Биометан

biomethane

Исто како што човечкото суштество бара извори на енергија што можат да се обноват за да служат како алтернативи на фосилни горива, се родија биогорива. Една од нив е biomethane. Биометанот произлегува од биогасот, кој се добива благодарение на широк спектар на подлоги. Сепак, за да се користи овој биогас, тој мора да се прочисти. Така се раѓа биометанот.

Тука ви кажуваме сè за ова биогориво.

Што е биометан и како се произведува

производство на биогас

Неопходно е да се анализира важноста на алтернативните извори на енергија за необновливите енергии, бидејќи аерозагадувањето ги влошува ефектите од климатските промени. Малку по малку треба да се движиме кон енергетска транзиција каде изворите на енергија доаѓаат од различно потекло и добиваме поцелосна мешавина каде што обновливите извори на енергија се од голема важност.

El биогас Тоа е оној што се произведува од разни биолошки подлоги. Можеме да видиме како се формира во земјоделски остатоци како што се средни култури, ѓубриво, слама, итн. Исто така, се формира во талог од отпадни води и друг органски отпад, домашен и индустриски. Добро е познато дека производството на биогас е високо во контролираните депонии за отпад. Во овие депонии се прави обид да се постават различни слоеви за да се закопа отпадот и се градат цевки за да се рециркулира воздухот што се создава при распаѓање на отпадот. Овој гас се нарекува биогас.

Сепак, овој биогас не може да се користи како што е формиран, но прво мора да се прочисти. Да го разгледаме потеклото на биогасот за да знаеме добро од каде потекнува биометанот. Производството на биогас се формира како резултат на анаеробно варење. Ова значи, во отсуство на кислород. Постојат многу бактерии кои делуваат со деградирање на органска материја и не им е потребен кислород за да го сторат тоа. Преку овој процес се појавува првиот нетретиран енергетски гас.

Составот на овој гас е помеѓу 50 и 75% метан и остатокот CO2 и мали количини на водена пареа, азот, кислород и водород сулфид. Овој примарен гас што се формирал, малата водена пареа што има повеќе од останатите мали компоненти може да се извлече од него за да може да произведува топлина и електрична енергија.

Меѓутоа, за да се користи биогас на кој било начин, како што е неговото вбризгување во мрежата на природен гас или да се користи како гориво во возилата, потребно е да се помине низ претходен процес на прочистување. Процесот се состои во елиминирање на јаглерод диоксидот во неговиот состав, така што поголемиот дел од гасот е метан. Најмногу Типично, чистениот гас содржи 96% метан и исполнува одредени стандарди за да се користи како да е природен гас.

Од моментот во кој гасот го има овој состав, тој веќе се нарекува биометан.

Употреби и одржливост

автомобил со биометан

Како што споменавме претходно, биометанот е обновлива алтернатива на фосилните горива. Неговиот состав и енергетската моќ е многу сличен на природниот гас. Затоа, се користи за истите цели. Биометанот може да се инјектира во мрежи за гас и да се користи како природен гас во различни пропорции или да се користи како гориво во возилата.

Производството на овој гас е поодржливо, бидејќи се користи голема разновидност на суровини. Ова ги прави нивните еколошки карактеристики многу разновидни, но тие се во подобра употреба отколку изворите на фосилни горива. За време на производството нема контаминација и, иако за време на неговата употреба постои, вкупниот биланс е многу помал отколку ако користиме конвенционален природен гас. Покрај тоа, биометанот се обновува со текот на времето.

Кога се користат дигестати, како што се органски ѓубрива и подобрувања на почвата, се постигнуваат значителни заштеди во производствените трошоци на другите минерални ѓубрива. На овој начин, ги избегнуваме емисиите поврзани со производството. Се враќаме на точката претходно, вкупниот биланс на емисии е помал. Да ви дадам идеја, се проценува дека со употреба на дигестати наместо минерални ѓубрива Емисијата на СО13 по тон може да се намали до 2 кг.

Предности на неговата употреба

производство на биометан

Како што видовме досега, биометанот е добра опција за алтернативна енергија од оние што не се обновуваат. Постојат неколку предности што ги нуди овој гас. Поточно, една од нив е дека тоа е одржлив производ од комерцијална гледна точка. Може да се користи во постоечката инфраструктура за природен гас без потреба од изградба на нова. Научниците тврдат дека нивните технологијата за прочистување е целосно одобрена и одржлива.

Во однос на предностите на неговата употреба, тој придонесува за исполнување на климатските цели, бидејќи ги намалува вкупните емисии на CO2. Ова носи подобрувања во квалитетот на воздухот и дава поголема енергетска независност. Со поголема енергетска независност не мора да зависиме од купување енергија од други земји затоа што сме во состојба сами да ја генерираме.

Друга предност би биле работните места што ги генерира за време на производство и употреба на биометан во земјоделски области и со енергетски ефикасно гориво.

Како се произведува биометан во Европа

Постојат 15 земји кои припаѓаат на Европската унија кои произведуваат и користат биометан. Поголемиот дел од овој биометан се користи за производство на топлина и електрична енергија. Неговата употреба во транспортот е сè поважна и прави поголем простор на пазарите. На пример, во Шведска го наоѓаме биометанот како гориво со поголем процент на употреба од природниот гас. Германија, исто така, значително ја зголемува употребата на овој гас со текот на годините.

Се проценува дека, до 2020 година, обемот на продуктивен биогас ќе биде поголем од 14 милијарди кубни метри, што е еквивалентно на природен гас. Овој волумен на биометан нема да има никакво негативно влијание врз земјоделското земјиште што се користи за производство на храна и добиточна храна. Во плодоредот и рециклирањето на хранливите материи во екосистемот, продуктивноста се подобрува благодарение на употребата на дигестати.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за биометанот и неговите карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.