Çfarë do të ndodhë në Evropë me energjitë e rinovueshme dhe vetë-konsumimin?

vetkonsumi

Derisa E.ON kompania gjermane e energjisë elektrike nxit përdoruesit e saj të konsumojnë vetë dhe do të implementojë një sistem të quajtur SolarCoud që lejon gjenerimin dhe kursimin e energjisë elektrike, vendet e tjera në Evropë, si Spanja, Polonia dhe Republika Çeke vazhdojnë të luftojnë përdorimi i energjive të rinovueshme.

Vetë-konsumimi i pakufizuar gjerman E.ON u propozon klientëve të saj në Gjermani që nën të ashtuquajturin sistem SolarCloud, që nga Prilli ata do të jenë në gjendje jo vetëm të gjenerojnë energji elektrike nga burime të rinovueshme në shtëpitë e tyre, por edhe ta ruajnë atë virtualisht dhe të përdorin atë kur e gjykojnë të nevojshme. Ky propozim është pjesë e planit të vendit gjerman që synon përdorimin e energjisë së rinovueshme, me theks të veçantë në vetë-konsumimin e diellorit. Planet e ardhshme do t'i lejojnë gjermanët të ndajnë energjinë e gjeneruar me fqinjët dhe miqtë e tyre ose të rimbushin automjetet elektrike.

Ndërkohë në pjesë të tjera të Evropës ... Spanja është një nga vendet anëtare të Bashkimit Evropian që i është përkushtuar luftimit të propozimeve të vetëkonsumit të energjisë diellore që sot përmbahen në paketën "Energji e pastër për të gjithë evropianët", për periudhën nga 2021 deri në 2030. Administrata spanjolle, e cila është ideologjikisht kundër energjisë së rinovueshme dhe është përpjekur të pengojë përparimin e saj gjatë pesë viteve të fundit, mund të duhet të ndryshojë kurs nëse propozimi i shumicës së partive shfuqizon "Taksa mbi Diellin".

Seti i energjisë së rinovueshme

Shtetet e tjera anëtare që mund të kundërshtojnë pika të ndryshme në 'Paketën Dimërore' drejtuar burimeve të ripërtëritshme përfshijnë Republikën Çeke dhe Poloninë, të cilat varen shumë nga qymyri vendas dhe ndoshta Hollanda, e cila ka rezerva të mëdha gazi. Propozimet e "paketës dimërore" për familjet dhe komunitetet për të prodhuar energjinë e tyre të rinovueshme, ato që Greenpeace i quan masa për "qytetarët e energjisë" janë një nga pikat më të forta të paketës legjislative me një mijë faqe.

Holandë

Sidoqoftë, masat pritet të rezultojnë jopopullore në disa prej vendeve evropiane më të varura nga qymyri, gazi natyror ose energjia bërthamore (të tilla si Franca) dhe të përqendruara në fitime. Ato do të jenë një shqetësim i veçantë për qeverinë spanjolle sepse legjislacioni i saj i energjisë nuk mbulon aktualisht zhvillimin e mikro-rrjeteve. (rrjete inteligjente) dhe për shkak se partia qeveritare kundërshton vetë-konsumimin për shkak të frikës së humbjes së të ardhurave nga taksat nga çmimet aktuale të energjisë elektrike.

Japonia dhe aksidenti bërthamor Fukushima

Pas Brexit, është e pasigurt se çfarë roli do të luajë Britania e Madhe në lidhje me ndërhyrjen e saj në debatin e këtyre masave në të ardhmen dhe duke pasur parasysh që aleati i saj i madh SHBA forcuan pozicionin e saj për energjitë e rinovueshme"Do të ishte më mirë nëse ata nuk do të ishin në tryezën e negociatave", thotë Greenpeace; Sa i përket pozicionit të Francës, ata parashikojnë se kjo do të varet nga rezultati i zgjedhjeve të ardhshme.

Projekti SolarCloud

E.ON, njoftoi këtë javë se duke filluar nga prilli, klientët e saj do të jenë në gjendje të prodhojnë të tyret energjinë diellore dhe ruajeni atë pa kufi për ta përdorur më vonë kur të duan dhe si të duan. Do të jetë ajo që ofron shërbimi SolarCloud: prodhuesit e energjisë diellore do të jenë në gjendje të ruajnë një sasi të pakufizuar në një llogari virtuale të energjisë elektrike dhe më pas të konsumojnë prej saj kur të kenë nevojë për të.

Për momentin, ky shërbim do të jetë i disponueshëm vetëm në Gjermani, si një zgjerim i shërbimeve të tjera të magazinimit që kompania tashmë ofron në atë vend, por planet për ta zgjeruar atë tashmë janë duke u zhvilluar siç është njoftuar nga E.ON. Një prej këtyre planeve parashikon mundësinë e rimbushjes së baterisë së automjeteve elektrike nga energjia elektrike e prodhuar nga i njëjti klient dhe madje shitjen e tepricave fqinjit tuaj ose ndarjen e tyre me miqtë tuaj.

Me këtë, E.ON i jep një dorë vetëkonsumit, duke ndihmuar ata që zgjedhin këtë mundësi të shfrytëzojnë maksimalisht aftësinë e tyre për të gjeneruar energji elektrike edhe nëse nuk kanë bateri ose mënyra të tjera ruajtjeje. Sidoqoftë, efekti i tij i plotë do të varet kryesisht nga detajet. Për shembull, kompania nuk ka bërë publike nëse ajo depozitë do të bëhet në formën e kilovatëve të gjeneruar ose në formën e eurove që përfaqësojnë ato kilovatët e gjeneruar.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.