Çfarë është një park kombëtar

park kombëtar i bukurisë

Natyra ka nevojë për një regjim mbrojtjeje të mbrojtur me ligj për të mbrojtur florën dhe faunën. Për këtë ekzistojnë hapësira të mbrojtura natyrore. Në këtë rast, le të shohim çfarë është një park kombëtar. Kjo është një kategori mjaft e lartë e mbrojtjes që kufizon disa aktivitete njerëzore në të gjithë zonën përreth.

Në këtë artikull do t'ju tregojmë se çfarë është një park kombëtar, karakteristikat dhe rëndësia e tij.

Çfarë është një park kombëtar

peisazhe natyrore

Në mënyrë të rreptë, ato janë zona të mbrojtura që gëzojnë një status juridik dhe juridik të përcaktuar sipas ligjeve të vendit në të cilin ndodhen. Kjo situatë kërkon mbrojtjen dhe ruajtjen e florës dhe faunës së saj të pasur dhe të disa karakteristikave të veçanta përkatëse, të cilat zakonisht janë hapësira të mëdha të hapura që kufizojnë lëvizjen e njerëzve. Sepse qëllimi është mbrojtja, ruajtja dhe parandalimi i përkeqësimit të ekosistemeve që banojnë në këto hapësira dhe karakteristikave që u japin atyre identitet. Në mënyrë që brezat e ardhshëm të mund të shijojnë këto hapësira.

Funksionet e një parku kombëtar

parqet kryesore kombëtare

Pikat e mëposhtme ilustrojnë rëndësinë e funksioneve që kanë parqet kombëtare, prandaj qeveria ka marrë vendime ligjore për mbrojtjen e tyre.

 • Mbroni biodiversitetin dhe ekosistemet
 • Mbroni habitatet e rrezikuara
 • Garantoni diversitetin kulturor
 • Mbroni florën dhe faunën e rrezikuar
 • Mbroni një mjedis unik natyror
 • Ruani skenarët idealë të kërkimit
 • Ruajtja dhe ruajtja e zonave paleontologjike
 • Mbrojtja dhe ruajtja e rezervave të shpellave
 • Shmangni trafikimin e paligjshëm të specieve
 • Shmangni mbizhvillimin

Rëndësia e Parqeve Kombëtare

Rëndësia e një parku kombëtar mund të variojë nga mbrojtja dhe ruajtja e habitateve dhe ekosistemeve të tij ose karakteristikat e veçanta të florës dhe faunës së tij. Ato japin një kontribut të madh në ekuilibrin biologjik, pasi synojnë të mbrojnë speciet e florës dhe faunës shumë tipike ose unike për këto zona. Por ka një tjetër prioritet ekonomik, qoftë edhe kombëtar, që do ta shohim së shpejti.

 • Gjenerimi i të ardhurave: Çdo ditë ata sjellin shumë para në vendet për koncepte të tilla si ekoturizmi dhe aktivitete aventureske, zona kampingu, ngjitje malore etj.
 • Gjenerimi i burimeve natyrore të rinovueshme: Shumë parqe kombëtare kanë potencial të madh për burime të rinovueshme, duke përfshirë prodhimin e ujit dhe drurit të imët, dhe prodhimi i tyre kontrollohet.
 • Ruajtja e burimeve natyrore: Këto lloj zonash të mbrojtura priren të ofrojnë stabilitet klimatik për një pjesë të madhe të popullsisë së botës, duke ndihmuar në stabilizimin e klimës, tokës dhe disa nga efektet e fatkeqësive të mundshme natyrore.

Siç e kemi parë, rëndësia e parqeve natyrore të mbrojtura është absolutisht e nevojshme dhe jetike për mbijetesën e kombit dhe të botës në tërësi, si dhe të planetit tonë.

Megjithëse organizata botërore ka bërë përpjekje të mëdha për të mbrojtur zonat natyrore, ajo përballet me kërcënime të mëdha. Një numër i madh i kafshëve të egra janë në gjendje të cenueshme dhe vlerësohet se 50 për qind janë zhdukur në 40 vitet e fundit, kryesisht për shkak të trafikimit të paligjshëm dhe mbishfrytëzimit.

Karakteristikat e Parqeve Kombëtare

Një park kombëtar duhet të përmbajë disa karakteristika që të konsiderohet park kombëtar, duhet të ketë një vlerë të lartë natyrore, karakteristika të veçanta dhe një singularitet të caktuar të florës dhe faunës së tij. Ajo duhet të ketë vëmendje prioritare dhe kujdes të veçantë nga qeveria.

