Çfarë është PET

plastike e riciklueshme

Brenda botës së plastikës ka lloje të ndryshme të materialeve sintetike. Njëri prej tyre është PET (Polietilen Tereftalat). I përket grupit të poliestrave dhe është një lloj lënde e parë plastike që rrjedh nga nafta. Shumë njerëz nuk e dinë çfarë është PETMe Ajo u zbulua nga shkencëtarët britanikë Whinfield dhe Dickson, në 1941, të cilët e patentuan atë si një polimer për prodhimin e fibrave. Isshtë shumë e dobishme sot.

Prandaj, ne do ta kushtojmë këtë artikull për t'ju treguar se çfarë është PET, cilat janë karakteristikat e tij dhe për çfarë është.

Çfarë është PET

shishe plastike për kafshë shtëpiake

Ky material ka karakteristikat e mëposhtme, të cilat e kanë bërë atë një material praktik dhe të mirë për ndërtim:

 • I përpunueshëm me fryrje, injeksion, nxjerrje. I përshtatshëm për prodhimin e kavanozëve, shisheve, filmave, fletëve, pjatave dhe pjesëve.
 • Transparenca dhe shkëlqimi me efekt zmadhues.
 • Karakteristika të shkëlqyera mekanike.
 • Barriera e gazit.
 • Bio-orientues-kristalizues.
 • Sterilizohet me gama dhe oksid etileni.
 • Kostoja / performanca.
 • Renditur # 1 në riciklim.
 • Peshë e lehtë

Disavantazhet dhe përparësitë

llojet e plastikës

Ashtu si të gjitha materialet, ka edhe disa disavantazhe ndaj PET. Tharja është një nga disavantazhet kryesore të saj. I gjithë poliesteri duhet të thahet në mënyrë që të shmanget humbja e vetive. Lagështia e polimerit kur hyn në proces duhet të jetë maksimumi 0.005%. Kostoja e pajisjeve është gjithashtu një disavantazh, siç është temperatura. Pajisjet e derdhjes së injektimit me orientim biologjik përfaqësojnë një shpagim të mirë të bazuar në prodhimin masiv. Në formimin dhe nxjerrjen e goditjes, mund të përdoren pajisje PVC konvencionale, e cila ka më shumë shkathtësi për të prodhuar madhësi dhe forma të ndryshme.

Kur temperatura tejkalon 70 gradë, poliesteri nuk mund të mbajë performancë të mirë. Përmirësimet u bënë duke modifikuar pajisjet për të lejuar mbushjen e nxehtë. PET kristalor (i errët) ka rezistencë të mirë ndaj temperaturës, deri në 230 ° C. Nuk rekomandohet për përdorim të përhershëm në natyrë.

Tani do të analizojmë cilat janë avantazhet e tij: ne kemi prona unike, disponueshmëri të mirë dhe riciklim të shkëlqyeshëm. Ndër vetitë e tij të mira kemi qartësi, shkëlqim, transparencë, veti penguese ndaj gazrave ose aromave, fuqi ndikimi, termoformueshmëri, lehtë për tu printuar me bojë, duke lejuar gatimin me mikrovalë.

Çmimi i PET ka luhatur më pak se polimere të tjerë si PVC-PP-LDPE-GPPS në 5 vitet e fundit. Sot, PET prodhohet në Amerikën Veriore dhe Jugore, Evropë, Azi dhe Afrikën e Jugut. PET mund të riciklohet për të prodhuar një material të quajtur RPET. Fatkeqësisht, për shkak të temperaturave të përfshira në proces, RPET nuk mund të përdoret për të prodhuar paketime në industrinë ushqimore.

