondicionimi gjeotermal me entalpi të lartë për ftohjen e Qendrës së të Dhënave D-Alix ose studimin e potencialit të energjisë gjeotermale të ishullit për të gjeneruar energji elektrike dhe për përdorime termike.

Gjithashtu janë planifikuar krijimi i një Instituti Teknologjik dhe të Rinovueshëm të Energjisë dhe një plan për të zvogëluar konsumin e energjisë në ndërtesat publike në jugperëndim të ishullit.

llastiqe

En La GomeraDo të zbatohen masa të tilla si sigurimi i ndriçimit fotovoltaik në rrjetin ishullor të tendave për transportin e udhëtarëve me rrugë; krijimin e një rrjeti izular të pikave të rimbushjes për automjetet elektrike ose krijimin e një parku energjie fotovoltaike të lidhur me një fermë bagëtish.

pika e karikimit të makinës elektrike

Lanzarote

Në Lanzarote do të instalojë ferma të reja me erë, me një fuqi prej 9,2 megavat, të vendosura në Teguise, Arrecife dhe San Bartolomé, një impiant fotovoltaik në Maneje dhe një fermë me erë vetëkonsumi në Punta de los Vientos. Për më tepër, do të punohet në rritjen e efikasitetit të energjisë në ndriçimin publik dhe promovimin e përdorimit të mbeturinave si burim i energjisë së rinovueshme.

Biokarburanteve

Las Palmas

Në Las Palmas, e tij Këshilli parashikon hartimin e projektit të modelit të ri të energjisë dhe performancën e veprimeve të energjisë termike të erës, fotovoltaike dhe diellore. Për më tepër, parashikohen masa në lidhje me përdorimin e nënprodukteve bujqësore dhe pyjore, veprimet në fushën e energjisë mini-hidraulike dhe projektet e energjisë gjeotermale, qoftë entalpi e ulët apo e lartë.

El Hierro

El Cabildo i El Hierro do të kryejë përmirësime në rrjetin rrugor dhe do të inkurajojë zhvendosjen e këmbësorëve dhe çiklistëve përmes a Plani i Qëndrueshëm i Lëvizjes. Kjo përbëhet nga disa veprime, të tilla si përmirësimi i rrugës Bentama, krijimin e rrethrrotullimeve në kryqëzime dhe asfaltimin e rrugës bregdetare, korsi të reja biçikletash, ndër të tjera.

El Hierro


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.