Çati prej xhami energjie

çatia e diellit prej xhami

Isshtë mbjellë në Malaga, një fermë, në të cilën ka një çati prej pllake xhami, e cila është e aftë të thithë energji për të furnizuar shtëpinë me ngrohje dhe ujë të nxehtë. Kompania suedeze që ka kryer këtë ndërtim ka ideuar këtë lloj çatie në të cilën është bërë prej pllake xhami, e cila përveç që jep një estetikë Jashtë konvencionale, ai do të ketë të njëjtin funksion si një panel diellor tradicional.

Kjo çati do të jetë në gjendje të thithë energjinë e diellit dhe ta shpërndajë atë në të gjithë shtëpinë për të patur ngrohje dhe ujë të nxehtë, gjë që do kurseni pronarët tuaj nga 50% në 90% të konsumit total të energjisë. Kompania Energjia Sol Tech, është pionier në zbatimin e këtij lloji të kursimit të energjisë konvencionale në shtëpitë spanjolle, dhe ai që ka promovuar këtë projekt që tashmë është kryer, në të cilin ajo që synon është të përfitojë nga më shumë se 3.000 orë me diell që provinca e Malaga ka gjatë gjithë vitit.

Tani të mbjellë në shtëpi, në një të ardhme jo shumë të largët do të shihet kjo kursim estetik dhe energjie në hotele, ndërtesa historike ose kurse golfi, duke zbatuar këtë sistem edhe më shumë se panelet diellorë të zakonshëm. Përveç që është në gjendje të zëvendësojë një çati normale, ajo do të veprojë si paneli diellor. Pllakat e qelqit, i lëshojnë vendin rrezatim diellor, dhe falë kolektorit të instaluar, ai thith energjinë, duke bërë që ajo të kalojë në ujë në qarkun e sistemit, duke bërë që ai të arrijë temperatura shumë të larta. Ky qark gjendet gjithashtu në rezervuarët e ujit, duke arritur gjithashtu ngrohjen natyrore të një ndërtese të tërë.

Çmimi i instalimit është zakonisht më i shtrenjtë se një çati konvencionale, megjithëse tani ka subvencione, por kjo mund t'ju kursejë në faturë dhe në Emetimet e CO2 ekuivalente me kg 165. Mund të prodhojë në një metër katror çati qelqi, një fuqi prej 600 kilovat në vit. Në një periudhë prej rreth tre vjetësh ju do të investoni të amortizuar, duke arritur deri në 90% nga tani. Më shumë se pesëdhjetë vende janë interesuar tashmë për këtë tavan xhami inovativ të aftë për të prodhuar energji.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   M. Schmolmueller dijo

    Ku mund t'i blini këto çati xhami në Spanjë? A ka kompania suedeze shpërndarje në Spanjë?