Çfarë është energjia hidroelektrike

hidraulikë në Spanjë

Ka shumë lloje të energjisë së rinovueshme në botë dhe secili prej tyre ka një funksionim të ndryshëm. Qëllimi është i njëjtë: prodhimi i energjisë së pastër me emisione zero të gazrave serë duke përdorur disa burime të pakufizuara të tokës. Në këtë rast, ne do të flasim për atë që është energji hidroelektrike.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë se çfarë është energjia hidroelektrike, cilat janë karakteristikat e saj, si prodhohet dhe cilat janë avantazhet dhe disavantazhet e saj.

Çfarë është energjia hidroelektrike

çfarë është energjia hidroelektrike

Energjia hidroelektrike përdor energjinë e mundshme të ujit në një lartësi të caktuar të shtratit të lumit për ta shndërruar atë në energji mekanike në pikën më të ulët të shtratit të lumit dhe së fundmi në energji elektrike. Shndërron fuqinë e ujit në energji elektrike. Për të përdorur këtë energji, është ndërtuar një infrastrukturë në shkallë të gjerë për ruajtjen e ujit për të maksimizuar potencialin e këtij burimi lokal, të rinovueshëm dhe pa emisione.

Një hidrocentral është një grup i pajisjeve dhe pajisjeve elektromekanike që janë të nevojshme për të shndërruar energjinë e mundshme hidroelektrike në energji elektrike dhe mund të funksionojë 24 orë në ditë. Energjia elektrike në dispozicion është proporcionale me lartësinë e rrjedhës së ujit dhe ujëvara.

Hidrocentrali më i zakonshëm në botë është i ashtuquajturi "rezervuar qendror". Në këto lloj bimësh, uji grumbullohet në digë dhe më pas bie nga një lartësi në turbinë, gjë që bën që turbina të rrotullohet dhe të prodhojë energji elektrike përmes një gjeneratori të vendosur në nacelle. Pastaj voltazhi i tij ngrihet për të transferuar energji pa humbje të mëdha dhe më pas shtohet në rrjet. Nga ana tjetër, uji i përdorur kthehet në procesin e tij natyror.

Një mënyrë tjetër është "kalimi i shkëmbimeve". Këto lloje të termocentraleve përfitojnë nga pabarazia natyrore e lumit, dhe më pas transferojnë ujin përmes kanaleve në stacionin e energjisë, ku turbinat mund të lëvizin vertikalisht (nëse lumi ka një pjerrësi të madhe) ose horizontalisht (nëse pjerrësia është e ulët ) të ngjajnë me ato të një impiant rezervuarësh në mënyrën e gjenerimit të energjisë elektrike. Këto lloj fabrikash veprojnë vazhdimisht sepse nuk kanë kapacitet depozitues të ujit.

Pjesë të një hidrocentrali

çfarë është energjia hidroelektrike

Hidrocentrali përbëhet nga pjesët e mëposhtme:

 • Diga: Isshtë përgjegjës për përgjimin e lumenjve dhe mbajtjen e trupave të ujit (për shembull, rezervuarët) para se të përmbahen, duke krijuar një ndryshim në ujin e përdorur për prodhimin e energjisë. Digat mund të bëhen me baltë ose beton (më të përdorurat).
 • Rrugët e derdhjes: Ata janë përgjegjës për lëshimin e ujit të ndaluar pjesërisht duke anashkaluar dhomën e motorit dhe mund të përdoren për nevoja për ujitje. Ato janë të vendosura në murin kryesor të digës dhe mund të jenë fundi ose sipërfaqja. Pjesa më e madhe e ujit humbet në pellgun rrëzë digës për të shmangur dëmtimin kur bie uji.
 • Marrja e ujit: Ata janë përgjegjës për mbledhjen e ujit të përgjuar dhe transportimin e tij në makinë përmes kanaleve ose tubave të detyruar. Hyrja e ujit ka një derë për të rregulluar sasinë e ujit që arrin në turbinë dhe një filtër për të parandaluar kalimin e objekteve të huaja (shkrimet, degët, etj.).
 • Termocentrali: Makineritë (turbinat gjeneruese, turbinat hidraulike, boshtet dhe gjeneratorët) dhe elementet e kontrollit dhe rregullimit gjenden këtu. Ka dyert e hyrjes dhe daljes për të lënë zonën e makinës pa ujë gjatë mirëmbajtjes ose çmontimit.
 • Turbina hidraulike: Ata janë përgjegjës për përdorimin e energjisë së ujit që kalon përmes tij për të gjeneruar një lëvizje rrotulluese përmes boshtit të vet. Ekzistojnë tre lloje kryesore: rrota Pelton, turbina Francis dhe turbina Kaplan (ose helikë).
 • Transformatori- Një pajisje elektrike që përdoret për të rritur ose ulur tensionin e një qarku të rrymës alternative duke ruajtur energjinë.
 • Linja e transmetimit të energjisë: një kabllo që transmeton energjinë e gjeneruar.