Cilat gjëra përdorin PET

Ka gjëra të ndryshme të bëra nga polietileni tereftalat ose PET. Më poshtë janë disa elementë dhe materiale të bëra me këtë termoplastik të riciklueshëm:

 • Kontejnerë dhe shishe plastike të riciklueshme. Termoplastikat përdoren gjerësisht në prodhimin e kontejnerëve ose pijeve, të tilla si pije freskuese dhe shishe uji. Për shkak të ngurtësisë dhe ngurtësisë së tij, është bërë një material për përdorim të përditshëm në sektorin industrial. Edhe pse ndikon edhe në faktin se mund të riciklohet plotësisht, matet fakti që ndihmon në prodhimin e shumë shisheve dhe kontejnerëve të tjerë plastikë.
 • Tekstile të ndryshme. PET isshtë një lloj plastike e përdorur në industrinë e tekstilit për të bërë veshje të ndryshme. Në fakt, është një zëvendësues i shkëlqyer për lirin apo edhe pambukun.
 • Film ose film fotografikMe Ky polimer plastik përdoret gjithashtu për të bërë filma të ndryshëm fotografikë. Edhe pse, është gjithashtu shumë e dobishme për krijimin e letrës bazë të printimit me rreze X.
 • Makine e bere. Sot, polietileni tereftalat përdoret për të bërë makina të ndryshme shitëse dhe makina arcade.
 • Projektet e ndriçimit. Përdoret për të bërë llamba të modeleve të ndryshme. Në fakt, PET është provuar të jetë një nga materialet më tërheqëse në dizajnin e ndriçimit, qoftë i jashtëm apo i brendshëm.
 • Elemente të tjera reklamimi. Për shembull, postera ose shenja për komunikim vizual. Në mënyrë të ngjashme, shpesh përdoret si një material ideal për krijimin e ekraneve në dyqane dhe shfaqje ose ngjarje të ndryshme tregtare.
 • Transparenca dhe fleksibiliteti i projektimit: Për shkak të këtyre dy karakteristikave, konsumatorët mund të shohin brenda asaj që blejnë dhe prodhuesit kanë mundësi të shumta shfaqjeje.

Paketim i qëndrueshëm PET

Ka disa arsye kryesore pse paketimet PET konsiderohen më miqësore me mjedisin. Këto janë arsyet:

Konsum më i ulët i energjisë dhe burimeve për prodhimin e tij

Me kalimin e viteve, zhvillimi i teknologjisë ka zvogëluar burimet e nevojshme për prodhimin e paketimit PET dhe gjithashtu konsumi i energjisë në procesin e prodhimit është zvogëluar. Për më tepër, transportueshmëria e tij do të thotë që kostoja dhe ndikimi në mjedis do të zvogëlohen gjatë transportit, sepse ka më pak shpenzime.

Disa studime kanë treguar gjithashtu se, në krahasim me materialet e tjera, paketimi PET zvogëlon gjurmën e karbonit duke gjeneruar më pak mbeturina të ngurta dhe më pak konsum të energjisë të pajisjeve të prodhimit.

Riciklim më i mirë

Në përgjithësi besohet se kontejnerët PET mund të riciklohen vetëm disa herë, e vërteta është se është një material që mund të riciklohet pafundësisht nëse zbatohet një proces efektiv i riciklimit, në varësi të qëllimit që do të përdoret.

aktualisht, PET është plastika më e ricikluar në botëNë fakt, në Spanjë, 44% e paketimit në treg përdoret për përdorim dytësor. Një përqindje duhet të rritet në 55% në 2025 për të qenë në përputhje me strategjinë e ekonomisë rrethore të dakorduar nga Komisioni Evropian.

Përveç përdorimit të ri si material ushqimor, PET i ricikluar përdoret gjithashtu në industrinë e tekstilit, automobilave dhe prodhimit të mobiljeve. Ai gjithashtu ka sigurinë e përdorimit të kontejnerëve të ricikluar PET në ushqim dhe pije. Agjencia Evropiane e Sigurisë së Ushqimit ka vërtetuar se është një material i sigurt, dhe përdoret për komercializimin dhe përdorimin e lëndëve të para të bazuara në PET të ricikluar të marra në ujë dhe pije të buta në Spanjë me Dekretin Mbretëror 517/2013 autorizon që ena përfundimtare duhet të përmbajë të paktën 50% PET të virgjër.

Prandaj, mund të konkludojmë se kontejnerët PET janë të sigurt dhe të qëndrueshëm për mjedisin, jo vetëm për shkak të mundësive të tyre të mëdha të riciklimit, por edhe për shkak të efikasitetit të tyre energjetik në procesin e prodhimit. Shpresoj se me këtë informacion mund të mësoni më shumë për atë që është PET dhe karakteristikat e tij.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.