Çfarë është energjia gjeotermale detare

CGG

Fenomeni i ndryshimit të klimës ka shërbyer si një kujtesë se është e domosdoshme që njerëzimi të përafrohet me natyrën dhe të shfrytëzojë fuqinë e saj në një mënyrë të qëndrueshme, duke siguruar njëkohësisht ruajtjen e ekosistemeve dhe qenieve që banojnë në to. Ndër format e ndryshme të energjisë së rinovueshme, energjia gjeotermale shpesh kalon pa u vënë re dhe nënvlerësuar. Shkencëtarët po fitojnë në përmirësimin dhe kërkimin e energjia gjeotermale detare.

Prandaj, në këtë artikull do t'ju tregojmë se çfarë është energjia gjeotermale detare, karakteristikat e saj dhe si mund të na ndihmojë të luftojmë ndryshimet klimatike.

Ndihma e pamatshme që jep energjia gjeotermale detare

burimi i energjisë detare

Compagnie Générale de Géophysique-Veritas, një kompani lider në këtë fushë, së fundmi publikoi një deklaratë në faqen e saj zyrtare. Në këtë deklaratë ata kanë dhënë informacion të detajuar për potencialin e madh të energjisë gjeotermale detare dhe të ardhmen e saj premtuese. Përmes kërkimit të tyre të gjerë, shkencëtarët e CGG kanë bërë një zbulim novator: prania e një burimi të jashtëzakonshëm energjie nën fundin e oqeanit, i karakterizuar nga aktiviteti aktiv vullkanik.

Këto zona të pasura me energji, të njohura si puse tektonike, janë të shpërndara në rajone të ndryshme të botës dhe kanë potencial të jashtëzakonshëm për nxjerrjen e energjisë gjeotermale. Përveç kësaj, ato mund të përdoren gjithashtu për të marrë ujë të pijshëm dhe për të prodhuar hidrogjen të gjelbër miqësor ndaj mjedisit. Studimi i kryer nga CGG shkon përtej eksplorimit të thjeshtë, pasi kompania me krenari shpall patentimin e suksesshëm të një kombinimi unik të teknologjitë që rrjedhin nga fusha të ndryshme si inxhinieria, gjeologjia dhe gjeofizika.

Kjo qasje inovative jo vetëm që lejon hetime më të thella në këto burime gjeotermale, por gjithashtu lehtëson monitorimin e vazhdueshëm të tyre dhe hap mundësi interesante për përdorimin e tyre në të ardhmen.

Rëndësia e CGG

energjia gjeotermale detare

CGG është e sigurt në aftësinë e saj për të identifikuar zonat optimale të oqeanit për aplikimin e teknologjisë së saj. Për më tepër, CGG synon të bashkëpunojë me organizata për të realizuar plotësisht potencialin e pashfrytëzuar të energjisë së oqeanit. Peter Whiting, përfaqësues i CGG, shpreh besimin e tij të vendosur në rëndësinë e energjisë gjeotermale si një burim themelor në peizazhin e ardhshëm të energjisë.

Eksplorimi i burimeve të energjisë gjeotermale detare paraqet një mundësi unike për të kontribuar në Objektivat e Zhvillimit të Qëndrueshëm 2023 të Programit të Kombeve të Bashkuara për Zhvillim. Në veçanti, Ishujt Kanarie në Spanjë po shfaqen si një konkurrent kryesor në hapësirën e energjisë gjeotermale detare, për shkak të natyrës vullkanike të arkipelagut. Ky informacion mund të gjendet në postimin e dhënë më poshtë.

Potenciali i energjisë gjeotermale detare

thasalia

Potenciali i madh i detit si burim energjie është i dukshëm, veçanërisht duke pasur parasysh se 40% e popullsisë banon më pak se 100 kilometra nga bregu, jo vetëm në Francë por në mbarë botën. Grupi ENGIE, përveç përfitimit të fuqisë së baticave dhe rrymave, është një pionier në një fushë pioniere në sektorin e energjisë: energjia termike nga deti. Kjo qasje inovative përfiton nga pabarazia e temperaturës midis sipërfaqes më të ngrohtë të oqeanit dhe thellësive më të ftohta. Ndërsa ky sistem gjeotermik detar është tashmë funksional në Paris, duke përdorur ujin nga lumi Seine, Grupi po fillon dy projekte të paprecedentë në Marsejë dhe La Réunion, duke përdorur ujin e detit.