Të shpallet park kombëtar ose rezervë kombëtare, duhet të përmbajë një sistem natyror përfaqësues. Një zonë e madhe që lejon evolucionin natyror të proceseve ekologjike dhe ndërhyrjen e pakët njerëzore në vlerën e saj natyrore, prandaj rëndësia e të diturit se çfarë është një park kombëtar për t'u dhënë atyre fokusin e duhur.

Ata kanë qenë vazhdimisht bastioni i fundit i specieve të rrezikuara. Ato janë të pasura me florë dhe faunë dhe gjithashtu kanë formacione unike gjeologjike. Ai duhet të lejojë ekuilibrin natyror të jetës siç ka ekzistuar fillimisht në planetin tonë. Qëllimi i shumë prej këtyre parqeve është mbrojtja e jetës së egër dhe gjenerimi i atraksioneve turistike dhe ekoturizmi ka lindur nën këtë koncept.

Kërkesat për kategorinë

çfarë është një park kombëtar

Që një zonë ose territor të konsiderohet brenda një parku kombëtar, ai duhet të ketë disa nga karakteristikat e mëposhtme, të cilat duhet të sqarohen pasi ato mund të ndryshojnë sipas ligjeve ose urdhëresave të vendeve të caktuara:

 • Përfaqësimi: Ai përfaqëson sistemin natyror të cilit i përket.
 • zgjerim: Të ketë sipërfaqe të mjaftueshme për të lejuar evolucionin e tij natyror, duke ruajtur karakterin e tij dhe duke siguruar funksionimin e proceseve aktuale ekologjike.
 • Gjendja e ruajtjes: Kushtet natyrore dhe funksionet ekologjike janë kryesisht mbizotëruese. Ndërhyrja njerëzore në vlerat e saj duhet të jetë e pakët.
 • Vazhdimësia territoriale: Me përjashtim të përjashtimeve të justifikueshme, territori duhet të jetë i afërt, pa enklava dhe pa copëzime që prishin harmoninë e ekosistemit.
 • Vendbanimet njerëzore: Përjashtohen qendrat urbane të banuara, me përjashtime të justifikuara.
 • Mbrojtja ligjore: duhet të mbrohen nga ligjet dhe kuadri ligjor i vendit tuaj
 • Kapaciteti teknik: Keni stafin dhe buxhetin për të përmbushur qëllimet e ruajtjes dhe ruajtjes dhe lejoni vetëm aktivitete kërkimore, arsimore ose vlerësimi të bukurisë.
 • Mbrojtja e jashtme: I rrethuar nga territori që mund të shpallet Rezervë e Jashtme.

Parqet kombëtare zakonisht ruhen nga rojet e parqeve për të parandaluar akte të paligjshme si shfrytëzimi i specieve ose trafikimi i paligjshëm. Disa parqe kombëtare mund të jenë zona të mëdha toke, por ka gjithashtu zona të mëdha uji, qoftë në oqean ose në tokë që bien brenda parqeve kombëtare të përmendura. Ka shumë shembuj të tillë në botë.

historia e parkut kombëtar

Edhe pse nuk është një koncept siç e njohim ne sot, ka të dhëna për një rezervat natyror edhe më të vjetër në Azi, i ilustruar nga Pylli Sinharaja në Sri Lanka, i cili është shpallur zyrtarisht një sit i Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s para vitit 1988.

Vetëm në vitin 1871, me krijimin e Parkut Kombëtar Yellowstone në Wyoming, lindi zyrtarisht parku i parë kombëtar. Për shembull, Yosemite Park u krijua në 1890, në të njëjtin vend me Shtetet e Bashkuara.

Në Evropë, koncepti i parqeve kombëtare nuk filloi të zbatohej deri në vitin 1909, kur Suedia miratoi një ligj që lejonte mbrojtjen e nëntë zonave të mëdha natyrore. Spanja do të mbështeste krijimin e parqeve kombëtare dhe në 1918 krijoi parkun e tij të parë kombëtar, Parkun Kombëtar të Maleve Evropiane.

Aktualisht të gjithë e kanë të qartë se çfarë janë parqet kombëtare dhe cilat janë funksionet e tyre, ka parqe kombëtare, të cilat në Amerikën Latine zënë rreth një të katërtën e territorit, si Rezerva e Biosferës Maya në Guatemalë, madje edhe Pegaso në Argjentinë Rito Moreno Glacier National. Parku.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë se çfarë është një park kombëtar, karakteristikat dhe rëndësia e tij.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.