Llojet e hidrocentraleve

funksionimi i një hidrocentrali

Në varësi të llojit të zhvillimit, hidrocentralet mund të ndahen në tre lloje:

 • Hidrocentralet e rrjedhjeve: këto hidrocentrale mbledhin ujë nga lumenjtë në varësi të kushteve mjedisore dhe rrjedhës së disponueshme të turbinave. Pabarazia midis zonave të ujit është e vogël, dhe ato janë qendrat që kërkojnë një rrjedhje të vazhdueshme.
 • Impiantet hidroelektrike me rezervuarë rezervë: Këto hidrocentrale përdorin një vëllim të caktuar të rezervuarit "në rrjedhën e sipërme" përmes digës. Pavarësisht nga rrjedha e lumit, rezervuari ndan sasinë e ujit nga turbinat që prodhojnë energji elektrike gjatë gjithë vitit. Kjo lloj fabrike mund të përdorë më shumë energji dhe kWh është zakonisht më e lirë.
 • Stacionet e pompimit hidroelektrik: Këto hidrocentrale kanë dy rezervuarë me nivele të ndryshme uji, të cilat përdoren kur nevojitet energji shtesë. Uji nga rezervuari i sipërm kalon përmes turbinës në rezervuarin e poshtëm dhe pastaj kthehet në rezervuarin e sipërm duke pompuar ujë gjatë ditës kur kërkesa për energji është e ulët.

Energjia hidroenergjitike në Spanjë

Përparimet teknologjike kanë rezultuar që burimet e energjisë mikrohidraulike të kenë kosto mjaft konkurruese në tregun e energjisë elektrike, megjithëse këto kosto ndryshojnë në varësi të llojit të impiantit dhe veprimeve që do të kryhen. Nëse fuqia e instaluar e një termocentrali është më pak se 10 MW dhe mund të jetë ujë në këmbë ose rrjedhje, termocentrali konsiderohet të jetë një hidrocentral i vogël.

Sot, zhvillimi i sektorit hidroelektrik spanjoll synon të rritet efikasitetin në mënyrë që të përmirësojë performancën e objekteve ekzistuese. Këto rekomandime kanë për qëllim të riparojnë, modernizojnë, përmirësojnë ose zgjerojnë një fabrikë të instaluar. Mikroturbinat hidraulike janë duke u zhvilluar me fuqi më të ulëta se 10 kW, këto janë shumë të dobishme për të përfituar nga forca kinetike e lumenjve dhe për të gjeneruar energji elektrike në zona të izoluara. Turbina prodhon energji elektrike direkt në rrymë alternative dhe nuk kërkon rënie të ujit, infrastrukturë shtesë ose kosto të larta mirëmbajtjeje.

Spanja aktualisht ka rreth 800 hidrocentrale me madhësi të ndryshme. Ka 20 termocentrale me më shumë se 200 megavat, të cilat së bashku përfaqësojnë 50% të gjenerimit të përgjithshëm të energjisë hidroelektrike. Në anën tjetër, Spanja ka dhjetra diga të vogla me një fuqi më pak se 20 megavat.

Unë shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë se çfarë është energjia hidroelektrike dhe si funksionon ajo.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.