Një iniciativë inovative është shfaqur në Marsejë që përfiton nga burimet e bollshme të energjisë së rinovueshme që gjenden në Detin Mesdhe. Nëpërmjet një përpjekjeje bashkëpunuese që përfshin sektorin publik, Agjencinë e Zhvillimit Euroméditerranée, autoritetet lokale dhe rajonale, si dhe kompanitë private si Constructa, Foncière des Régions dhe ENGIE, ky projekt shërben si një shembull i shkëlqyer se si inovacioni drejton tranzicionin drejt një të qëndrueshme. ekonomi dhe zgjidhje efikase të energjisë. Për më tepër, ai përputhet në mënyrë të përkryer me vizionin e përgjithshëm të transformimit të Euroméditerranée në një qytet model të qëndrueshëm.

Projekti gjeotermik detar i Thassalisë

Projekti gjeotermik në det të hapur Thassalia është projektuar në mënyrë unike për të përmbushur nevojat e qendrës së biznesit Euroméditerranée Eco-City në Marsejë, e njohur si programi më i madh i rigjenerimit urban në Evropën Jugore. Kjo është një përpjekje pioniere pasi është projekti i parë i këtij lloji që ofron shërbime të ngrohjes, ngrohjes së ujit dhe ajrit të kondicionuar në një shkallë kaq të madhe duke përdorur ujin e detit. Kjo arritje e jashtëzakonshme vjen me sfida të rëndësishme teknike, veçanërisht në drejtim të parandalimit të korrozionit.

Termocentrali gjeotermik në det të Thassalia, i vendosur në portin e Marseille-Fos, Ai ka dallimin se është objekti i parë i këtij lloji jo vetëm në Francë, por edhe në të gjithë Evropën. Qasja e tij inovative është të shfrytëzojë energjinë termike të ujit të detit për të siguruar ngrohje dhe ftohje për disa ndërtesa në qytetin e Marsejës. Duke përfshirë një hapësirë ​​të madhe që përfshin rreth 500.000 metra katrorë, ky projekt inovativ është gati të ketë një ndikim të rëndësishëm duke frenuar Emetimet e gazeve serrë me një 70% mbresëlënëse dhe reduktojnë konsumin e ujit me 65% po aq të lavdërueshme.

Duke përfituar nga temperaturat e kundërta të oqeanit, energjia gjeotermale detare përfiton nga ujërat më të ngrohta sipërfaqësore dhe thellësitë më të ftohta. Me gypa 1 km të gjatë, uji nxirret nga deti dhe transportohet në objektet bregdetare. Në këto instalime, këmbyesit e nxehtësisë dhe pompat e nxehtësisë përdoren për të përmbushur kërkesat për ngrohje dhe ftohje. Uji i ngrohur ose i ftohur më pas shpërndahet në ndërtesa individuale duke përdorur mekanizma pompimi.

Përpjekjet për të shfrytëzuar potencialin e energjisë termike detare kanë kaluar nëpër periudha përparimi dhe pengesash që datojnë nga fundi i shekullit të 19-të. Megjithatë, këto përpjekje janë përballur vazhdimisht me pengesa që pengojnë suksesin e tyre, duke përfshirë sfidën e nxjerrjes sasi të konsiderueshme të ujit të ftohtë nga oqeani i thellë dhe kërkesa për një diferencë minimale të temperaturës prej 20 gradë. Rrjedhimisht, përdorimi i energjisë detare ka mbetur i kufizuar në një gamë specifike gjeografike që gjendet në rajonet tropikale dhe subtropikale të Ekuadorit.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë se çfarë është energjia gjeotermale detare dhe karakteristikat e saj.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.