Причини за ефектот на стаклена градина

причините за ефектот на стаклена градина

Ефектот на стаклена градина е природна карактеристика на атмосферата на нашата планета и затоа дел од природната функција на постоењето на животот. Меѓутоа, кога овој ефект ќе се засили и ќе стане поголем од природниот ефект, природниот ефект на стаклена градина престанува да постои и станува негативен, главно предизвикан од зголемената човечка активност. Помеѓу причините за ефектот на стаклена градина негативен, најистакнат е зголемувањето на емисиите на стакленички гасови од нашиот енергетски систем. Во основа, зголемената употреба на фосилни горива и нивните деривати, природен гас и јаглен придонесува за емисијата на овие гасови, што дополнително го зголемува проблемот. Меѓу последиците од оваа појава наоѓаме зголемување на температурата и намалување на видовите. За среќа, постојат неколку работи што можеме да ги направиме за да го решиме овој проблем.

Поради оваа причина, ќе ја посветиме оваа статија за да ви кажеме сè што треба да знаете за причините за ефектот на стаклена градина и неговите последици.

Што е ефектот на стаклена градина

последици од глобалното затоплување

Ефект на стаклена градина Тоа е природен процес што се случува во атмосферата на Земјата.. Процесот започнува кога сончевата енергија ќе стигне до површината на Земјата, ќе патува низ атмосферата и ќе ја загрее земјата или геосферата, како и површинските води или хидросферата. Топлината што излегува од површината на планетата тогаш расте, гасовите од атмосферата се задолжени да задржат дел од енергијата во форма на топлина, а остатокот се враќа во вселената преку атмосферата. На овој начин би можел да постои живот на Земјата каков што го знаеме бидејќи оптималните температури се одржувале под други услови.

Меѓутоа, со текот на годините, влијанието на човековата активност на планетата влијаеше на овој процес, претворајќи го во нешто негативно. Овој природен процес тоа е штетно за планетата, а со тоа и за целиот живот на неа, бидејќи загадувањето од човековата активност експоненцијално растеше во последните векови, особено во последните децении, тоа направи толку многу што во овој момент се формира негативен ефект на стаклена градина.

Затоа, ние луѓето ја загадуваме животната средина полнејќи ја со стакленички гасови во секојдневните активности, како на пр производство, возење, употреба на аеросоли или интензивно и индустриско земјоделство. Тие се издигнуваат во атмосферата и се задржуваат, спречувајќи ја топлината што се крева од површината правилно да се исфрли и задржува од атмосферата, што е токму она што се случува во оранжериите на растенијата, со што се забрзува зголемувањето на температурата на планетата.

Причини за ефектот на стаклена градина

причините за глобалниот ефект на стаклена градина

Како што споменавме, причина за негативниот ефект на стаклена градина е зголемувањето на човековите активности кои доаѓаат од загадувањето, кои произведуваат гасови кои остануваат во атмосферата и помагаат да се подигне температурата. Генерално, главните причини за проблеми со озонската обвивка се следните:

 • Индустриска фабрика.
 • Интензивно земјоделство.
 • Користете спреј.
 • Лошо обновување и повторна употреба на материјалите.
 • Користи фосилни горива и ретко користи обновлива енергија.
 • Прекумерна потрошувачка на електрична енергија која не доаѓа од обновливи извори.
 • Злоупотреба на загадувачки возила како што се автомобили, автобуси, мотоцикли и авиони кои користат деривати на фосилни горива.
 • Уништување на шумите.

Сите овие човечки постапки доведуваат до зголемување на штетните гасови кои придонесуваат за ефектот на стаклена градина.

Што се стакленички гасови

штетни гасови

Главните стакленички гасови со својства на топлинска изолација се следните:

 • Водена пареа.
 • Метан (CH4).
 • Јаглерод диоксид (CO2).
 • Хлорофлуоројаглероди (CFCs).
 • Озон (О3).
 • Азотен оксид (N2O).

ефекти и последици

Влијанието на проблемот врз озонската обвивка на крајот доведе до сериозна свест низ целата планета. Постои потреба да се разберат и да се освестат другите, особено преку образованието на децата, за влијанието и свесноста за ефектот на стаклена градина, и неговата сериозност во животот на луѓето и другите растителни и животински видови. Ова се резултатите од овој атмосферски проблем:

 • Температурата на планетата значително се зголеми.
 • Се зголемува влијанието на сончевото зрачење.
 • Климатски промени
 • Ефекти од климатските и еколошките промени врз екосистемите.
 • Сушата се интензивира во областите кои вообичаено се врнежливи.
 • Пообилни врнежи од дожд и невреме ќе има во областите кои вообичаено не се многу влажни и врнежливи.
 • Ерозија на почвата, губење на плодноста за земјоделството.
 • Топењето на поларните ледени капи и глечерите, како што е познатото топење на Галенланд.
 • Зголемување на нивото на водата во океаните, океаните, реките, езерата, езерата итн.
 • Поплави се случуваат во крајбрежните области поради зголемувањето на нивото на водата.

можни решенија

Конечно, ќе коментираме какви решенија постојат против ефектот на стаклена градина, бидејќи е неопходно да се направи се што е можно да се запре неговото зголемување и да се намали нивото на штетни гасови. Затоа, како мерка за намалување на ефектот на стаклена градина и спречување на неговото зголемување и сериозност, можеме да ги следиме овие совети:

 • Намалете ги емисиите на стакленички гасови како што се CO2 и CH4.
 • Користете обновливи извори на енергија за да ги замените фосилните горива, нивните деривати, природниот гас и јагленот.
 • Користете јавен превоз и други транспортни средства што не загадуваат, како што се велосипеди или други еколошки транспортни средства.
 • Подигнете ја еколошката свест кај граѓаните и што е најважно, всадете го ова знаење кај децата и научете ги што можат да направат за да го подобрат проблемот.
 • Намалете ја потрошувачката на месо и затоа намалете ја употребата на интензивна и индустријализирана стока, претпочитајте генетски модифициран добиток и други добиток што повеќе ја почитуваат животната средина.
 • Владите се вклучени во преземањето мерки за намалување на овој проблем и спречување на зголемувањето на ефектот на стаклена градина и климатските промени. Пример за овие мерки е Протоколот од Кјото.
 • Продолжете да ги истражувате можните подобрувања поврзани со еколошките прашања.
 • Рециклирајте и работете правилно. Во овој водич за рециклирање објаснуваме како да го рециклирате отпадот дома.
 • Не трошете енергија, како струја во вашиот дом.
 • Јадете органски производи.
 • Сериозни оштетувања на растителните и животинските видови поради промените во условите на животната средина на земјата.
 • Миграција на животни и луѓе.

Се надевам дека со оваа информација можете да дознаете повеќе за причините за ефектот на стаклена градина и неговите карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.